Nanogica kućni pritvor
Robert Getel
Nanogica kućni pritvor
Zbog nedostatka poverenika, osuđenici čekaju na odsluženje kazne, Foto: Robert Getel

U Srbiji ima svega 25 poverenika, što nije dovoljno, s obzirom na to da, prema standardima, za posao ovog nadzora Srbija treba oko 200 službenika.

Trenutno zatvor kod kuće izdržava 767 osuđenih, dok je u kućnom pritvoru 169 osoba.

Dušanka Garić, načelnica odeljenja za tretman i alternativne sankcije, kaže da su zbog manjeg broja poverenika prinuđeni da prave raspored i određuju prioritete prema vrsti krivičnog dela, dužini kazne i slično.

- Poverenici prate izvršenje svih sankcija u zajednici, kaznu rada u javnom interesu, uslovnu osudu sa zaštitnim nadzorom, kućni zatvor, meru kućnog pritvora, tužilački oportunitet... Poverenik je praktično 24 časa na radu, jer mu se od svih koji služe kućni zatvor, na njegovoj teritoriji, na mobilni telefon automatski javlja bilo koja promena u bilo koje doba dana i noći. U slučaju da zatvorenik zbog zdravstvenih problema mora u Hitnu, zove ga i u dva sata ujutru. Upravo taj veliki obim posla, koji jedan čovek nosi, tera nas da pravimo prioritete. Zbog toga neki osuđenici u kućni zatvore odu odmah po dobijanju izvršenje presude, dok drugima prođe određeno vreme, ali gledamo da taj period bude što kraći - objašnjava Garić.

Zbog nedostatka ljudi za poslove poverenika, angažuju se i zaposleni u zatvorimai u službama za tretman. To je, kako kaže Garićeva, iznuđeno rešenje zbog zabrane zapošljavanja u državnim ustanovama.

- Inače, prema zakonu, osuđenik može da izdržava kućni zatvor samo ako mu je izrečena kazna zatvora do godinu dana. To su najčešće krivična dela iz oblasti saobraćaja, ali ima i presuda za sitna dela, krađe.

- Neki od osuđenika pišu i molbe da im se odloži početak izdržavanja kazne. Ipak, kad je u pitanju kućni pritvor, tu se ide odmah bez ikakvog čekanja. Ako se iz zatvorea ide u kućni zatvor da se izdrži ostatak kazne i tu se odlazi odmah, jer ga mi preuzmemo kad ga iz zatvorske ustanove dovedu kući - kaže načelnica.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija inače raspolaže sa 1.030 kompleta za elektronski nadzor. Baza elektronskog nadzora stoji u centru kuće osuđenika i ne sme da se pomera, sa čime su upoznati svi ukućani. Svaki nagib baze odmah se evidentira u sistemu za praćenje kao i nedostatak pokreta, telesne toplote, oštećenje nanogvice.

- Osuđeni na kućni zatvor mogu da idu i na posao. Programom im se odredi kad mogu da izađu iz kuće i kad treba da se vrate. Nemamo GSP i ne znamo gde su otišli, ali poverenik to proverava. Odlazi im na posao, zove telefonom. Koga ne nađe, obaveštava sud i ukida mu se ta mogućnost. Ako osuđeni ide na fakultet i polaže ispite, ili kod lekara, mora da dostavi potvrdu da je tamo bio. Po zakonu, svako ko izdržava kaznu kućno zatvora može dva sata da provede napolju u periodu između 13 i 17 časova i to je programirano.

U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija objašnjavaju da je varijante kućnog izdržavanja zatvora značajno jeftinija, jer osuđenika država ne leči, ne hrani, ne oblači i ne greje, a i oslobođeno je mesto u zatvoru za one koji su izvršili teža krivična dela.