Sve spremno za to da IT predvodi našu privredu


Vesna Lalić
Ministarstvo telekomunacja je pružilo podršku u umrežavanju 1.750 objekata, a ostalo je još samo 40-tak da se umreže u okviru Akademske mreže Srbije, rekla je premijerka nakon prve sednice ministarskog Saveta za inovaciono preduzetništvo i inovacione tehnologije.
Brnabić je rekla da što se tiče visokog obrazovanja, tokom prethodne godine počeo je ambiciozan projekat podizanja kvote za upis studenata na Tehničcke fakultete za 20 odsto, a rekla je da je obezbeđeno 713 mesta.
Vlada je primetila, rekla je Brnabić, da je IT najjači i najbrži rastući segment ekonomije Srbije.
"Imamo sektor informacionih tehnologija koji raste godišnje 10 odsto, a sektor razvoja softvera čak 20 odsto. Prethoda vlada, a i ova će nastaviti da podržava ovaj privredni sektor kako bi imao značajniji aspekt u okviru rasta BDP. U godinama pred nama, kada bi bili ponovo suočeni sa vremenskim neprilikama i jakim zimama i velikim sušama, zbog kojih trpi poljoprivreda i naši hidropotencijali, imamo IT koji predvodi razvoj Srbije", istakla je Brnabićeva.
Zbog toga, kako je objasnila, vlada se angažuje u obrazovanju IT kadrova.
Brnabić vodi Savet, Jovanović Kancelariju za tehnologije
Na današnoj sednici Vlade, doneta je Odluka o obrazovanju Saveta za inovaciono preduzetništvo i informacione tehnologije, kojim će predsedavati premijerka Ana Brnabić, kao i rešenje o imenovanju Mihaila Jovanovića za direktora Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
Jovanović iza sebe ima 20 godina profesionalnog iskustva u Telekomu i Pošti Srbije, gde je bio u najvišem bordu direktora odgovoran za informacione tehnologije, elektronske komunikacije i razvoj.
On je bio član i koordinator Izvršnog odbora Pošte Srbije i radio je kao savetnik za elektronsku upravu u Kabinetu predsednika Vlade.
U nadležnosti Kancelarije biće razvoj i funkcionisanje sistema elektronske uprave i informacionih sistema i infrastrukture državne uprave i službi Vlade.
Ona će biti pozicionirana kao centralna funkcija u Vladi koja direktno odgovora predsedniku Vlade.
Jovanović je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu gde je završio i master studije.
Doktor je ekonomskih nauka i docent za užu naučnu oblast kvantitativne metode.
Mihailo Jovanović je član Inženjerske komore Srbije sa licencama odgovornog projektanta i odgovornog izvođača telekomunikacionih mreža i sistema.
Dobitnik je nagrade Ministarstva za nauku, tehnologije i razvoj Vlade Republike Srbije 2002. godine na javnom pozivu za najbolje mlade istraživače i naučnike koji su svojim angažovanjem dali doprinos razvoju nauke i tehnologije, promenama u zemlji, kao i započetim reformama koji su ostali u zemlji i svojim angažovanjem doprinose njenom sveukupnom bržem razvoju i povezivanjem sa svetom.
Autor je nekoliko knjiga, monografija i trideset stručno-naučnih radova iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, elektronskog poslovanja i ekonomije.
Pored osmišljavanja, razvoja i implementacije kompletno novog poštanskog tehnološko-informacionog sistema i izgradnje regionalnih poštansko-logističkih centara u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, neke od referenci Mihaila Jovanovića u oblasti elektronske uprave su: uspostavljanje kvalifikovanih sertifikacionih tela za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata i vremenskih žigova u Republici Srbiji, uspostavljanje centralnog sistema elektronskih matičnih knjiga, projekti: Bebo, dobrodošla na svet", prijavljivanje građana za besplatne akcije i trgovanje hartijama od vrednosti, prijavljivanje građana u postupku podnošenja zahteva za restitucijom i tehničko-tehnološka podrška građanima u procesu digitalizacije TV signala.
Pored Odluke o imenovanju premijerke Brnabić za prersdsedavajućeg Saveta za inovaciono preduzetništvo i informacione tehnologije, doneta je i odluka da njeni zamenici budu ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Ssarčević i ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović.