Deponija
Shutterstock
Deponija

Shutterstock

Deponija, Foto: Shutterstock

Gašenje požara je veoma otežano jer je on lokalizovan na dubini od više desetina metara i to u delu pokrenutog klizišta, koje usporava kretanje vatrogasne ekipe. Zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović je na hitnoj sednici održanoj po ovom pitanju skrenuo pažnju na opasnost koju donosi klizište.

- Postoji opasnost zbog pojava vazdušnih čepova i mogućeg propadanja ljudstva i tehnike, pa nije moguće gasiti požar klasičnom metodom (vodom) već isključivo ugušivanjem odnosno nanošenjem zemlje koju vrši mehanizacija JKP „Gradska čistoća” - istakao je Mladenović.

Zavod: Vazduh je čist

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd saopštio je juče, povodom neprijatnog mirisa koji danima dopire sa deponije u Vinči, da poslednja dva dana nije registrovano prekoračanje zagađujućih materija u vazduhu.

Prema navodima Zavoda, na 24 merna mesta neprekidno se prati koncentracija zagađujućih materija u vazduhu, a posebno se obraća pažnja na požar u Vinči. Građanima se savetuje da se kada osete neprijatan miris povuku u zatvoreni prostor i zatvore prozore. Takve preporuke se naročito odnose na decu, starije osobe, trudnice, dojilje i osobe sa hroničnim bolestima.

Direktor “Gradske čistoće“ Miroslav Bogdanović objašnjava za “Alo!“ da ovo nije ni prvi ni zadnji put da dolazi do požara, i da je to normalna pojava koja se dešava i na drugim, čak i modernijim deponijama u svetu.

- Smeće koje se taloži se razlaže i u nekim dubinama se stvaraju metanski čepovi koji su podložni stvaranju požara. Za vreme poplava 2014. pojavilo se klizište od preko sto metara, nastali su i krateri koji otvaraju dovod vazduha i oslobađa metan, pa nam to pravi veliki problem. Vatrogasne ekipe su na samoj deponiji 24 sata, gase požar, dok mi nanosimo slojeve zemlje preko žara i deponije uopšte kako bi ugušili dovod vazduha. Ona je prevelika i u dubini je na nekim mestima preko 80 metara, a žar je negde u toj dubini i to nam dodatno otežava posao - ističe Bogdanović koji veruje da će požar ubrzo biti saniran.

On naglašava da to nije požar otvorenog tipa već da samo tinja žar i da ne postoji opasnost po okolinu.

- Dim je bele boje, a ne crne kao što pričaju. Što znači da nisu u pitanju ostaci metala unutar dima, a još manje je istina da se radi o kancerogenim česticama. Vetar širi dim na sve strane, pa neki delovi Beograda osete uglavnom miris deponije, ali ne i miris paljevine. Građani ne treba da brinu jer vatrogasne ekipe kontrolišu da se vatra ne širi i da sve bude pod kontrolom.

Komentari (1)

sovica

11.06.2017 17:09

Zar ne postoji mogućnost gašenja požara iz vazduha? Kanaderi?