Srušio se dom Đure Jakšića


N. Raus
Decenijama je ta kuća u Karađorđevoj ulici u katastrofalnom stanju, a pre više od šest godina ogradili su je da njeno urušavanje ne bi ugrozilo bezbednost prolazika. Ovaj obejkat propada više od 20 godina, jer niko o nemu ne vodi računa. Da stvar bude gora, kuća je jedno vreme bila usputno svratište pijanaca i narkomana.
Nedavno su se mediji bavili sudbinom Jakšićeve kuće, kada su istoričari izneli stav da objekat nema nikakvu istorijsku i arhitektonsku važnost. Takođe su naveli da je period Jakšićevog stanovanja u njoj kratak i nerelevantan i da se zbog toga renoviranje ne isplati. Osim istoričara, i država je presudila tom objektu, jer je Republički zavod odbio predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture da se kuća Đure Jakšića proglasi za spomenik kulture zato što nema dovoljno umetničkih niti istorijskih vrednosti.
Komentari (1)
gardos
07.11.2016 00:38
Kod zemunskog Muhara tj Trg Branka Radicevica srusili su branku kucu napravili javni wc sada su trafike bruka propala drzava.