Japan, zastava
Profimedia
Japan, zastava

Profimedia

Japan, zastava, Foto: Profimedia

Broj odštetnih zahteva povećan je u poslednjih godinu dana na 1.456, a najveći broj slučajeva je u oblasti zdravstva, socijalnih usluga, građevine i špedicije, u kojima hronično fali radna snaga.

Hiroši Kavahito, generalni sekretar Nacionalnog saveta za zaštitu žrtava karošija, rekao je da je pravi broj sigurno 10 puta veći, jer Vlada ne voli da priznaje ovakve incidente.

"Osnovni problem je smanjenje broja radnih sati, ali vlada ne čini dovoljno u tom smislu", rekao je on.

Najčešće žrtve su ranije bile muškarci, oko 90 odsto, ali danas ima sve više žena.

Japan nema pravne limite za radne sate, ali ministarstvo rada priznaje dva tipa "karošija": smrt od kardiovaskularnih bolesti zbog prekomernog rada i samoubistvo zbog mentalnog stresa nastalog usled problema na radnom mestu.

Smrt kao posledica kardiovaskularne bolesti smatra se da je "karoši" ako je radnik radio 100 prekovremenih sati prethodni mesec, ili 80 sati prekovremeno tokom dva ili više meseca.

Samoubistvo se "kvalifikuje" za odštetu ako je pojedinac radio 160 sati ili više tokom jednog meseca, ili više od 100 prekovremenih sati u toku tri uzastopna meseca.

Broj samoubistava u Japanu koji su povezani sa poslom i radnim mestom povećan je za 45 odsto u poslednje četiri godine među licima od 29 godina, pa i mlađim, i za 39 odsto među ženama.

Komentari (2)

MracniAlexandar

03.04.2016 20:56

ljudi nek dodju ti japanci u nektar-delišes iz Vladičinog Hana da vide šta je prekovremeni rad i to za pišljivu platu od 24,000 dinara... A o osiguranju i ostalim pravima da ne govorim + šef pravi gonič robova. Veća prava imaju robijaši od nas radnika. Gde je tu pravda? Vučiću dolaziš u Vladičin Han u četvrtak a još malo im treba vremena da zamaskiraju ionako propali grad

razum

04.04.2016 01:37

@MracniAlexandar - TO JE NAMA NAŠA BORBA DALA