Raža more
Profimedia
Raža more

Profimedia

Raža, Foto: Profimedia

Irvin bio je jedan od najpoznatijih tv lica na planeti a slavu je stekao decenijskim bavljenjem životinjskim svetom.

Planetarnu popularnost je stekao putem televizijske serije "Lovac na krokodile" koju je snimao od 1991. pa sve do smrti.

Večiti dečak u duši, zaljubljenik u prirodu, Irvin je život posvetio proučavanju životinja, pre svega krokodila i zmija, a njegove dokumentarne emisije obezbedile su mu globalnu slavu.

Umro je u svojoj 44. godini posle napada raže.

Čovek koji je bio u skoro svakodnevnom kontaktu sa nekim od najopasnijih životinja na svetu stradao je od morskog bića koje ne pripada toj grupi.

Irvin i njegov snimatelj Džastin Lijons ronili su u blizini Kvinislanda u Australiji tog tragičnog dana.

Njih su dvojica snimali dokumentarnu seriju o najopasnijim životinjama u okeanu, kada je ogromna raža prišla Irvinu.

- Video sam kako ga je raža izbola stotinu puta Kada sam pomerio kameru video sam da je oko Stiva nastala velika lokva krvi - ispričao je u jednom intervjuu Lijons.

Prema njegovim rečima bodlja je prošla je kroz Irvinove grudi kao kroz puter.

- Imao je povredu u predelu srca dugu oko 2,5 centimetara, a iz nje je liptela krv. Trpeo je veoma jake bolove. Raže imaju otrov u repu, i siguran sam da su bolovi bili nepodnošljivi - rekao je Lajons i dodao.

- Govorio sam mu da misli na svoju decu i da se drži. Tada me je smireno pogledao i rekao mi: "Umirem". To je bilo poslednje što je rekao - rekao je.

Inače kada raža ubode, žrtva trpi nesnosne bolove. Naime, jedan ronilac koji je imao tu nesreću da nagazi na ražu ispričao je jednom prilikom da ga je životinja ubola u nogu a da je bol koji je trajao više od šest časova posle toga bio je neverovatnog intenziteta.

Bio je kako kaže toliki da pet kapsula morfijuma koje je primio nisu mogle da ga neutrališu.

Prema nekim informacijama Irvin se našao iznad raže koja je kako se tvrdi bila duža od 2,5 metra i teška sigurno oko 100 kilograma.

Neki eksperti tvrde da je raža od Irvina posmilila da je reč o tigar-ajkuli i da je zato krenula u napad - tačnije, krenula da se odbrani.

Inače u svetu se za godinu dana dogodi između 20 i 30 ovakvih incidenata, a oni prema rečima stručnjaka šanse da se takav jedan icnident završi tragično je jedan prema milion.

U Australiji su do sada zabeležena tri ovakva slučaja, 1938, 1945. i 1988. godine.

Pojedini stručnjaci tvrde da je na celoj planeti bilo samo 17 smrti izazvanih na ovaj način.