jabuke pijaca voće
Aleksandar Dimitrijević
jabuke pijaca voće

Aleksandar Dimitrijević

Skuplje je čuvati u hladnjačama nego uvoziti, kažu stručnjaci, Foto: Aleksandar Dimitrijević

Pomorandže, limun ili banane Srbija mora da uvozi jer uslova za njihovu proizvodnju nema. Međutim, zašto uvozimo jabuke, voće koje i sami proizvodimo i izvozimo?!

Pojedemo 13 kg jabuka

Prema raspoloživim podacima, Srbi godišnje pojedu 13,3 kilograma jabuka, dok se prosečno u našoj zemlji proizvede oko 300.000 tona tog voća.

- Normalno je da u ovom periodu ponestaju količine jabuke i zbog toga se pribegava uvozu. Jabuke se u hladnjačama mogu čuvati od berbe pa do sledeće berbe, ali je pitanje isplativosti takvog čuvanja. Plodovi gube na kvalitetu (čvrstoća, sadržaj kiselina, aroma), a i sami troškovi u rashladnom pogonu su vrlo veliki. Smatra se da trošak čuvanja, sortiranja i transporta jabuka do potrošača opterećuje maloprodajnu cenu sa 30 odsto. Zahtevi tržišta i konkurencija su sve veći. Traže se proizvodi sve boljeg kvaliteta po sve nižoj ceni, pa se zato pribegava uvozu jabuka, pretežno iz Argentine i Čilea - kaže za “Alo!” Goran Đaković, urednik magazina “Agrobiznis”.

Trgovci pak kažu da uvoz diktiraju želje kupaca, a u velikim trgovinskim lancima tvrde da celokupan asortiman voća i povrća nabavljaju isključivo od domaćih proizvođača i da uvozu pribegavaju samo u situacijama kada određeni artikal u određenom trenutku uopšte ne postoji u ponudi na domaćem tržištu.

Vesna Parušić, naučni saradnik Instituta za ekonomiku poljoprivrede u Beogradu, smatra da bi uvoz bio minimalan ili sasvim eliminisan kada bi se bolje organizovali domaći proizvođači, pre svega kroz sistem zadrugarstva.

LISTA UVOZA

Jabuke 42.926 tona

Pomorandže 30.749 tona

Banane 19.703 tona

Mandarine 7.464 tona Limun 6.605 tona

* Podaci Republičkog zavoda za statistiku

- Problem je što su uglavnom proizvođači u Srbiji mali i neorganizovani. Bilo bi dobro da se država odlučnije “umeša” i odgovarajućim merama podstakne ekspanziju domaće proizvodnje. Ne mora podsticaj biti usmeren samo na novčana sredstva. Dobar primer je Smederevo, gde je organizovana berza “Udovice”, koja od kada je počela sa radom snabdeva veliki deo prodavnica voća i povrća, ne samo iz tog kraja, već iz cele Srbije. Osim toga, Srbija treba da ima dovoljno svojih hladnjača. Stare hladnjače su uništene, a privatnici i prodajni lanci polako nabavljaju nove. Najbolje rešenje je da se poljoprivrednici udruže i zajedno kupe pogon, jer će tako moći da skladište i plasiraju jabuke kada, gde i po ceni koja njima odgovara - objašnjava naša sagovornica.

Tagovi

Komentari (4)

momazver

07.06.2016 21:28

Evo lepo me SRAMOTA zbog toga...ili se to m o ž d a, ipak, ispd žita,vrši reexport tog voća za Rusiju,kao srpske jabuke?!...onako po malo..da se svi zainteresovani Vlasi ne sete.

Moca Seljak

07.06.2016 22:00

Posto se bavim proiz' vocau solidnim kolicinama nemam komentara na ovo sto pise jer kod drugi sto je van pameti kod nas jeOK 'asto se tice hladnjaca imamo ih dovoljno bar u centra'Srbiji plasman trebalo bi dase organizuju JOS BOLJE hladnjacari i vocari dase izbaci onaj pojam KOCE KOGA I tu je greska'

Кутузов

07.06.2016 22:37

А ваздух?Хоћемо ли то увозити?Шта нам ова стока на власти раде.

D

07.06.2016 22:47

Kaze Vucic treba da razvijamo preduzetnicki duh....pa o cemu pricas ti covece..pa vi uvozite luk iz kine,pasulj iz vijetnama,jabuke iz čilea,meso iz argentine