Zemun Gardoš
Alo!/Dejan Briza
Zemun Gardoš

Alo!/Dejan Briza

Zemun Gardoš , Foto: Alo!/Dejan Briza

 

Drevna varoš, čiji delovi silaze na obalu Dunava, i danas zauzima najlepši deo Beograda. Sada, baš kao i u davna vremena, Zemun privlači ljude svojom lepotom, arhitekturom, velikom ponudom restorana i kuhinjom prepoznatljivom kao najboljom u tom delu Srema.

Verovali ili ne, rezervoar je najređih ptica koje su svoja gnezda svila na Velikom ratnom ostrvu. Nadrealne slike izlaska sunca, jutarnje izmaglice nad Dunavom uz brujanje motora čamaca ribara neponovljiv su doživljaj za sve koji vole „raj na zemlji“.

Taj raj privukao je vrlo rano i onog praistorijskog čoveka s početka priče, a tragovi najstarijeg naselja potiču iz perioda od 4500. do 3000. godine pre nove ere.

Čist turizam!

Turizam je izuzetno važan za Zemun jer pruža prostor za nova ulaganja, otvaranje novih radnih mesta. Pogoduje mu položaj Zemuna, autoput, aerodrom, Dunav. Savremena stremljenja čelnika opštine su da Zemun razvijaju baš u tom pravcu unapređujući nautički, kulturni, sportski, gastronomski i manifestacioni turizam. Tokom ove godine u planu je početak izgradnje međunarodnog pristaništa na Dunavu, baš kao što je to bilo pre 200 godina.

Ako preletimo do savremenog doba, Zemun ima šta da pokaže turistima i nalazi se na mnogim inostranim turističkim mapama. Sada ga krase kulturno-istorijski spomenici kao što je kula na Gardošu, teatar i opera „Madlenianum“, galerija, splavovi, kultne kafane, ali i privatni hoteli.

Nemojte da se iznenadite ukoliko vam žitelji Zemuna kažu da nisu Beograđani, već Zemunci, ponosni što su rođeni u Zemunskoj bolnici.
Sada, kada ste shvatili da svaki zemunski kamen ima svoju priču odvajkada, obavezno morate da posetite, osim kafana načičkanih na nadaleko poznatom keju, kulu na Gardošu, koja se uzdigla iznad Dunava. Njena gradnja završena je 1896. godine, a kroz istoriju bila je simbol moći, osmatračnica i vidikovac.

Sa njenih visina dobijate na poklon neponovljiv pogled na ravnicu Vojvodine, lepotu Zemuna i Beograda. Projektovale su je mađarske arhitekte, visoka je 36 metara, a legenda da se iz njenog podruma tunelom ispod Dunava može stići do tvrđave na Kalemegdanu i dalje golica maštu. Poznata je „kota“ na kojoj mnogi vole da se venčaju, a verovali ili ne, i do nje je stigla moda iz Vrnjačke Banje da se na njenu ogradu kače katanci „zaključanih ljubavi“.
Sa kule ćete ispod videti Veliko ratno ostrvo, „rezervoar“ neverovatne flore i faune nasred Dunava.

Smešten je u trouglu koji omeđuje Beograd, Zemun i levu obalu Dunava. Veliko je oko dva kvadratna kilometra i tokom istorije bilo je strateška tačka sa koje je Beograd čas napadan, čas branjen. Danas je taj deo poslednja zemunska oaza netaknute prirode, zaštićeno je 2005. godine kao prirodno dobro. Na ovom ostrvu živi i gnezdi se veliki broj ptica močvarica zaštićenih međunarodnim ugovorima. Tu su kolonije bele čaplje, sive čaplje, crvene čaplje, kormorana i gakova. Prirodne retkosti su žalar slepić, čigra, srebrnasti galeb, kukumavka i slavuj.

Komentari (2)

Joker

27.02.2018 19:39

Jednom sam samo posetio Zemun. Imao sam malo vremena za obilazak. Ali ono sto sam video ostalo mi je kao lepa uspomena. Zemun je grad u kojem bih mogao da zivim.

Mira Risović

28.02.2018 12:27

Zemun-gard mog detinjstva,odrastanja...Karlovačka ulica,naselje Marije Bursać,Kalvarija ( stepenice iz Jakuba Kuburovića),Zemunski kej,Zdravljak(nezaboravne krofne).Zemun -budi sećanja na neka lepša,srećnija vremena kao i na neke drage osobe koje više nisu među nama.