Orhan Dragaš
Dušan Milenković
Orhan Dragaš

Dušan Milenković

Orhan Dragaš, Foto: Dušan Milenković

Na Kosovu nastaje nova politička kriza, vlada ne bi mogla da bude formirana i ide se na nove izbore. Na njima verovatno pobeđuje Aljbin Kurti, koji i ne zove Srbe da učestvuju u izvršnoj vlasti. Oni ostaju „ponosni”, ali bez ikakvog uticaja na sopstveni život, prepuštajući radikalnom albanskom nacionalisti da sprovodi svoj program, da proteruje međunarodne misije i snage sa Kosova, poništava Briselski dogovor, povlači pregovarače iz dijaloga sa Beogradom... A Srbija se, zajedno sa svojim sunarodnicima na Kosovu, vraća u 2007. godinu, kada propadaju pregovori pred proglašavanje kosovske nezavisnosti. Nedajbože, možda bismo se vratili i u 1999. ili mart 2004.

Politika je veština (ili umetnost) mogućeg. U ovom slučaju, moguće je bilo ući u Haradinajevu vladu ili ostati van nje. Srbija i kosovski Srbi bezbroj puta bili su u poziciji da biraju između nepovoljnih opcija, najčešće zato što su sami sebe doveli pred takav prinudni izbor. Haradinaj je brižljivo gajeni kosovski lider, što od svojih, što od prijatelja van Kosova. Toj činjenici se trebalo prilagoditi, jer Srbija ne može da ima uticaj na izbor prvog političara kosovskih Albanaca. Prilagoditi i proceniti koji se maksimum može izvući za sopstvenu zajednicu i stanovništvo iz nove kosovske političke realnosti.

Upravo to se sada događa sa Srpskom listom i njenom odlukom da uđe u vladu, makar njen predsednik bio bez sumnje umešan u ratne zločine, za šta ima mnogo izjava svedoka i sve manje svedoka. Kosovski Srbi imaju cilj, a on je na dohvat ruke i zove se Zajednica srpskih opština. Posle formiranja vlade u Prištini ne može više biti izgovora za nekonstituisanje ove institucije, koja će Srbima na Kosovu obezbediti zaštitu i miran razvoj. Pritom, oni će, kao deo vlasti u Prištini, biti u poziciji da maksimalno utiču na poboljšanje svog položaja, jer su postali nezaobilazni politički faktor.

O drugim mogućnostima ne vredi pričati. Već smo ih videli i njihov rezultat je poguban. Oni koji danas kritikuju, pa i nipodaštavaju odluku kosovskih Srba, bili su u poslednjih petnaestak godina u situaciji da odlučuju, i znamo, nažalost, kako su birali. Posledica je katastrofalni položaj kosovskih Srba, a jedna od posledica je upravo i to što je na čelo kosovske vlade došao čovek poput Haradinaja. Ulazak Srba u kosovsku vladu, i to baš vladu Ramuša Haradinaja, može da bude uvod u potpuno novu politiku prema Kosovu i na Kosovu, koju do sada nismo gledali i zbog čega smo, nažalost, nepovratno izgubili mnogo vremena, energije i ljudi. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izašao je hrabro i obavestio javnost da Srpska lista ima njegovu punu podršku za donetu odluku.

Time je pokazao da je postao redak državnik kod nas koji državničke odluke ne donosi od izbora do izbora bojeći se reakcije birača. Na kraju, od tih istih birača je i dobio mandat da ovakve odluke donosi.