Loznica Drina poplave
S. Pajić
Loznica Drina poplave

S. Pajić

Voda polako dolazi, Foto: S. Pajić

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda u 17.15 sati vodostaj na mernoj stanici Radalj kod Malog Zvornika iznosio je 324 centimetra. Granica redovne odbrane je 380, dok se vanredna odbrana proglašava kada vodostaj dostigne nivo od 480 centimetara.

Zbog najavljenog povećanog dotoka, na Hidroelektrani „Zvornik“ rade četiri sektora za ispuštanje vode iz akomulacionog jezera i, kako kažu u Malom Zvorniku, za sada nema većih problema i bojazni od poplava.

Loznica Drina poplave

S. Pajić

Foto: S. Pajić

Ova brana na Drini ima osam prelivnih polja za propuštanje suvišnih voda.

Loznica Drina poplave

S. Pajić

Građani zabrinuto gledaju u vodu, Foto: S. Pajić

– Mi smo u petak popodne dobili obaveštenje o mogućem većem dotoku vode tako da su u HE „Zvornik“ preduzete preventivne mere. Protok u 19 sati bio je 1.200 kubika vode u sekundi i, kako su me obavestili, očekuju povećanje od još oko sto kubnih metara, što ne bi trebalo da izazove neke probleme. Zaposleni u HE „Zvornik“ još juče su počeli da prazne jezero i spustili su nivo za oko 1,5 metara pa je zato nizvodno, u lozničkom kraju, vodostaj povećan – kaže Zoran Jevtić, predsednik opštine Mali Zvornik i dodaje da je situacija u ovom delu Podrinja pod kontrolom.