Menjačnica
Vladimir Živojinović
Menjačnica

Vladimir Živojinović

Menjačnica, Foto: Vladimir Živojinović

Prema podacima Narodne banke Srbije (NBS) zvaničan srednji kurs dinara prema turskoj liri danas iznosi 25,5 dinara za jednu tursku liru.

Prilikom donošenja odluke o "ubacivanju" neke valute na listu valuta kojima se trguje na domaćem deviznom tržištu, razmatra se veći broj kriterijuma, a jedan od najznačajnijih je učešće one zemlje čija valuta se želi uključiti, u spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije.

Udarne vesti

img

REKTORI I DEKANI SU PROLAZNI, A DRŽAVA JE VEČNA Vučić o Đokuću: Ja sam veran državni službenik svojoj državi, a on nekoj drugoj državi

img

Studenti koji žele da uče ne odustaju: Objavili novi poziv za rektora Đokića i šest dekana

img

Uhapšen nasilnik iz Novog Sada! Krvnički napao i bacio baku na zemlju na Limanskoj pijaci (VIDEO)

"Uvođenje neke valute na listu valuta kojima se trguje na domaćem deviznom tržištu uvek prati razvoj i unapređenje saradnje Srbije sa konkretnom zemljom čija valuta se razmatra za uključivanje, kako u smislu podrške realizaciji postojećih projekata, tako i u smislu podsticaja za potencijalne projekte u budućem periodu", kažu za Tanjug u NBS.

Pri donošenju ove odluke, kažu, NBS se rukovodila učešćem Turske u spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije, kao i potencijalima za jačanje i unapređenje ekonomske saradnje dve zemalje u narednom periodu.

"U obzir je uzet i stalan rast broja turskih državljana koji posećuju Srbiju. Takođe, uvođenjem turske lire na listu valuta kojima se trguje na deviznom tržištu olakšava se međusobno poslovanje turskih i domaćih kompanija, što će se povoljno odraziti na obim spoljnotrgovinske razmene", ocenjuju u NBS.

Očekuje se, kažu, da uvođenje turske lire podsticajno utiče i na realizaciju zajedničkih ekonomskih projekata Srbije i Turske.

"Nakon potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske, primetan je konstantan rast spoljnotrgovinske razmene između dve zemlje, čiji se tempo naročito povećava poslednjih godina", objašnjavaju u Narodnoj banci.

Navode da će uvodenje turske lire uticati i na smanjenje takozvanih "transakcionih" troškova, "menjaže", putem "posredničkih valuta", evra i dolara.

"To uglavnom vodi smanjenju cene određenih proizvoda za krajnje korisnike, odnosno povoljnijim uslovima poslovanja između srpskih i turskih kompanija", ističu u NBS.

U prethodnih pet godina, pored turske lire, na listu valuta kojima se trguje na domaćem deviznom tržištu uvedene još dve, ruska rublja u oktobru 2012. godine i kineski juan u januaru 2015. godine.