Makedonija, Skopje
EPA/Georgi Licovski
Makedonija, Skopje

EPA/Georgi Licovski

Makedonija, Skopje, Foto: EPA/Georgi Licovski

Republika Makedonija od sutra bi mogla da nosi novi naziv, ukoliko na današnjem referendumu veći broj glasova dobije opcija za promenu imena.

Grčka vlada je spremna da prizna bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju pod imenom Severna Makedonija, prema dogovoru koji su ranije ove godine postigli premijeri dve države, Zoran Zaev I Aleksis Cipras. Ovaj naziv jedini je od pet opcija koji su bili na stolu, na koji su pristale obe strane.

PROČITAJTE JOŠ:

 

Izbor se sveo na dve opcije

Naziv “Severna Makedonija” izabran je nakon što su svi predlozi odbačeni, kako je tada zaključio politički analitičar Petar Arsovski.

Na stolu su tada ostale opcije ili Severna ili Gornja Makedonija. Prema rečima analitičara, izbor je pao na Severna, jer se manji vrlo mali broj zemalja zove Gornja, poput Gornje Osetije, dok je Severna više zastupljeno.

Vlasti Grčke i Makedonije su ga pohvalile dok su ga opozicije osudile.

Iako su vlasti dve zemlje sklopile dogovor, on sa sobom nosi određeni rizik, jer će konačnu reč ipak imati glasači. Rizik je utoliko veći, jer se do sada razmatralo o dva različita predloga, dok će na referendumu u Makedoniji koji se danas odvija, građani izjašnjavaju između ovog predloga ili nijednog. Većina Makedonaca, ipak ne podržava promenu imena svoje zemlje, dok ni narod Grčke u večini odbacuje postignuti sporazum.

Ipak, I ako na referendumu pobedi opcija za promenu imena, primena će morati da bude verifikovana u makedonskom parlamentu, gde opoziciona partija VMRO-DPMNE I dalje ima veliki broj mandata. Nakon toga, Makedonija će morati da promeni I Ustav države.

Prema mišljenju analitičara, predsednik Makedonije Đorđe Ivanov I opoziciona VMRO-DPMNE verovatno će raditi na tome da sabotiraju promene na kojima radi vlada Zorana Zaeva u dogovoru sa makedonskim Albancima.