Putin zapretio
Foto: Tanjug/Tanjug/Ap

Putin je to rekao u intervjuu državnoj novinskoj agenciji RIA i državnom TV kanalu Rusija-1.

- Tramp, današnji predsednički kandidat, u poslednjoj godini svog predsedništva mi je zamerio što simpatišem Bajdena. Pitao me je u jednom od razgovora da li želim da pobedi pospani Džo. A, onda su, na moje iznenađenje, počeli da ga napadaju jer smo ga (Trampa) navodno podržali kao kandidata. E, to je potpuna glupost - rekao je Putin.

On je dodao i da se Rusija ne meša ni u kakve izbore i da će sarađivati sa svakim američkim predsednikom.

- Mi se ni na koji način ne mešamo ni u kakve izbore. I kao što sam mnogo puta rekao, radićemo sa svakim liderom kome veruje američki narod, američki birači - dodao je on.

Međutim, u februaru je Putin rekao da bi radije pobedio Bajden na američkim predsedničkim izborima nego Tramp. On je tada za rusku televiziju rekao da bi Bajdenovo rukovodstvo bilo bolje za Rusiju jer je on iskusnija osoba, predvidiv je i „staromodan političar“, piše Njuzvik.

Na pitanje o nedavnoj izjavi francuskog predsednika Emanuela Makrona da nije isključeno da bi vojne snage zapadnih zemalja mogle da budu upućene u Ukrajinu, Putin je odgovorio da je činjenica da su vojne snage zapadnih zemalja već duže vreme prisutne u Ukrajini. vremena i da su bili prisutni pre, kako se izrazio, državnog udara u zemlji, a da se posle toga njihov broj višestruko povećao.

- Sada su oni direktno prisutni, u vidu savetnika, prisutni su u vidu stranih plaćenika i trpe gubitke. Ali ako je reč o zvaničnim vojnim kontigentima stranih država, onda sam siguran da se to neće promeniti. stanje na ratištu. To je najvažnije. Niti snabdevanje oružjem ništa ne menja - istakao je on.

On je dodao da to može dovesti do ozbiljnih geopolitičkih posledica.

- Jer ako, recimo, poljske snage uđu na teritoriju Ukrajine da, recimo, pokriju ukrajinsko-belorusku granicu ili na nekim drugim mestima da oslobode ukrajinske vojne kontingente za učešće u neprijateljstvima na liniji kontakta, onda mislim da poljske snage nikada neće odatle. Meni se tako čini...Oni žele da vrate one zemlje koje istorijski smatraju svojom i koje im je otac nacije Josif Visarionovič Staljin oduzeo i preneo u Ukrajinu. Oni ih, naravno, žele nazad. I ako tamo uđu zvanične poljske jedinice, teško da će izaći. Ali onda bi njihov primer mogle da slede i druge zemlje koje su izgubile deo svojih teritorija kao rezultat Drugog svetskog rata. I mislim da su geopolitičke posledice po Ukrajinu čak i sa stanovišta očuvanja svoje državnosti u modernom obliku, naravno, izaći će u punom sjaju i punoj veličini - prenele su RIA Novosti.

Na pitanje šta je bilo sa Finskom i Švedskom kada su ušle u NATO savez i da li su te dve zemlje uopšte razumele u šta se upuštaju, ruski predsednik je rekao da ne zna odgovor na to i da to treba pitati njih i da Rusija je bila uz nju, zemlje su imale prilično dobre, stabilne, pa čak i „idealne“ odnose sa Finskom.

- Mislim da im je bilo korisnije da se drže neutralnosti jer to daje određene prednosti, barem kao pregovaračku platformu za smanjenje tenzija u Evropi. Imali smo idealne odnose sa Finskom generalno. Savršeno. Nismo imali nijednu zahtevaju jedni od drugih, posebno teritorijalnih, da ne govorim o drugim oblastima. Nismo imali (vojne) snage, svu vojsku smo sklonili sa rusko-finske granice. Zašto su to uradili? Na osnovu, po mom mišljenju, iz čisto političkih razloga, verovatno su zaista želeli da budu član zapadnog kluba, pod nekakvim kišobranom. Zašto im ovo treba? Iskreno, ne razumem. To je apsolutno besmislen korak sa stanovišta obezbeđivanja svog sopstveni nacionalni interesi. Međutim, na njima je da odluče. Tako su odlučili. Ali mi tamo nismo imali snage, sada ćemo imati. Tamo nije bilo sistema uništavanja, ali sada će biti - objasnio je on.

Upitan o kategoričnom odbijanju nemačkog kancelara Olafa Šolca da Kijevu snabdeva moćnim raketama Taurus i raspravi nemačkih oficira o njihovoj upotrebi u napadu na Krimski most i spekulacijama o mogućnosti udara na sam Kremlj, dok Velika Britanija insistira na novim količinama raketa dugog dometa za Ukrajinu, Putin je odgovorio da se radi o fantazijama.

- Pre svega da se obraduju. Drugo, pokušavaju da nas zastraše. Što se tiče Nemačke, tu su problemi ustavne prirode. Tačno kažu: Ako ovi Bikovi završe na onom delu Krimskog mosta, koji , naravno, po njihovim uslovima je ruska teritorija, to je kršenje ustava SR Nemačke. Činjenica je da se opozicija u Nemačkoj ponaša još agresivnije. Videćemo na šta će pristati, veoma pažljivo ga pratimo - poručio je ruski lider.

Kada je reč o ukrajinskoj upotrebi britanskih i američkih projektila, naveo da one očigledno štete Rusiji, ali da to ne menja opštu situaciju na ratištu, preneo je Jutarnji.hr

- Ovo suštinski ne menja tok neprijateljstava i posledice koje neminovno nastaju po suprotnu stranu. Sada slušamo šta imaju u toj istoj Nemačkoj. I vaši kanali, i strani kanali, i nemački kanali pokazuju koliko su pokvareni, koliko im treba unapređenje, modernizacija itd. Neka rade... Moraju da razmišljaju o nekim stvarima. Pametniji bi pomislio - zaključio je Putin.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading