Katalonija
Tanjug/AP
Katalonija

Tanjug/AP

Ilustracija, Foto: Tanjug/AP

Prema tim preliminarnim rezultatima, 90 odsto onih koji su izašli na glasanje izjasnili su se za nezavisnost od Španije, odnosno opciju "si" (da). Protiv je bilo 7,87 odsto izašlih, što je 176.565 ljudi.

Pravo glasa imalo je 5,34 miliona ljudi, a izlaznost je bila oko 42,3 odsto.

Funkcioneri katalonske vlade kažu da bi izlasnost bila veća, da je policija pustila ljude da glasaju.

Katalonija

Tanjug/AP

Nemiri na ulicama na dan glasanja, Foto: Tanjug/AP

Portparol katalonske vlade Žordi Turul istakao je da je zbog ometanja referenduma od strane policije oko 770.000 ljudi sprečeno da glasa, te da je više od 440 biračkih mesta bilo zatvoreno.

"Impresioniran sam odgovorom građana. Legitimitet i dostojanstvo", napisao je predsednik Katalonije Karles Pudždemon na Tviteru, komentarišući rezultate koje je objavila regionalna vlada.

Ti rezultati nisu konačni, ali ni potpuni budući da fali da bude obrađeno još oko 15.000 listića. Zvanični rezultati glasanja očekuju se u naredna dva dana.

Inače, u svom prvom obraćanju po zatvaranju biračkih mesta, Pudždemon je poručio da je narod osvojio pravo na nezavisnu državu i da će održati obećanje i proglasiti nezavisnost ako pobedi opcija "da".

"Ovim danom nade i patnje, građani Katalonije su osvojili pravo na nezavisnu državu u vidu republike", istakao je Pudždemon u televizijskom obraćanju i dodao da EU više ne može da "skreće pogled".

Prema zakonu koji je usvojio katalonski parlament, pobeda sa više od 50 odsto glasova "za", pokrenuće objavu nezavisnosti u roku od 48 sati po okončanju glasanja bez obzira na izlaznost, podsetio je Pudždemon.

Istakao je da je "španska država napisala još jednu sramnu stranicu svoje istorije sa Katalonijom" i najavio da će se direktno obratiti Evropskoj uniji da ispita navodna "kršenja ljudskih prava" španske vlade.