Hag Haški sud tribunal
Profimedia
Hag Haški sud tribunal

Profimedia

Haški tribunal, Foto: Profimedia

Žalbeno veće Haškog tribunala odbilo je, naime, žalbu optuženih i potvrdilo zaključak da je udruženi zločinački poduhvat "uspostavio Franjo Tuđman i druge političke vođe sa ciljem uspostavljanja entiteta u skladu sa starim granicama Hrvatske".

Oni su pravosnažno osuđeni na ukupno 111 godina zatvora, zbog udruženog zločinačkog poduhvata, sa tadašnjim hrvatskim državnim vrhom na čelu.

Čović: Dostojanstvo do kraja i smirenost u svakom delu BiH

Predsedavajući Predsedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čović pozvao je danas građane BiH na smirenost, nakon izricanja presude Haškog tribuala u slučaju "Prlić i ostali".

Čović je kazao da ne treba nasedati na provokacije i tako ohrabrivati iseljavanje iz BiH.

On smatra da je u BiH moguće živeti i dalje graditi odnose.

"Potrebno je dostojanstvo do kraja i smirenost u svakom delu BiH, posebno u područjima gde je bio dominantan sukob bošnjačkog i hrvatskog naroda. Danas više nego ikada treba opredeljenost hrvatskog i bošnjačkog naroda da gradimo suživot uprkos tome što se presuda može doživeti kao dolievanje ulja na vatru", poručio je Čović, koji je i lider HDZ BiH.

Čović, koji je i predsednik Hrvatskog narodnog sabora je rekao i da "održivost BiH primarno zavisi od statusa hrvatskog naroda u BiH, kao najmalobrojnijeg".

"Mi ćemo snažnije nego ikada kroz HNS graditi evropsku BiH kroz koju ćemo osigurati punu ravnopravnost Bošnjaka, Srba i Hrvata u BiH", izjavio je Čović.

Na pitanje da li je hrvatska politika u BiH mogla učiniti više za haške optuženike, Čović je odgovorio:

"Mogli smo svi učiniti mnogo više još pre 13 godina i 7 meseci kada su dospeli u Haški tribunal. U kojoj meri smo pomagali i znali ceniti, to je druga stvar", smatra Čović, koji je inače juče bio uveren da će Haški tribunal doneti oslobađajuće presude za "hercegbosansku šestorku".

Žalbeno veće Haškog tribunala portvrdilo je kaznu od 25 godina zatvora bivšem predsedniku vlade "Herceg Bosne" Jadranku Prliću, dok je Brunu Stojiću, Milivoju Petoviću i Slobodanu Praljku potvrdilo kazne od po 20 godina zatvora.

Valentinu Ćoriću potvrđena je kazna od 16 godina zatvora, Berislavu Pušiću od 10 godina.

Tokom čitanja presude sednica je bila prekinuta, jer je Praljak u sudnici navodno popio otrov nakon što mu je potvrđena kazna od 20 godina zatvora zbog zločina nad bosanskim muslimanima u BIH.

"Slobodan Praljak nije ratni zločinac, prezirem vašu presudu", rekao je Praljak, a potom je popio otrov iz male bočice, zbog čega je čitanje presude bilo prekinuto na dva i po sata.

Predsednik Žalbenog veća sudija Karmel Ađijus koji je ujedno i predsednik Tribunala, rekao je u nastavku čitanja presude da "pravo na javno objavljivanje presude prisiljava na nastavak ročišta".

Objašnjavajući razlog prebacivanja zasedanja u sudnicu 3 iz sudnice 1, Ađijus je rekao da je "sudnica 1 sada mesto zločina i da holandske vlasti u njoj sprovode istragu zbog onoga što se jutros dogodilo.

Što se tiče generala Praljka, Ađijus je konstatovao da on "nije prisutan".

Najbitniji aspekt ove presude je da je žalbeno veće tribunala potvrdilo navode prvostepene presude kojom je utvrđeno da je državni vrh Hrvatske na čelu sa tadašnjim predsednikom Franjom Tuđmanom učestvovao u udruženem zločinačkom poduhvatu sa ciljem eliminacije bosanskih muslimana u Bosni i Hercegovini.

Žalbeno veće Haškog tribunala odbilo je, naime, žalbu optuženih u slučaju "Prlić" i potvrdilo zaključak raspravnog veća da je udruženi zločinački poduhvat "uspostavio Franjo Tuđman i druge političke vođe sa ciljem usprostavljanja entiteta u skladu sa starim granicama Hrvatske".

Džaferović: Ponašajmo se racionalno i poštujmo odluku Haga

Visoki zvaničnik Stranke demokratske akcije (SDA), čiji je lider bošnjački član Predsedništva, Bakir Izetbegović, pozvao je danas na racionalno ponašanje i poštovanje odluka Haškog suda u slučaju "Prlić i ostali".

"Haški tribunal je od velike pomoći za međunarodnu pravdu. On je utvrdio sve bitne činjenice o onome što se događalo u BiH od 1992. do 1995. Umesto raspravama o odlukama Haaškog tribunala trebamo se okrenuti poštovanju tih odluka i izvlačenju pouka iz njih", kazao je Šefik Džaferović, koji je i zamenik predsedavajućeg Zastupničkog doma parlamenta BiH.

Nakon što je na zahtev zastupnika iz HDZ BiH i HDZ 1990. prekinuta sednica tog tela, Džaferović je kazao da sudske presude ne bi trebalo da budu povod za blokiranje rada tela vlasti.

Komentarišući deo presude u kojemu se govori o odgovornosti Hrvatske za rat u BiH, Džaferović je kazao da ranije presude jasno ukazuju i na, kako je rekao, "odgovornost Srbije za ratna stradanja" u njegovoj zemlji, a sve to je, kako je ocenio, još jedna "potvrda da je rat u BiH 'uvezen' iz susedstva".

"Rat u BiH, a pre svega politički, a kasnije i oružani sukob, importiran je iz susednih zemalja. Te zemlje su zbog toga i potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma", rekao je Džaferović, preneli su sarajevski mediji.

Prvostepenom presudom je utvrđeno da su visoki zvanicnici Hrvatske - predsednik Franjo Tuđman, ministar odbrane Gojko Čučak i general Janko Bobetko bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem eliminacije bosanskih muslimana na tom području.

Cilj toga udruženog zločinačkog poduhvata, prema zaključku prvostepene presude, koja je danas potvrđena, bio je uspostavljanje hrvatskog entiteta u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i njegovo spajanje sa Hrvatskom, kako bi se ponovo ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada BIH, odnosno da on postane nezavisna država unutar BiH tesno povezana s Hrvatskom.

Lagumdžija: Presuda Prliću i ostalima za nauk

Nekadašnji ministar spoljnih poslova BiH i lider SDP BiH, Zlatko Lagumdžija, smatra da se "novembarskim presudama u Hagu", Ratku Mladiću i "hercegobsanskoj šetorci" presuđeno projektima prošlosti i poruka za budućnost onima koji su spremni da ubijaju ljude, države i društva poput BiH.

"Ovo nam svima treba biti nauk da se ne mogu stalno voditi bitke za ispravljanje zločinačke prošlosti istovremeno vodeći države i narode ka budućnosti. Niko nema razloga ni za trijumfalizam ili zadovoljstvo ni za osećaj poraza i poniženja", poručio je Lagumdžija.

Istakao je da u ovom nepravednom svetu moramo se zajedno boriti za bolju budućnost znajući da kazna ne ispravlja ni jednu načinjenu nepravdu.

"Presude kao ove su uslov da krenemo napred jer su zločine nazvali zločinom i jasno definisali ideologiju, politiku i egzekutore", smatra Lagumdžija.

Hag, ističe, nije presudio svim zločincima, ali oni kojima jeste sigurno nisu heroji.

"Gubitnici su svi koji se nakon ovoga ne suoče s istinom i ne shvataju da svi treba da osude svakog zločinca bez obzira u ime koga i čega je činio zločine. Da se ne ponovi. Nikome", rekao je Lagumdžija, saopšteno je iz Info službe Fondacije društva zajedničkih vrednosti.

Tokom čitanja presude sudija Ađijus je naveo da su sva šestorica optuženih u svojim žalbama dovela u pitanje zaključak raspravnog veća da je udruženi zločinački porudhvat uspostavio Franjo Tuđman i druge političke volje sa ciljem usprostavljanjem entiteta skladno starim granicama Hrvatske.

"Žalbeno veće utvrđuje da nisu pokazali da je raspravno veće na pogrešan način protumačilo dokazne predmete ili da je na bilo koji način pogrešilo u donošenju zaključka", rekao je sudija Ađijus.

Takođe je naveo da je veće preinačilo prvostepenu presudu i oslobodilo optužene optužbi za zločine nad civilima u Mostaru.

Predsedavajući žalbenog veća rekao je da je žalbeno veće, uz suprotno mišljenje sudije Fausta Pokara, zaključilo da je rušenje Starog mosta u Mostaru bilo izvršeno u vojne svrhe, a ne radi zastrašivanja i terorisanja civilnog stanovništva, bosanskih muslimana.

Žalbeno veće uz suprotno mišljenje sudije Pokara smatra da je Stari most bio legitimna vojna meta u trenutku napada i njegovo uništenje je dalo jasnu vojnu prednost za HVO.

Ađijus je na početku izricanja odluke rekao da danas saopštava samo sažetak presude, ključne momente i zaključke veća, dok će celu drugostepenu presudu strane u postupku dobiti naknadno.

Pored Ađijusa članovi žalbenog veća su i sudije Liu Dakin, Fausto Pokar, Teodor Meron i Bakone Džastis Moloto.

Komentari (2)

baradja

29.11.2017 13:03

I šta ćemo sad ??! Ako je Njofra otputovao bogu na ispoved,šta je sa njegovim političim i vojnim saradnicima ? U Hag na ispoved je logično !!

Kvazimodo Sorabius

30.11.2017 08:26

Nikakva tajna nije bila, u nekim trenucima je bilo i preko 40.000 hrvatskih vojnika u BiH, a nakon bombardovanja NATO-a srpskih polozaja, sredinom septembra 1995. i blizu 80.000.