Pijaca, voće, povrće
Alo!/ Masanori Jošida
Pijaca, voće, povrće

Alo!/ Masanori Jošida

Ilustracija, Foto: Alo!/ Masanori Jošida

Kažu da su pijace mesta gde vrlo povoljno možete kupiti sve vrste "zeleniša". Tvrde mnogi kako su to mesta gde za male pare možete da se hranite zdravo, baš onako kako preporučuju lekari, nutricionisti...

Da li je baš sve tako? I zdravo, a i jeftino?

Pročitajte još:

Naš novinar obišao je neke od najvećih beogradskih zelenih pijaca u nameri da sazna kakve nam proizvode prodavci na tezgama nude, kakvog su porekla, uzgoja, da li nam garantuju bezbednost našeg stomaka i celokupnog probavnog trakta, a uz to, naravno, pokušali smo da saznamo ono što naše sugrađane možda i najviše interesuje - da li je zaista jeftino i kakva je razlika između kupovine u prodavnicama i marketima i na pijacama.

Na ulazu u Kalenić pijacu uverili smo se da prodavci najviše nude sezonska voća i povrća, poput raznih vrsta paprika, krastavaca, sve vrste povrća idealnog za zimnicu, a od voća dominiraju jabuke, kruške i grožđe.

Domaćice su najviše obilazile tezge sa paprikom, koju proizvode uglavnom poljoprivrednici sa juga Srbije. Cena paprike se, u zavisnosti od vrste i kvaliteta, kreće od oko 60 do 100 dinara za kilogram. Razlika je u tome što, ukoliko želite samo da pipkate i birate papriku, platićete minimum trocifrenu sumu za kilogram kurtovke ili babure. U suprotnom, oko 60, 70 ili 80 dinara koštaće vas ukoliko dozvolite prodavcu da vam on sam "redom" stavlja povrće u kesu.

- Drugar, garantujem ti da bolju papriku nećeš da nađeš ovde. I ne samo ovde, raspitaj se za mene kod mojih kupaca, evo ova gospođa zna da je nikad nisam prevario, niti joj dao nešto što ne valja - rekao nam je južnjačkim akcentom crnomanjasti gospodin za tezgom, kada smo ga pitali da li je on proizvođač i da li je povrće prskano određenim pesticidima koje poljoprivrednici uglavnom koriste da bi rod bio veći. 

Sve vrste ljutih papričica kod ovog prodavca, a uglavnom i kod drugih, koštaju pet dinara po komadu.

Na pijaci je, recimo, paprika jeftinija, za razliku od marketa, gde je to povrće uglavnom kvalitetno, ali košta oko 130 dinara po kilogramu.

Za razliku od sezonskog povrća, južno voće u ovo doba godine nikako ne uzimajte na tezgama zelenih pijaca! Postoji više razloga za to.

Kao prvo, ne znate poreklo voća, a prodavci naravno, neće da vam kažu odakle nabavljaju robu.

Kao drugo, što je našim građanima (da se ne lažemo) mnogo bitnije, južno voće je na nekim mestima drastično skuplje u odnosu na velike markete.

Kada smo hteli da se raspitamo za voće koje ne raste u ovim krajevima i eventualno ga kupimo, što bi se reklo "prvo, pa muško" - naleteli smo na tezgu na kojoj prodaje čovek sa naglaskom takođe južnije od Beograda. Ponuda je zaista lepa, ali cene - ne daj, bože!

Pijaca

Alo / Jošida Masanori

Ilustracija, Foto: Alo / Jošida Masanori

- Kilogram košta 250 dinara. Limun, pomorandže, grejpfrut... Sve je 250 dinara za kilo - reče prodavac.

Na naše pitanje "da nije malo skupo", ljutitim tonom je odgovorio kako on nabavlja ovo voće za 220 dinara i da je kod njega, zapravo, jeftino i da na taj način "čini uslugu" građanima, jer bi na nekim mestima, kako kaže, prošli i za 300 dinara po kilogramu.

PROČITAJTE JOŠ:

- Hajde zajedno da obiđemo celu pijacu, videćeš da je kod mene voće najkvalitetnije, a najjeftinije - rekao je proćelavi gospodin, koji, naravno, nije hteo da kaže odakle nabavlja proizvode koji potiču iz južnih krajeva.

Pokušao je kasnije naš novinar da sazna da li je on zaista najjeftiniji? I pogađajte šta je zaključio...

Na drugim tezgama i na drugoj pijaci videli smo da u proseku pomorandže koštaju 220 dinara, grejpfrut je oko 200, dok se limun kreće od 160 do 180 dinara, za razliku od drčnog prodavca, pomenutog maločas, koji sve vrste najpopularnijeg mediteranskog voća prodaje za 250 dinara po kilogramu.

Čak je i kod drugih proizvođača mnogo skuplje nego u marketima, gde, recimo, kilogram limuna u ovom periodu košta oko 160 dinara, pomorandže 200, dok je cena banana 140 dinara.

Za nijansu skuplje na pijacama su tikvice i plavi patlidžan, koji koštaju oko 50 dinara po kilogramu, dok je u marketima približno 40 dinara.

Ukoliko na izmaku sezone želite da kupite dinju ili lubenicu, na pijaci ćete morati da iskeširate 8o dinara po kilogramu, dok je u marketima u proseku za 10 dinara jeftinije.

Što se ostalog voća i povrća tiče, cene na pijacama su slične cenama istih proizvoda u marketima i, ako je verovati prodavcima, većina proizvoda (osim južnog voća) su iz njihovih bašta.

Ipak, gorak ukus ostavljaju prodavci nesezonskog voća i povrća, kod kojih su proizvodi vrlo skupi i dobro otvorite oči pre nego što budete prevareni.

Komentari (4)

sandra

18.09.2018 12:01

Da li znate da ti jadni ljudi na pijaci vecina placa uredno dazbine pijacama I jadni seljaci koji dzabe kopaju. To sto je zelja necija da se cela drzava pretvori u trzne centre I markete tj celik I beton to ce I dobiti

Мирослав

18.09.2018 13:07

@sandra - А где у Србији расту агруми у довољним количинама за продају на пијацама? Колико има сељака-произвођача на пијацама а колико накупаца који ,,преплаћују" сељаке што копају? Има ли фискалних каса? Како плаћају порез на продату робу?

Gavrilo

18.09.2018 13:05

Korektno bi bilo, sudeći po sadržaju teksta, da negde sa strane piše i " tekst sponzorisan od strane megamarketa".

TANJA

18.09.2018 15:06

Neki dan sam na Bajlonovoj pijaci,videla da je crvena paprika 130 dinara.Cene se menjaju iz dana u dan,verovatno.Primecujem da su u marketima luk,sargarepa i krompir skuplji nego inace.Kilogram sargarepa danas je 99.99 dinara u jednom velikom marketu.Cuvenom.Sto ne pamtim da je ikad bila ta cena.