Aleksandar Vučić
Profimedia
Aleksandar Vučić

Profimedia

Aleksandar Vučić , Foto: Profimedia

Vučić je izjavio da se nada da će rešenje za štrajk radnika Fijat Srbija biti nađeno ako je moguće već večeras.

Predsednik je rekao da može da se složi da su plate od 42.000 dinara nedovoljne, ali je ukazao da alternativa može biti da radnici u Kragujevcu ostanu i bez toga.

Ključni faktor razvoja zemlje - gasna mreža

Predsednik Srbije Aleksandar Vucić izjavio je po povratku sa 22. Međunarodnog naftnog kongresa u Istanbulu, da je za razvoj važnija gasna mreža, nego čak i mreža puteva, i najavio da će Srbija biti tranzitna zemlja za gas, gde ćemo moći stotine miliona evra da zarađujemo od taksi.

Vučić je važnost gasne konekcije ilustrovao time da investitori prvo pitaju da li možemo da dovedemo gas i dodao da je, na primer, jedan od investitora odustao u Vladičinom Hanu upravo zbog toga. On je naveo da u Istanbulu nije bilo reči samo o Turskom toku, ali i izneo podatak da tamo smatraju da će taj tok biti završen u 2019. godini.

- Turski tok nije samo pitanje gasa, već pitanje energetske bezbednosti Srbije - istakao je predsednik Vučić i napomenuo da će Bugarska biti evropski hab, gde će stizati ruski gas i iz Turske i Grčke i sa drugih strana a da nam je stoga potrebna gasna interkonekcija sa tom zemljom, te ćemo na taj način postati i tranzitna zemlja i stotine miliona evra moći da zarađujemo.

Predsednik je rekao da mi preko Mađarske dobijamo gas iz Rusije, preko Ukrajine, upozorio da su mogući i neki problemi u odnosu Rusije i Ukrajine koji se mogu onda preneti i na nas i Mađarsku i da je stoga potrebno da imamo i druge izvore gasa.

On je dodao da ćemo biti otvoreni na taj način i za sve druge vrste gasa i da ga nabavljamo po nižoj ceni bilo gde i od bilo koga.

- Zamolio bih radnike da pomognu koliko god mogu da se ti problemi reše. Svi mi u Srbiji smo pomogli da dobijete zaposlenje. Imate obavezu i prema njima. Nadam se da će se sve završiti kako treba i u najkraćem mogućem roku - rekao je Vučić gostujući u "Ćirilici" na TV "Hepi".

Vučić je kazao da se nada da neće doći do povlačenja "Fijata" iz Srbije, dodavši da nas ovaj štrajk već košta, a da bi nastavak mogao da nas "košta" možda i 0,1 odsto rasta BDP, jer je reč o 440 vozila dnevno.

Ukazao je da država ulaže u radna mesta, što neki mogu nazivati "kupovinom" radnih mesta, ali se sve to vraća kroz poreze i doprinose posle godinu ili dve.

- „Zato poručujem radnicima da imaju obavezu i odgovornost i prema zemlji, uz svo poštovanje prema pravima radnika“ - naglasio je on.

Predsednik je dodao i da se popravila situacija u trgovini sa Hrvatskom.

- Prvi put imamo suficit u trgovini s Hrvatskom, jer smo uvek bili visoko uvozno zavisni, a danas imamo mnogo toga što izvozimo, i na to sam vrlo ponosan - rekao je Vučić.

Što se spoljne politike naše zemlje tiče, on je rekao da ćemo nastaviti da vodimo politiku prijateljskih odnosa s Rusijom, ali da je naša budućnost u EU.

- Kao što Rusima moram uvek da kažem "hvala na svemu", moram da istaknem da mi i dalje gotovo 70 odsto izvozimo u zemlje EU i to nam je i dalje izuzetno važno - rekao je Vučić.

On je ponovio da će Srbija ostati vojno neutralna, te da je pitanje političke neutralnosti "nešto sasvim drugo".

- Vojna neutralnost je naša suverena odluka - naveo je on.

Mi ni sada, 100 godina posle, ne bi
mogli da dignemo Empajer stej bilding

- Empajer stejt bilding je podignut 1931. godine, a mi ni danas, 100 godina kasnije, nismo u stanju da podignemo takvu zgradu - rekao je Vučić objašnjavajući da mi više nemamo ozbiljne, moćne građevinske i druge kompanije, eventualno sa izuzetkom niskogradnje.

- 100 godina kasnimo za Amerikom - rekao je Vučić . On je to naveo kao primer, ne želeći da detaljnije ulazi u slučaj Energoprojekta, osim što je naveo da se nedavno preuzimanje akcija te kompanije ne bi dogodilo da neka javna preduzeća nisu, bez konsultovanja vlade, prodala svoje akcije vlasniku Napreda.

On je ukazao da isto tako u visokogradnji kasnimo za Rusijom, u kojoj je pre 70 godina podignuto sedam zdanja, poput nekadašnjeg hotela Ukrajina, zgrade Univerziteta.

Što se odnosa s Rusijom tiče, predsednik je izjavo da je to "prijateljska zemlja koja nam pomaže u očuvanju teritorijalnog intergiteta i to neretko zaboravljamo i ne poštujemo".

- Samo na jabukama imamo izvoz u tu zemlju od 200 miliona evra - rekao je Vučić i dodao da i nemačka kancelarka Angela Merkel razume tu našu poziciju.

Vučić je izjavio i da reformi u Srbiji ne bi bilo da nije bilo Lazara Krstića, nekadašnjeg ministra finansija u Vladi Srbije, koji ga je svakoga dana više puta obaveštavao o finansjisoj situaciji u našoj zemlji, te da bez njegove "dijagnoze" ne bismo uspeli da uđemo u te reforme.

Vučić je dodao i da je znao da može da se osloni na penzionere i radnike, odnosno "one koji znaju šta je država", kada je doneta odluka o smanjenju plata i penzija.

- Danas imamo situaciju koja je mnogo drugačija. Danas imamo situaciju koja ide na bolje - rekao je Vučić.

- „Najteže smo prošli zahvaljujući narodu. Neću nikada zaboraviti koliko divne građane imamo, koji su razumeli šta znače teške reforme“ - izjavio je predsednik.

On je rekao i da ne obećava, već garantuje da će spustiti nivo nezaposlenosti na ispod 10 odsto.

- Stranim investitorima dajemo i helikoptere da obiđu vise lokacija i izaberu gde žele da ulažu - rekao je Vučić.

Na kongresu SNS januara 2019. predložiću
naslednika na čelu stranke

Predsednik Srbije i SNS Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će na kongresu stranke koji je planiran za januar 2019. godine predložiti naslednika na čelu naprednjaka.

Vučić je govoreći o podršci koju ima ili ne u vreme hajke na njega rekao da je i to dobro da je mogao da vidi kakav je ko.

On je rekao da je dogodine 10 godina od rada stranke, da je za januar 2019. godine planiran kongres i da će tada i predložiti naslednika. Kako je rekao veruje da će većina izabrati toga koga je predložio i naveo da je pomogao stranci da ostvari najveće izborne pobede u modernoj srpskoj istoriji i da Srbija postane dobro uređena normalna zemlja.

Poručio je i da će to biti osoba koja iznad svega voli svoju zemlju, neće je sramotiti i koja će i nadalje pobeđivati na izborima.

Vučić je naveo i da postoje lokalne inicijative i da je na tome zahvalan, ali da isto tako postoje lokalne sredine koje su veliki problem, jer imaju ogromne dugove, te će vlada morati da se dodatno angažuje u dovođenju investitora kako bi se i te sredine izvukle iz krize. Tim povodom je pohvalio rezultate koje je postiogao Beograd, dok je kao problematične pomenuo Kragujevac, Kraljevo, Smederevsku Palanku...

- Palanka ima 20 miliona evra duga, a isplaćivali su plate preko fudbalskog kluba. Ako damo Palanci 20 miliona, onda će da traži Kragujevac 200 miliona - rekao je Vučić i dodao da će nastaviti da dovodi strane investitore.

Zbog rezultata koje je Srbija ostvarila u poslednjih nekoliko godina poštuju nas svuda u svetu, rekao je Vučić, ali nas istovremeno, dodaje, ovde kritikuju za sve i svasta, pa i onda kad nema baš nikakvog razloga.

Sa druge strani, kako kaže, u svetu nas zbog rezultata cene. Vučić je kao primer naveo to što je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, sedeći za ručkom na kojem su bili visoki predstavnici drugih zemalja, ustao i ispratio ga do kola, pokazujući time poštovanje prema Srbiji.

- Slično se ophode i predsednik Rusije Vladimir Putin, Kine Si Dinping, te i nemačka kancelarka Angela Merkel. Dočekuju nas sa najvećim poštovanjem Amerikanci. Ma koliko želeli da vide slabijeg Vučića, jer jak previše štiti interese Srbije...To poštovanje se vidi na svakom koraku i ljudi to osećaju u Srbiji - dodao je on.

Nadam se racionalnom rešenju za Kosovo

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da se nada da ćemo u vezi s Kosovom imati snage da stvari postavimo na racionalan nivo, a ako se to ne dogodi, dodao je, taj ćemo poraz nositi na svojim leđima.

Kako je naveo, pribojava se da li ćemo biti u stanju da taj dijalog iznesemo, skeptik je po pitanju uspeha, ali je poručio da će taj dijalog svakako biti otvoren. U svakom slučaju, dodao je, ako treba da bira između zamrznutog konflikta ili traženja resenja, on je izricito za drugu opciju.

"Gotovo sam uveren da nećemo rešiti problem bez obzira na moju želju da bi to bilo blagorodnije i delotvornije za Srbiju", rekao je Vučić, te poručio:

"Mislim i nadam se da ćemo imati snage da stvari postavimo na racionalni nivo, a ako ne budemo imali snage to će biti poraz koji ćemo nositi na svojim leđima. I to nije ništa novo u srpskoj istoriji, bilo bi novo da izađemo iz zamrznutog konflikta".

Što se lečenja građana u inostranstvu tiče, on je rekao da je država izdvojila skoro 14 miliona evra, a da je preko svih SMS poruka prikupljeno svega miliona evra.

- „Od kada je formiran državni fond potrošili smo 13.615.000 eva. Naravno, nikada nije dovoljno kada trošite na decu, ali je država potrošila skoro 14 miliona evra, a iz svih SMS je prikupljeno svega milion evra - izjavio je Vučić i dodao da je na lečenje i kontrolne preglede u inostranstvo upućeno oko 1.600 građana, pretežno dece.

- Bolesne dece ima i, na žalost, biće, ne mogu da se izleče sva deca na svetu - dodao je on i naveo da se u svim zemljama leči i preko SMS poruka, mnogo više nego u Srbiji, zato što tamo mora da se plaća privatno zdravstvo.

Što se stanja u srpskom zdravstvu tiče, on je rekao da smo do skoro bili poslednji u Evropi po zdravstvu, ali smo napredovali za sedam mesta. 

- „Penzije i zdravstvo su najveće stavke u budžetu. Time se ranije branio socijalni mir. Mi tek danas možemo da pravimo normalne kliničke centre - rekao je on i dodao da će Klinički centar u Nišu biti izgrađen do kraja godine, te da će ta bolnica biti najbolja u Evropi i imati najmodrniju opremu i uređaje.

Predsednik Srbije je rekao da ga kritike koje čita o sebi ne pogađaju previše, ali i da mu nije prijatno, te dodaje da se i u tome vodi onim sto je Čerčil rekao: "najbrži put u propast kad vas svi hvale, a ozbiljne rezultate imate kada vas kude i napadaju".

Na pitanje kome ne odgovara jak Aleksandar Vučić, rekao je "mnogima", dodajući da je mnogo novca uloženo u priču u vezi sa Savamalom, slučaj koji će se, siguran je, rešiti.

- To je jedna široka akcija, ne za rušenje režima, jer znaju da nije dovoljna, nego otprilike za disiplinovanje i mene i drugih ljudi i slabljenje pozicije nezavisne i suverene države - rekao je Vučić, dodajući da je ponosan što Srbija sama donosi odluke, sama bira svoj put u budućnost, što je država i ima svoje ja.

Vučić je izjavio da je ono što je premijerka Ana Brnabić stvarno izgovorila u izjavi agenciji Blumberg bilo usklađeno sa politikom vlade i dodao da tu ne vidi nikakav problem.

- Ana Brnabić je predsednik vlade, ona ima pravo na svoj stav, predstavlja vladu i mora da bude usklađena sa politikom vlade. Ono što je ona stvarno izgovorila bilo je usklađeno sa politikom vlade i ne vidim tu nikakav problem - rekao je Vučić.

On je ponovio da se u Srebrenici dogodio strašan zločin i da iskreno saoseća sa porodicama žrtava, kao i da su odnosi Srba i Bošnjaka ključni za budućnost a da smo jedni drugima potrebni. On je dodao da nismo dobili pozivnicu za obeležavanje zločina u Potočarima, da oni koji su otišli iz Srbije u prethodnim danima mogu da iskažu svoje mišljenje, ali da njegova reč kao i predsednika vlade i ministra inostranih poslova obavezuje.

Kako je rekao dogodio se stravičan zločin i nada se da smo izvukli pouke, kao i iz Bratunca, Oluje, "da ne govorim o najstrašnijem - Jasenovcu".

Prema njegovim rečima ključno je da tako nešto više nikada ne sme da se dogodi nijednom narodu.