HIV špric
Profimedia

 

Medicinska sestra pomaže obolelom

Alo!/Ana Paunković

Medicinska sestra pomaže pacijentu, Foto: Ana Paunković

HIV i dalje kruži nad celom Srbijom! Ovaj 1. decembar dočekujemo sa 2.369 osoba inficiranih HIV virusom, a procenjuje se da ih je još oko 1.000 koji ne znaju da ga imaju u sebi! Infektolozi upozoravaju da su najugroženiji pomalo zaboravljeni sekuslani radnici, intravenski korisnici droge, homosekuslne osobe, osobe sa rizičnim sekuslanim ponašanjem, ali i oni koji odlaze na pirsing i tetovaže u neproverene salone. U Srbiji je do 20. novembra ove godine registrovano 3.585 HIV pozitivnih, od početka epidemije 1985. godine. Od tog broja 1.884 njih je obolelo od side, dok je 1.105 umrlo od te bolesti, podaci su Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.

“Front” utočište za HIV pozitivne žene!

GAK “Narodni front” je već čitavu deceniju zlatni primer srpskog zdravstva jer je u početku jedini primao, lečio i porađao žene inficirane HIV virusom. Tu praksu započeo je, kada niko to nije ni pomišljao, pokojni prim. dr Spaso Anđelić, a kolege je nastavile i posle njegove smrti.

Prof. dr Snežana Rakić, načelnica porodilišta GAK “Narodni front”, kaže za “Alo!” da se i danas u “Frontu” rade operacije, lečenja, porođaji i prevencija takozvane vertikalne transmisije virusa sa majke na bebu.

- Sve to radimo po istim onim pravilima koji su propisani u vreme dr Spase Anđelića. Tako radimo i kada su u pitanju hepatitis C. Dajemo potpunu zdravstvenu zaštitu majkama i novorođenčadima, ali i svim drugim ženama, koje imaju ginekološke bolesti - navela je prof. dr Rakić.

Istovremeno, u državi, kako “Alo!” saznaje, ne postoje precizni podaci koliko je seksualnih radnika inficirano. Ne postoji ni njihova stalna, organizovana zaštita od te bolesti, osim one koju te osobe same preduzimaju. Većina seksualnih radnika u Srbiji obavešteni su o merama zaštite od HIV virusa. Niko od njih naravno da nije hteo pod imenom i prezimenom da priča za “Alo!”:

- Korisitim kondome, testiram se na HIV, idem na lekarske preglede. Postoje i udruženja koja organizuju zdravstvene preglede za nas, što je velika stvar - navodi jedna od njih, dodajući da se ne plaši bolesti jer se štiti “koliko može”.

Sa druge strane, infektolozi svedoče da i ovaj 1. decembar dočekujemo tako što i dalje “obični” ljudi zaziru od inficiranih HIV virusom, a to upućuje da još nismo naučili kako se prenosi HIV infekcija, što potvrđuje i prof. dr Žarko Ranković, čuveni srpski infektolog. On za “Alo!” kaže da pravila važe za sve - tokom seksualnog odnosa obavezna je zaštita.

- To su kondomi. Seksualni radnici, osim kondoma, trebalo bi barem jednom godišnje da se tesiraju na HIV infekciju. Ujedno, vodite računa o tome gde radite pirsinge i tetovaže jer HIV virus može i tamo da se dobije. Virus se prenosi krvlju i njenim derivatima, seksulanim putem, korišćenjem iste igle kod intravenoznih narkomana, homoseksulane osobe su u velikom riziku, a može virus da pređe i sa inficirane majke na bebu. Ne možete da dobijete bolest ukoliko HIV pozitivnu osobu zagrlite, poljubite u obraz, držite je za ruku, niti bilo koji drugim socijalnim kontaktom. Zato nema razloga da inficirane osobe i dalje doživljavaju da budu izopštene iz zajednice, dobijaju otkaze, da ne mogu da ostvare svoja prava, uključujući i zdravstvenu zaštitu - objasnio je prof. dr Radovanović.

Testiranje na HIV

Alo!/Ana Paunković

Testiranje na HIV , Foto: Ana Paunković

Kako za “Alo!” kažu u “Batutu” ovogodišnja kampanja nosi naziv „Testiraj se na HIV jer je važno da znaš”, a realizuje se u 25 srpskih gradova.

Brojke

- 2.369 osoba inficirano je HIV-om

- 1.000 ne zna da je inficirano

- u 81 odsto slučajeva virus je dobijen tokom seksualnog odnosa

- u 60 odsto slučajeva virus je prenesen analnim seksom kod muške populacije

- 25 puta je više inficirano muškaraca u odnosu na žene

 

Komentari (2)

Era

01.12.2017 07:58

U Srbiji se kaze borba protiv SIDE.

ŠOJKE

01.12.2017 12:50

@Era - Jesi li se testirao moj dobri Ero?