hapšenje lisice
Profimedia
hapšenje lisice

Profimedia

hapšenje lisice, Foto: Profimedia

Pozivajući se na svoja saznanja, ovaj podgorički dnevnik piše da je Nikiću određeno zadržavanje u policiji do 48 sati.

Za to vreme, crnogorsko Ministarstvo pravde kolegama iz Rusije dostavilo je deo tražene dokumentacije prevedene na ruski jezik kako bi postojao zakonski osnov za njegovo zadržavanje.

Nezvanično, sudija za istrage će danas odlučiti o ekstradicionom pritvoru, a Dnevne novine saznaju da je lociranje i hapšenje Nikića, rezultat saradnje kancelarija Interpola Podgorice i Moskve, u okviru ciljane potrage na osnovu crvene poternice.

Za osumnjičenim Nikićem NCB Interpol Podgorica raspisao je još krajem februara međunarodnu poternicu na osnovu naredbe Višeg suda u Podgorici, zbog osnovane sumnje da je počinio krivično delo stvaranje kriminalne organizacije.

Kako je potvrđeno Pobedi, Ministarstvo pravde je već poslalo potrebna dokumenta, pa se očekuje da će Nikić, shodno proceduri, već danas biti priveden sudiji, koji će se izjasniti o ekstradicionom pritvoru.

Izvori bliski istrazi očekuju da će Nikiću biti određen pritvor i da će u narednih 40 dana crnogorske vlasti, odnosno Ministarstvo pravde, dostaviti sva dokumenta o izručenju te i da će se nakon toga naći pred domaćim istražiteljima.

Kako je pojašnjeno iz više izvora, ono što Rusija traži od Crne Gore je u skladu sa međunarodnom procedurom i zakonom.

Pobeda, međutim, navodi da iznenadna reakcija Interpola Moskva podgreava sumnju da bi ovo za Moskvu mogao biti idealan način da se „pokupe” sve informacije o slučaju terorizma, za koji su kao organizatori označeni ruski obaveštajci Eduard Šišmakov (Širokov) i Vladimir Popov.

Od raspisivanja poternice za Nikićem, crnogorski istražitelji imali su operativna saznanja da je begunac u Rusiji. U više navrata obraćali su se kolegama u toj zemlji, ali gotovo da nije bilo razmene informacija.

Naprotiv: umesto da Rusija obaveštava Crnu Goru o Nikićevom kretanju, to su činile crnogorske vlasti. Upravo zbog toga je nejasan obrt ruskih vlasti prema ovom slučaju, odnosno prema ruskom obaveštajcu iz Crne Gore.

Narednih dana, stvari će biti jasnije. Do tada, zvanično Rusija i Crna Gora imaju odličnu saradnju. Pitanje je da li postoji i zajednički cilj.
Prema saznanjima Pobede, upravo Interpol Podgorica je obavestio kolege u Moskvi da imaju operativna saznanja da se Nikić krije u Rostovu.

U komunikaciji sa oficirom za vezu iz Crne Gore, ali i uz informacije savezničkih službi, prikupljene su bitne informacije o njegovom kretanju, navikama…

Prema dostupnim informacijama, Nikić nije sve vreme bio u Moskvi.

Crnogorskim istražiteljima je u martu stigla nezvanična informacija da se stacionirao u Rostovu. Do tada je bio u zemljama u okruženju, najviše vremena provodio je u Makedoniji, gde mu je familija.

Crnogorske vlasti raspisale su poternicu za Nikićem, zvanično prevodiocem DF-a, zbog sumnje da je bio deo logističke mreže koja je za 16. oktobar prošle godine pripremala haos na ulicama glavnog grada da bi nasilno preuzeli vlast.

Nikić je u fokus istrage dospeo nakon što je bivši srpski obaveštajac Slavko Nikić tvrdio da mu je nudio da bude jedan od ključnih organizatora grupe koja je trebalo da „izazove haos u Crnoj Gori“.

Prema ispovesti Slavka Nikića, u proleće prošle godine Ananije Nino Nikić je došao kod njega u društvu čoveka koji se predstavljao da je agent ruske obaveštajne službe FSB i tražio da „odradi” posao za „prijatelje iz Rusije”.

Istražitelji sumnjaju da je reč o Vladimiru Popovu (36), za kojim je Interpol Podgorica raspisao poternicu.
Osim Popova, crnogorske vlasti traže i Eduarda Šišmakova (45), pripadnika vojne bezbednosne službe GRU, za koje se veruje da su glavni organizatori grupe koja je trebalo da zauzme ključne institucije sistema i destabilizuju državu.

Prema informacijama crnogorskih istražitelja, Nikić je Crnu Goru napustio još 9. novembra prošle godine, a mediji su tada pisali da operativni podaci ukazuju da se nalazi na teritoriji Rusije.

Svedok saradnik Aleksandar Sinđelić u iskazu koji je dao u Specijalnom državnom tužilaštvu do detalja je ispričao kako i po čijem nalogu su bili organizovani napadi.

Naveo je da je glavni organizator Eduard Edi Šišmakov, ali da je sva naređenja izdavao po nalogu političara iz Demokratskog fronta.
Naredbom za sprovođenje istrage obuhvaćena je 21 jedna osoba.

Na spisku osumnjičenih su i lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević.