Sve u regionu zavisi od Srbije


Shutterstock
U glavnom gradu Makedonije sutra počinje šesti po redu Samit "Makedonija 2025", kao vodeća nacionalna platforma sa ciljem da proceni, usmerava i ponudi ekspertska rešenja za strategiju razvoja Makedonije, a Tanjug je, kao medijski partner skupa za region, pitao građane Skoplja kako oni to vide.
Tako inženjer u penziji, koji se predstavio kratko kao Branislav, ističe da očekuje napredak Makedonije ka EU do 2025. godine, ali smatra da sve u regionu zavisi od Srbije.
"Ako Srbija reši svoj problem, koji mu nameću Evropa, SAD, ali I Rusija, ceo Balkan će moći još bolje i brže da napreduje", uveren je on.
Kaže da je Srbija i za vreme Jugoslavije bila "najjača zemlja u regionu i da je to i ostala", te da jedina može da "odbije" Amerikance i NATO.
Smatra da Srbija ne treba da prekida veze sa Rusijom, pre svega zbog činjenice što su joj SAD i Evropljani otrgnuli Kosovo na beskrupulozan način, bez referenduma i mimo UN.
"Sada vidimo da je tim 'dobrim, demokratskim' činom napravljen zaplet sa negativnim tendencijama u svetu", ukazao je on.
Makedonija je, dodaje, mala zemlja, u kojoj je drugi entitet (Albanci) veoma jak, za razliku od Srbije, pa je Skuplju neophodna zaštita Evrope, dok Srbija, zaključuje, može da vodi mnogo samostalniju politiku.
Drugi, mlađi stanovnik Skoplja, koji nije želeo da se predstavi, na pitanje gde vidi Makedoniju 2025. kratko odgovara sa: "Ruanda ili Uganda".
Veruje da se moze pretpostaviti zašto tako misli i ocenjuje da narod "mora da se osvesti", te da je neophodno sačuvati ljudskost, a najteže je, kaže, "političarima da ostanu ljudi".
Njegov sugrađanin Sergej tvrdi da je rešenje u ponovnoj tešnjoj saradnji bivših jugoslovenskih republika, pre svega u ekonomiji.
"Imajući u vidu situaciju u kojoj se nalazimo posle raspada Jugioslavije, i da je ona vrlo teška, smatram da čitav region ima budućnost samo u ekonomskoj saradnji. Makedonija ima samo dva miliona stanovnika, što je predgrađe jednog Njujorka ili Londona, a bivša Jugoslavije je imala tržište od 26 miliona. Svi mi imamo taj isti problem", objasnio je on.
Sergej se založio za "ekonomsko ujedinjenje" regiona smatrajući da se samo tako može stvoriti "bitno" tržište.
Istovremeno je naveo da Makedonija ima veliki problem sa obnovom svoje privrede, koja i dalje nije u mogućnosti da dostigne onaj BDP koji je imala bivša Jugoslavija.
Takođe ukazuje da ulazak Makedonije u EU zavisi od Grčke, koja koči taj proces samo zbog "političkog spora".
"Prvi put u svetu neko postavlja iracionalno pitanje, a to je da ne priznajete ime jedne nacije", podvukao je Sergej.
Magdalena iz Skoplja očekuje da će Makedoniji, ali i regionu, 2025. biti mnogo bolje.
"Svesni smo da samo zajedno možemo imati veći uspeh. Očekujem ulazak Makedonije u EU do 2025, a naravno i ostalih u regionu", dodala je ona.
Posetilac iz Crne Gore, Zoran, koji često posećuje Makedoniju, očekuje da će čitav region do 2025. nastaviti dobar trend razvoja, reformi.
I on, kao i Skopljanci, veruje u brži i bolji uspeh kroz regionalnu saradnju. Siguran je da će Crna Gora uskoro ući u EU, jer se nalazi pred njihovim vratima, a i region, uveren je, korača krupnim koracima.
"Mi smo naslonjeni na region Zapadnog Balkana i saradnja je ključ uspeha", zaključio je Zoran.