Alkotest pijanstvo pijan alkohol
Profimedia
Alkotest pijanstvo pijan alkohol

Profimedia

Alkotest pijanstvo pijan alkohol, Foto: Profimedia

Policija je u okolini Karlovca zaustavila automobil karlovačkih registracijskih oznaka, u kome se nalazio potpuno pijan vozač.

Vozač je, kako navodi policija, automobilom upravljao s 4,61 promil alkohola u krvi, javlja KAportal.

Lekar karlovačkog Odeljenja psihijatrije Igor Salopek rekao je Hini da je s 4,6 promila "čovek školski gledano već u komi", odnosno da ljudi već pri četiri promila padaju u stanje bez svesti.

"Pri četiri promila čoveku ne samo da je poremećena svest, već je toliko duboko poremećen da preti otkazivanje svih funkcija mozga, pa i centra za disanje. Normalni ljudi, koji inače ne piju, gube svest pri tri promila alkohola u krvi", rekao je Salopek.

Već kod 0,5 čovekove su reakcije usporene, ne može normalno da vozi automobil, primeti opasnost u okolini ili dovoljno brzo zakočiti, a kako se povećava količina alkohola u krvi, prema 1 ili 1,5 promila počinje pospanost, ne kontrolišu se reakcije, a kod tri promila gubi se svest, jer, kako objašnjava Salopek, alkohol deluje tako da se u mozgu gase različiti centri, jedan za drugim polako otkazuju.

Oni koji boluju od alkoholizma su na neki način otporniji, moguće je da sa četiri promila ne izgube svest. Nažalost, mi ovde na psihijatriji imamo dosta iskustva s mladim ljudima koji su već u dvadesetim godinama razvili pravu bolest, bolest koja se zove zavisnost o alkoholu, rekao je Salopek.

 

Komentari (3)

djordje1953

24.08.2017 16:24

koliko su tacni navodi o uticaju alkohola govori podatak da muskarci a izene voze kola i ako imaju preko 3 promila alkohola alkohol i voznja ne idu zajedno ali mrtvi i komirani ipak ne mogu da voze ili da hodaju nesto je tu preuvelicano

Sima

24.08.2017 18:00

Vozim od1973 g nikada nisam bio potpuno trezan uvek u meni alkohola oko 1 promila.auto ogrebao nisam.a oštro vozim.mislim kada nebi popio ništa, da bi napravio sranje.W .

vesna

24.08.2017 20:23

ja stvarno pomislila mrtav, pa se pitam koliko moze mrtav da vozi , 2 metra