Tableta ubija ćelije raka!


Promo
Barem tako tvrde japanski naučnici iz tamošnjeg Nacionalnog instituta za rak. Oni su upravo završili svoje veliko istraživanje i objavili da su pronašli lek NCB-0846 za koji tvrde da deluje na matične ćelije raka debelog creva sprečavajući njihovo razmnožavanje i stvaranje metastaza.
Dr Teši Jamada, vođa tog tima sitraživača, kaže da su na miševima uradili transplantaciju raka debelog creva čoveka, a potom testirali lek.
- Većina ćelija koje se konstantno dele je uginula, a bujanje kancera smanjeno za 80 do 90 procenata. Veoma su nas ohrabrili pretklinički podaci koje smo dobili, a naročito kada se zna da dosad nije bilo uspeha u razvijanju terpije za taj tip raka. Nadamo se da bi klinička ispitivanja na ljudima mogla da počnu za dve godine - optimistično je najavio dr Jamada.
Kako “radi” NCB-0846?
Dr Teši Jamada objasnio je da će otkriće njegovog tima moći da obezbedi nove terapije za pacijente koji boluju od raka debelog creva. On veruje da matične ili stem ćelije raka dovode do metastaza, pošto su veoma otporne na postojeću hemioterapiju.
- Preko 90 odsto takozvanih kolorektalnih karcinoma nose somatske mutacije u određenim genima što dovodi do generisanja matičnih ćelija raka koje su otporne na konvencionalnu terapiju. Stoga lekovi koji mogu da blokiraju tu vrstu gena verovatno mogu i da iskorene te matične ćelije i izleče bolest. Međutim, uprkos velikom broju podataka i ulaganja u istraživanje i razvoj, lek još uvek nije počeo da se primenjuje u kliničkoj praksi- objasnio je on.
Dr Vladimir Kovčin, naš svetski poznat onkolog, koji je čuo za dr Jamadin rad, kaže za Alo.rs da su rezultati japanskog istraživanja ohrabrujući, ali da treba sačekati da se završe ispitivanja na ljudima.
- I u prošlosti je bilo tako ohrabrujućih prvih rezultata u mnogim istraživanjima. Kada se, međutim, uđe u klinički praksu i završe ispitivanja na ljudima uvek se ispostavi da nešto ne štima u odnosu na životinjske modele. Ali, rezultati istraživanja dr Jamade zaslužuju pažnju. Poznati su nam mehanizmi stvaranja metastaza o kojima je on govorio u svom istraživanju, ali ne i kako da se spreči njihov nastanak. Pre desetak godina otkrivene su te matične ćelije raka, ali do danas nije rešen problem kako ih zaustaviti da naprave metastaze. Njegovo otkriće obećava da upravo to može da se reši - naveo je on.
Ako se uzme u obzir podatak da u Srbiji svake godine od raka debelog creva oboli ukupno 4.078 građana, od toga 2.451 muškaraca i 1.627 žena, a umre ih 2.621 i prof. dr Slobodan Čikarić, predsednik Društva za borbu protiv raka Srbije, pozdravlja japansko istraživanje dodajući da je svaki pokušaj da se nađe rešenje za rak dobrodošao!
- Treba, međutim, biti i krajnje skeptičan jer su Japanci stigli do životinja, što nije garancija da će tako biti i na ljudima. Svakako je to je dobar put kojim treba ići u pronalaženju lekova za rak, ali u uvom času ne može da se donese konačni zaključak dok se sve to ne završi na ljudima - objasnio je on za Alo.rs.
Prema zvaničnoj statistici, u Srbiji od raka debelog creva i dalje oboleva više muškaraca u odnosu na žene, a isto je i kada je godišnja stopa smrtnosti - od 2.621 pacijenta koji preminu od raka debelog creva 1.618 su muškarci, dok je 1.003 žena.
Komentari (1)
milica s
06.09.2016 20:08
Razumem da je posao novinara da naslovom privuku citaoce i povecaju tiraz ali mozda bi prilikom objevljivanja ovakvih vesti mogli biti malo pazljiviji, kao prvo naslov bi mogao da bude precizniji tj da se odnosi na rip kancera koji se leci a i ono uskoro lek protiv raka uopste nije humano jer istrazivanja na ljudima pocinju za dve godine a to je mnogo vremena za nekoga ko je bolestan