Za hranu imamo oko 200 dinara dnevno


Profimedia
Iako troše manje od dva evra dnevno na hranu, ili 80 dinara prosečno po obroku, građanima Srbije izdaci za ishranu predstavljaju 35 odsto budžeta, što su podaci koji govore da je životni standard u Srbiji blizak granici siromaštva, objavio je Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
"Pritom, građani troše više nego što zarađuju i sve dublje tonemo u socijalna raslojavanja i nejednakost. Stručnjaci upozoravaju da živimo u jednoj vrsti penzionerske ekonomije, a da su mladi najsiromašniji", navodi VOICE.
Analize podataka zvanične statistike pokazuju da svaki član domaćinstva u Srbiji mesečno za hranu i piće troši 59 evra, a u odnosu na višegodišnji prosek, trpeze su siromašnije mesom, mlekom, voćem, povrćem i drugim najvažnijim namirnicama, a pritom su izdaci za hranu najveći u kućnom budžetu.
"Podaci ukazuju na to da su negativna kretanja još prisutna i ona se ogledaju u postepenom, relativnom, povećanju udela troškova hrane i stanovanja u ukupnim rashodima domaćinstva", rekao je agrarni analitičar Vojislav Stanković, autor analize "Potrošnja hrane u 2016. godini".
Dodao je da, u proseku, građani EU na hranu troše 19,4 odsto kućnog budžeta, a u Srbiji 34,9 odsto ukupnih izdataka za ličnu potrošnju.
Ekonomista Saša Đogović, autor publikacije "Makroekonokomska kretanja u Srbiji", rekao je za VOICE da je građanima Srbije i dalje potrebna jedna i po prosečna mesečna zarada za pokriće potrošačke korpe, što samo po sebi govori o da je standard veoma nizak.
Prema njegovim rečima, stopa rizika od siromaštva najizraženija je kod mlađeg stanovništva od 18 do 34 godine i iznosi 32,7 odsto, dok je kod starijih od 65 godina 19,1 odsto, što govori o tome da građani Srbije žive u jednoj vrsti penzionerska ekonomije.
"Valjda bi trebalo da se mlađa populacija pokrene i zarađuje, a ne da penzioneri izdržavaju mlade. Kada imamo penzionersku ekonomiju, jasno je kakve su nam perspektive. Nedopustivo je i to što se u strukturi lične potrošnje u Srbiji za obrazovanje izdvaja samo 1,4 odsto, za zdravlje 4,3 a zdravlje i obrazovanje su dva osnovna stuba društva", kazao je Đogović.
Dodao je da u društvu u Srbiji vladaju nesigurnost i nervoza kod građana, pa nije ni čudo što se za alkoholna pića izdvaja 4,6 odsto novca za ličnu potrošnju.
Komentari (6)
Петар
30.05.2017 14:10
ај не лупајте... никад се није боље живело.. најјачи смо у региону ..???
nenad
30.05.2017 14:36
Ne sekirajte se narode sada ce Vucko da poveca plate i penzije i eto nama zlatno doba sta hocete do sada ste imali 200 od sad 220 eto zlatnog doba i evro ce podici na 130 i neke artikle povecati cenu dici malo pdv malo strujicu vodicu mi smo najstabilniji lider na balkanu kakvi u evropi
Vili
30.05.2017 17:02
Premijer ostavlja drzavnu kasu u dobrom stanju.Jesam ja to dobro procitala,kakvo siromastvo.Jos sada te plate od oko 400E kada budu,pa povecanje i u privatnom sektoru,izvinjavace se autori ovakvih tekstova.Premijeru-predsednice,mislim da ni sam ne verujes u one hvalospeve sto pricas.
Voša
30.05.2017 17:18
Hvališi ovo istraživanje prosledite :-)
Joker
30.05.2017 18:08
Srecna vam inaguracija gos. AV. Puno ste toga dobrog za narod Srbije ostavili za sobom.
Kvazimodo Sorabius
31.05.2017 08:10
Mozda se tesko zivi, ali jos neki dan, tacnije za 60-tak dana nam stizu MiG-ovi, pa vise nema opravdanja za gladovanje, skakanje s mostova, zgrada, pucanja u slepoocnice. Malo strpljenja, MiGovi nam donose najavljivani (pola decenije!) boljitak...