Više se isplati da zatvore farmu nego da poskupe mleko


Shutterstock
Priznaju da je 55 feniga (oko 30 dinara) po litru sirovog mleka krajnje nerentabilna cena, ali da bi i najmanjim povećanjem ugrozili plasman svojih proizvoda. Pošto su ionako dospeli na ivicu opstanka, jednostavnije im je da, kako kažu, zatvaraju farme nego da poskupljenjima rizikuju prodaju mleka, piše Blic.
Naglašavaju da su posledice suše takvih razmera da osnova za poskupljenje ima, jer su u mnogim područjima BiH usevi silažnog kukuruza gotovo u potpunosti sprženi.
Trenutno koncentrate plaćaju za 35 odsto skuplje, dok je cena bale sena skočila gotovo duplo. Umesto dosadašnje 2,50 konvertibilnih maraka (oko 150 dinara), ona košta četiri, negde i pet KM.
Vladimir Usorac, predsednik Udruženja proizvođača mleka RS, ističe da mlekari u poslednje vreme sve češće odustaju od proizvodnje, jer nemaju drugog izbora.
- Farme zatvaraju ljudi koji imaju i po 70 krava. U bescenje prodaju imetak, jer u proizvodnji mleka više ne vide nikakvu računicu. Kad je reč o njegovoj otkupnoj ceni, činjenica je da je sve ispod 70 pfeniga nerentabilno, ali smo mi daleko od toga. Naravno da postoji osnov za poskupljenje sirovog mleka, ali bismo u tom slučaju rizikovali manji otkup. Zato će cene ostati takve kakve jesu, pa dokle stignemo - ističe Usorac.
U Federaciji BiH odlučniji
Za razliku od njihovih kolega iz Srpske, proizvođači iz FBiH najavili su poskupljenje mleka i mlečnih proizvoda. Poručili su da je njihov zahtev za povećanje cena opravdan, s obzirom na to da je drastično poskupela stočna hrana.
Kategotični su da po aktuelnim cenama više neće davati svoje mleko, te da na samom početku naredne godine ići sa novim zahtevima za poskupljenje mleka. U FBiH je nedavno cena litra sirovog mleka sa 0,58 porasla na 0,63 KM.