I Republika Srpska slavi: Milorad Dodik
Đorđe Kojadinović
I Republika Srpska slavi: Milorad Dodik

Đorđe Kojadinović

Milorad Dodik, Foto: Đorđe Kojadinović

Dodik je ocenio da se američka politika, dolaskom Donalda Trampa na čelo SAD, već dramatično promenila i da Srbi moraju imati inicijativu i reći šta hoće.

"Niko sada neće sesti u Stejt departmentu i danima misliti šta je amerčka politka prema Balkanu. Moramo da imamo inicijatvu i da kažemo šta hoćemo. To mora da postavimo na dnevni red i toj novoj administraciji, da sa njima razgovaramo i vidimo šta je realno", rekao je Dodik sinoć za beogradsku Televiziju "Hepi".

Komentarišući izjavu šefa Trampovog kabineta Rajnsa Pribusa "mi volimo Srbe", koju je preneo šefu Predstavništva Republike Srpske u SAD Obradu Kesiću, Dodik je rekao da zna sve detalje o tome i više nego što je u javnosti izašlo, ali "o tom potom".

"Nesumnjivo da tamo imamo nekoliko važnih ljudi, koji su pozicionirani", istakao je Dodik.

On je naveo da je nedavno saznao da je jedan od tri kandidata za direktora USAID-a čovek kojeg poznaje mnogo godina i koji nije prezao kada je kao kongresmen bio u Banjaluci da kaže: "Ako može Kosovo biti država, može i Republika Srpska".

"Nije važno njegovo ime, ali on je jedan od tri kandidata za direktora USAID-a", rekao je Dodik.

On je ocenio da, očigledno, problemi na Balkanu neće biti rešeni dok se ne reši srpsko nacionalno pitanje, te dodao da internacionalizaciju srpskog pitanja u najvećem obimu treba da uradi Srbija.

"Sada je došlo drugo vreme i ovo što se dešava u Americi i po Evropi traži od nas da se internacionalizuje i srpsko nacionalno pitanje. Ako ne tražiš, nećeš ni dobiti. Moramo izaći iz politike u kojoj sedimo, a stranci dolaze i traže nešto", rekao je Dodik.

Navodeći da je "soroševski svet" počeo da osporava Trampa pre i nego što je preuzeo funkciju američkog predsednika, Dodik je napomenuo da je Tramp u svom inauguralnom govoru najavio borbu protiv islamskog radikalizma.

"To je i moj cilj i ja želim da budem deo tog cilja da se borim protiv tog radikalizma. Ja sam se i pre Trampa borio protiv islamskog radikalizma", rekao je Dodik, navodeći da islamski radikalizam nije samo "Islamska država", nego i selafije, vehabije i mnogi drugi kojih u BiH ima mnogo.

On je naveo da se zna da u Republici Srpskoj postoji 113 vehabijski grupa, dok su centri za obuku u Federaciji BiH.

Komentarišući sankcije koje su mu uvele SAD, Dodik kaže da se radi na njihovom ukidanju, ali nije želio da iznosi detalje.

"Ja ću raditi sa novom administracijom (SAD) u obimu, na način i sa kontaktima koje imam. To ima neku svoju proceduru. Ima tu različitih stvari koje su u orbiti. Videćemo. Radi se na tome", rekao je Dodik.

Što se tiče priča o stvaranju "velike Srbije", Dodik je rekao da ima mnogo raznih nicijativa, kao što je ona bivšeg britanskog konzula u BiH Entonija Lesa o stvaranju jedinstvene Srbije, Republike Srpske i severa Kosova, koje se njemu (Dodiku) "stavljaju u usta".

"`Velika Srbija` nije Republika Srpska i Srbija. Koncept `velike Srbije` podrazumeva nešto veći prostor. `Velika Srbija` je u nekoj političkoj, pa čak i naučnoj orbiti na Zapadu nešto što je sasvim loše", smatra Dodik i ističe da ne treba ideju o jedinstvu Srba izjednačavati sa konceptom "velike Srbije".

Govoreći o mogućem konsenzusu u Republici Srpskoj SNSD-a sa opozicijom, Dodik je rekao da redovno poziva opozicione lidere i pokušava da postigne taj konsenzus, ali da je problem što su kod opozicije politike sada personalizovane.

"Tamo postoje persone koje vode svoje zatvorene politike u zajedničkim institucijama i verujem da se tu ne može ništa promeniti u smislu konsenzusa. Uspeli smo da postavimo mehanizme u kojima ne ide tako optimistično narušavanje Republike Srpske", rekao je Dodik.

Dodik tvrdi da jedino Savez za promjene "drži leđa" lideru SDA Bakiru Izetbegoviću, koji je izgubio lokalne izbore, Srebrenicu, došao mu Fikret Abdić, sa Hrvatima nije što je bio, pet poslanika mu izlazi iz partije, u SAD nema Hilari Klinton, Redžep Tajip Erdogan u Turskoj nije tako jak.

"Savez za promjene kaže da mora da sarađuje. Zato je to pomalo teško (oko konsenzusa)", rekao je Dodik.

On je naveo da su, prilikom proslave Dana Republike Srpske u Banjaluci, u prvim redovima bili čelnici opozicije Mladen Ivanić, Dragan Čavić, Branislav Borenović, Mladen Bosić, ali je samo Dodik pozvan na odgovornost.

"Znamo da se oni, kada odu u Sarajevu, pravdaju da su morali", kaže Dodik.

Što se tiče predsedničkih izbora u Srbiji, Dodik je ponovio da je to stvar Srbije i da ima veoma pozitivna iskustva sa ljudima koji sada obavljaju funckije u Srbiji.

"Nemam ništa protiv volje srpskog naroda koga će izglasati. Vjerujem da će kandidat vladajuće partije dobiti izbore i to ankete potvrđuju. A moje je da radim sa svima", kaže Dodik.

Govoreći o napadu na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima, Dodik je rekao da svaka čast Vučiću što pokušava to da relativizuje, ali da on ne bi odustao dok se ne nađe ko je to organizovao, jer je udareno na Srbiju.

Dodik je rekao da još nije utvrđeno ko je napao Vučića zato što je BiH slučajna zemlja, te dodao da policija Republike Srpske ima sva lica uslikana, zna njihova imena i prezimena, razgovore, kolovođe.

"Pitanje je šta bi bilo sa Vučićem da je pao, a stampedo ga pregazio. Napad je očigledan. Imate kolovođu, sve se zna", naveo je Dodik i dodao da Tužlaštvo BiH to ostavlja sa strane zbog nakaradnog pravosudnog sistema u BiH