Pazite se narednih dana zbog ozbiljne promene vremena
Dušan Milenković
Pazite se narednih dana zbog ozbiljne promene vremena
Pazite se narednih dana zbog ozbiljne promene vremena, Foto: Dušan Milenković

 

Međutim, samo dva dana kasnije, tačnije u četvrtak, biće osetno hladnije, ponegde i sa snegom. Lekari navode da skok temperature može uticati na osobe sa slabom cirkulacijom, koje su imale ili im je pretio šlog, kao i one s visokim krvnim pritiskom, dok hladno vreme, kako objašnjavaju, ne odgovara srčanim bolesnicima.


Portparol Hitne pomoći Nada Macura kaže za „Alo!“ da, s obzirom na skok temperature koji se očekuje u utorak, treba da se pričuvaju osobe s lošom cirkulacijom, koje su imale ili im je pretio šlog, kao i one s visokim krvnim pritiskom.


- Može da se pojavi glavobolja kod osoba koje nisu adaptirane, nesanica, eventualno neki blagi umor. Sigurna sam da ćemo u utorak imati izuzetno puno poziva... Kad je reč o hladnom i vetrovitom vremenu, to vreme ne odgovara, u prvom redu, srčanim bolesnicima - navodi Macura.
Ona upozorava posebno mlađe osobe da u utorak, zbog skoka temperature, ne treba da idu napolje samo u duksu, ali da mogu biti u garderobi od tanjih materijala.


- Tog dana ne treba nositi ni neke teške kapute i bunde, kao i čizme, odnosno treba nositi primereniju garderobu za taj dan. Potrebno je dovoljno spavati, odnosno leći pre ponoći i odmarati se bar šest sati. U saobraćaju treba biti oprezan zbog sunca. Treba uzimati prirodne voćne sokove, salate... Savet za hladije vreme, posebno za srčane bolesnike, jeste da zaštite i respiratorni sistem, da nose šalove oko vrata, ali i da ne rade teže fizičke poslove - navodi za „Alo!“ Macura.


U Srbiji se danas posle oblačnog i mestimično kišovitog jutra tokom dana očekuje razvedravanje, s najvišom dnevnom temperaturom od 18 stepeni, saopštio je RHMZ. Duvaće slab i umeren zapadni i severozapadni vetar. Najniža temperatura biće od jedan do sedam, a najviša od 12 do 18 stepeni. U Beogradu će tokom jutra i prepodneva biti pretežno oblačno, povremeno će padati slaba kiša, a po podne se očekuje razvedravanje. Najniža temperatura biće oko šest, a najviša oko 14 stepeni.


U Srbiji će sutra biti sunčano i toplo. U sredu na severu zemlje očekuje se naoblačenje s kišom, a na jugu pretežno sunčano vreme. Temperatura će biti znatno iznad prosečnih vrednosti, najviša dnevna do 22 stepena. U četvrtak će biti oblačno s kišom i osetno hladnije, na planinama sa snegom. Sneg se ponegde očekuje i u nižim predelima centralne i južne Srbije. U petak dolazi do razvedravanja, pa će za vikend biti uglavnom sunčano i toplo.