Trguju slomljenim nogama i glavama!


Arhiva Alo!
Tada na scenu stupaju agencije koje nam nude usluge u posredovanju naplate osiguranja za naše polomljene ruke, noge, vratove i lobanje. Agenti poseduju brojeve naših privatnih telefona, imena i prezimena, podatke o tačnoj vrsti i obimu povreda, kao i čas i dan kada smo imali nesreću. Pozivima terorišu ljude, a kada ih žrtve pitaju otkud im njihovi lični podaci i da li su svesni da su otkrili da su prekšeni Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, Zakon o pravima pacijenata ili Zakon o zdravstvenoj zaštiti, oni nonšalantno prelaze preko tog pitanja.
To se pre mesec dana desilo i Beograđaninu J. K. (44), koji je u sudaru zadobio prelom noge i povredu vrata.
- Sudar je bio u petak. Na lice mesta izašli su policajci, a ja sam završio u Urgentnom centru. U ponedeljak su počeli da zovu. Prva je bila agencija iz Beograda. Javio sam se i čuo pitanje da li sam dobro, a potom je izdeklamovao sve moje povrede! Šokiran sam ga pitao: „Odakle vam moji privatni podaci”, a on je rekao: „Sa interneta!” „Da li na internetu piše da sam povređen”, nastavio sam, a on je rekao da ne i nastavio da je čuo šta mi se desilo i da želi da me njegova agencija zastupa pred osiguravajućom kućom za 30 odsto sume koja mi pripada od osiguranja - navodi naš sugrađanin i dodaje da ga je odbio.
Kancelarija poverenika: Curi iz policije ili zdravstvenih ustanova!
Zlatko Petrović, pomoćnik generalnog sekretara Službe poverenika, otkriva za „Alo!” da su zatrpani slučajevima ljudi koje su posle saobraćajnih nesreća zvale agencije nudeći im usluge u posredovanju naplate osiguranja.
- Privatni podaci građana najverovatnije cure ili iz policije ili iz zdravstvenih ustanova. Reč je o krivičnom delu neovlašćenog prikupljanja ličnih podataka. Naša kancelarija ne raspolaže mogućnostima, niti ima zakonski osnov da sprovodi kriminalističke istrage. Ipak, kome god se desi slična situacija može da nam se obrati za savet i mišljenje, a mi ćemo ga uputiti gde bude trebalo - naveo je on.
- Očigledno je da su od nekoga dobili moje privatne podatke. A to je zakonom zabranjeno - kaže on, dodajući da su njegove podatke imali samo policajci koji su izašli na teren posle saobraćajke i zdravstveni radnici.
Da nadležni tolerišu kršenje zakona već godinama, govori i slučaj Sare J. (25) iz Beograda, koja je 2009. iskusila zlostavljanje tih agencija.
- Imala sam prelom lobanje i lopatice, potres mozga i istegnuće vratnih pršljenova. Tri dana sam ležala na neurohirurgiji KCS-a. Čim sam stigla kući, odmah su me zvali na mobilni telefon. Predočili su mi da, na osnovu težine povreda, mogu da naplatim stvarno neverovatnu sumu novca, što sam odbila - navodi ona za „Alo!”.
Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, kaže za „Alo!” da se i njima javljaju građani koji ne mogu da žive od tih agencija.
- Poznato nam je da se oštećenima u saobraćajnoj nesreći u vrlo kratkom roku javljaju agencije koje nude usluge posredovanja u naplati osiguranja. Naravno da se radi o podacima koji su, po važećim propisima, nedostupni neovlašćenim ili trećim licima, u koja spadaju i te agencije - navodi on.
Komentari (5)
Pitanje je čije su
24.04.2017 22:27
Agencije i ko je pravi vlasnik istih. Treba istraga.
Ana
25.04.2017 12:06
Da li je ovo naručen tekst od strane osiguravajućih kuća, za koje je ovo samo još jedan pokušaj da izbegnu plaćanje oštete GRAÐANIMA koji na to imaju pravo, a bez posredovanja agencija o kojima se ovde piše, ne bi mogli da adekvatno naplate svoj novac od osiguranja.
krle
25.04.2017 15:48
@Ana - Hoces da kazes da bez agencija ne bi "adekvatno" naplatili svoj novac??? Kako se zove agencija u kojoj radis molim te? Svako iole normalan ce da naplati svoj novac i bez Vas. Zato postoje advokati i tuzbe...
Brane
25.04.2017 15:37
Osiguravajuća preduzeća u Srbiji ostvaruju zarade koje se mere u milionima evra. Njihov cilj nije da nadoknade štetu već da zakinu. Iz tog razloga postoje ovakve agencije koje nude svoje usluge, jer zašto bi neko angažovao neku neku agenciju, kada bi to mogao sam da uradi. Upravo Osiguranja koriste naša neznanja da bi nas zakinula u odšteti. Kako gore navedeni gospodin može znati koliko on može da dobije za odštetu? Možemo znati za odštetu automobil ali za povrede?
Petronije
25.04.2017 15:49
Molim redakciju da objave članak o mahinaciji Osiguravajućih preduzeća i zakidanju građana prilikom isplate odštete od strane istih. Mislim da bi o tome mogli mesecima pisati. Hvala