Naše poslaničke klupe zvrje prazne
Oliver Bunić
Naše poslaničke klupe zvrje prazne

Oliver Bunić

Naše poslaničke klupe zvrje prazne, Foto: Oliver Bunić

Ove sankcije, međutim, bar ne još, neće trpeti srpski poslanici, već hrvatski. Naime, Hrvati su pripremili dva nacrta mogućeg kažnjavanja poslanika koji ne dolaze na sednice i oba se temelje na tome da bi onaj ko ne dolazi ili dođe samo na jedno zasedanje mesečno imao neto platu između 3.000 i 4.000 kuna (oko 60.000 dinara). Nažalost, ne mogu ići ispod toga zbog zakonskih minimuma kod isplata.

U Srbiji ovakvih zvaničnih predloga zasad nema, mada zbog velikog broja poslaničkih izostanaka sa skupštinskih sednica nadležni treba da stave prst na čelo, a narod da se zapita kome to plaća nerad?!

Kako još nije formiran novi saziv republičkog parlamenta, ostaje nam da sačekamo da se sastave, pa ih onda podsetimo da i naši tribuni donesu sličan akt.

Politički analitičari smatraju da ovaj hrvatski model kažnjavanja treba primeniti i na srpske poslanike, od kojih neki nisu nikad ni kročili u Skupštinu, a primaju i po 100.000 dinara mesečno!

- Ne bi bilo loše primeniti takav ili sličan sistem kažnjavanja poslanika. Sankcije najviše treba da postoje zbog onih poslanika koji nemaju ni sekund radnog vremena provedenog u skupštinskoj klupi. Njima posebno treba staviti do znanja da je tako nešto nedopustivo. Većina njih poslanički mandat posmatra kao dodatak svojim aktivnostima.

Međutim, njihov zadatak je da služe državi i narodu te zato treba da budu odgovorni prema svojoj poziciji i da poštuju građane koji su ih izabrali. Osim toga, sam ugled parlamenta se ogleda u tome koliko ga poštuju oni koji učestvuju u njegovom radu. Iz tog razloga, mesto poslanika ne treba biti prepušteno neodgovornima - kaže politički analitičar Dejan Vuk Stanković.

S druge strane, Neven Cvetićanin iz Instituta društvenih nauka kaže da posao poslanika nije povezan samo sa sedenjem u Skupštini, ali da „poslanički korov“ koji ništa ne čini treba očistiti.

- Nije uvek istinito da kada poslanika nema da on ne radi ništa. Poslanici treba da budu na terenu i u kontaktu sa svojim biračima, da saslušaju njihove probleme i potrebe, koje kasnije iznose parlamentu. U korenu treba saseći one poslanike koji ni na terenu, a ni u skupštinskoj sali nisu aktivni, jer oni su nevidljivi, paraziti su i potpuno su beskorisni za državu i narod - objašnjava Cvetićanin.

Milanka rekorderka

Rajko Ristić

Milanka rekorderka, Foto: Rajko Ristić

 

Prosečno u Skupštini 2,6 sati dnevno

U zvaničnoj skupštinskoj evidenciji, o čemu je „Alo!“ već pisao, brojni su funkcioneri koji se ne mogu pohvaliti da su revnosni u parlamentu. Funkcionerka PSS-a Milanka Karić je apsolutni rekorder među 250 poslanika! Ona u 2015. godini nije potrošila ni sekund vremena da bi prisustvovala sednicama Skupštine Srbije, što znači da joj je učinak tokom 104 radna dana bio ravan nuli! Čast izuzecima, ali ni ostali poslanici ne mogu da se pohvale prošlogodišnjom minutažom na sednicama. Zvanična statistika otkriva da su oni tokom 104 radna dana u sali presedeli prosečno po 2,6 sati dnevno!

Komentari (2)

ScorpioRS

04.05.2016 17:43

Kao da ovi nasi zive od toga?! To im dodje kao dzeparac,dok svojim pozicijama i vezama obezbedjuju novac preko privatnih firmi,kraduckanjem i kofercicima...

mara

04.05.2016 20:05

Valjda ce novi saziv biti placen samo kada su u skupstinskim klupama.Neko u Srbiji mora da bude odgovoran za trosenje paraporeskih obveznika.Zivi bili pa videli koliko ce biti radni i odgovorni.