Tai Ing Ven
Tanjug/AP
Tai Ing Ven
Tai Ing Ven, Foto: Tanjug/AP

Liderka Napredne demokratske partije (DPP) otvoreno se zalaže za nezavisnost Tajvana od Kine.

Ona je u pobedničkom govoru poručila da će sa Kinom održavati "status kvo mira i stabilnosti", ali i da će snažno braniti suverenitet Tajvana.

U obraćanju posle objavljivanja rezultata Tai je izjavila da su izbori pokazali da je Tajvan sada na putu da postane demokratska zemlja.

Ona je, na konferenciji za novinare u sedištu svoje stranke u Tajpeju istakla da ishod izbora pokazuje koliko je demokratija ukorenjena na Tajvanu i koliko tajvanski narod želi vladu "koja će sigurno štititi nacionalni suverenitet", prenosi AP.

Nova predsednica, pravnik po profesiji, poručila je da i Tajvan i Kina imaju odgovornost da pronađu uzajamno prihvatljive načine za međusobno delovanje, dodavši da se međunarodni prostor Tajvana mora poštovati.

 - Naš demokratski sistem, nacionalni identitet i međunarodni prostor se moraju poštovati", poručila je Cai, naglasivši da bi bilo kakve provokacije i pritisci iz Kine destabilizovali odnose. 

Cai je, takođe, pozvala na slobodu plovidbe u spornom Južnom Kineskom moru i mirno rešavanje tog spora, prenosi Rojters, podsećajući da Kina polaže pravo na gotovo celo to more.

Rekla je i da će Tajvan nastaviti da jača odnose sa Japanom.

Predstavnica opozicije koja se zalaže za konačno odvajanje Tajvana od Kine osvojila je 60 odsto glasova, dok je njen protivnik Erik Ču osvojio 30 odsto glasova birača.

Lider nacionalističke partije Kuomintang koja se zalaže za bližu saradnju sa vlastima u Pekingu objavio je da će se povući iz političkog života, prenosi britanska televizija.

Kritičari upozoravaju da će pobeda Tai Ing Ven na predsedničkim izborima dovesti do pogoršanja odnosa izmedju Kine i Tajvana, jer liderka, koja se zalaže za nezavisnost, ne priznaje kinesku politiku jedne Kine, prenosi BBC.

Kineska vlada tvrdi da je Tajvan deo njene teritorije i preti da će se suprotstaviti vojnom silom svakom potezu za potpunu nezavisnost. Gotovo sve zemlje u svetu priznaju da je Tajvan neotudjivi deo NR Kine i da je vlada Pekingu jedina legitimna kineska vlada.

Rešenost Kine da zaštiti svoju teritoriju i suverenitet je "čvrsta kao stena", ističe se u saopštenju, koje je objavila zvanična kineska novinska agencija Sinhua, preneo je Rojters.

Aktuelni predsednik Tajvana Ma Jing-Jeo ispunio je dva predsednička mandata i nije imao ustavno pravo da se ponovo kandiduje na ovim izborima.

Izbori su održani usred zabrinutosti da je ekonomija Tajvana pod pretnjom Pekinga i u atmosferi širokog protivljenja zahtevima Kine za političko ujedinjenje, navodi američka agencija.

Novoizabranoj predsednici Tajvana pobedu je čestitao američki Stejt department, koji je saopštio da se raduje saradnji sa Cai, te da SAD sa tajvanskim narodom dele dubok interes za dalji mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu, navodi Rojters.

Pobedom Cai Ing-ven ostrvo je prvi put dobilo ženu predsednicu, koja će imati jedan od najtežih poslova na svetu da balansira u osnosima sa Kinom i SAD.

Stanovnici Tajvana se protive jačanju odnosa sa Kinom i zabrinuti su zbog stagnacije ekonomije, kao i zbog zahteva Pekinga za političkim ujedinjenjem, prenose agencije.

Iako je Cai poručila da želi da zadrži "status kvo" u odnosima sa Pekingom, AFP ocenjuje da će ona verovatno destabilizovati te odnose jer se nalazi na čelu stranke koja se tradicionalno zalaže za nezavisnost.

Rojters ocenjuje da će Cai imati jedan od najtežih i najopasnijih zadataka u Aziji pošto je Kina usmerila stotine raketa na Tajvan, decenijama nakon što su gubitnički nacionalisti pobegli iz redova komunista Mao Cetunga na Tajvan u kineskom građanskom ratu.

Cai rizikuje da izazove neprijateljstvo Kine ako pokuša da na silu ojača suverenitet Tajvana i mogla bi da upropasti osmogodišnje otopljavanje veza sa Kinom pod prethodnim predsednikom iz redova Kineske nacionalističke partije, zaključuje britanska agencija.

Nestala sa društvene mreže

Svi podaci o novoizabranoj predsednici Tajvana Cai Ing-ven nestali su danas sa kineske najpopularnije društvene mreže, nekoliko sati nakon što je odnela ubedljivu izbornu pobedu kao liderka opozicione Demokratske napredne partije (DPP) koja se zalaže za nezavisnost. Pretragom podataka o Cai Ing-ven i izborima na Tajvanu, na mreži Veibo sada se može dobiti samo poruka da "u skladu sa važećim zakonima, odredbama i politikom, rezultati pretraživanja ne mogu biti prikazani", prenosi AFP uz objašnjenje da je to signal da su te reči blokirali kineski internetski cenzori.