Vladimir Putin
Profimedia
Vladimir Putin

Profimedia

Vladimir Putin, Foto: Profimedia

Ova pretpostavka dolazi iz pera Kliforda Gedija, uglednog ekonomiste sa američkog Brukings instituta. Gedi je jedan od najvećih zapadnih stručanjaka za rusku ekonomiju i bivši savetnik ruskog ministra finansija iz devedesetih godina. Koautor je cenjene studije o ličnosti ruskog predsednika, pod nazivom “Gospodin Putin: Operativac iz Kremlja.”

U nedavno objavljenom blogu, on je svoju hipotezu razložio na četiri ključne tačke:

1) Početak afere vezuje se za ruskog hakera, koga podržava vlada Rusije, koji je nemačkom "Zidojče Cajtungu" još tokom 2015. poslao imejl sa poverljivim informacijama iz "Panama dokumenata".

2) U samim dokumentima ima jako malo informacija na štetu Putina: iako se svuda pominje cifra od dve milijarde dolara, veza ka Putinu prilično je neutemeljena, pritom je predsednik Rusije politički preživeo mnogo teže optužbe.

3) S druge strane, u spornim papirima je mnogo informacija koje su ozbiljno kompromitovale najveće svetske lidere.

4) Činjenica da se malo američkih zvaničnika pominje u dokumentima, sugeriše da su njihovi podaci izbrisani iz izveštaja dostavljenim "Zidojče Cajtungu" i drugim medijskim kućama. Ukoliko je ovo istina, to znači da su sporne informacije možda zadržane kao materijal za ucenjivanje zapadnih lidera.

Ovo je smela tvrdnja, piše Gedi, međutim smatra da je dovoljno utemeljena u činjenicama i da bi je trebalo uzeti u ozbiljnije razmatranje.