Zagorka Dolovac
Medija centar
Zagorka Dolovac
Zagorka Dolovac, Foto: Medija centar

 

Osim ove ključne činjenice, DVT, slažu se tužioci s kojima smo razgovarali, prekršio je niz zakona i odredaba, a upravo je on trebalo da se pobrine da zaštiti tužilačku struku, a ne da se potčinjava politici i samovolji republičkog tužioca.

Sporne tačke

- Nepravilno i neadekvatno ocenjivanje programa organizacije i unapređenja rada i javnog tužilaštva

- Diskriminacija stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata prilikom sačinjavanja liste predloga kandidata koja se dostavlja Vladi

- Nezakonitost u radu DVT-a ispoljen kroz nevršenje zakonskih ovlašćenja

 

- DVT je raspisao konkurs za svih 85 tužilaštava, ali je sačinio jedinstvenu listu za 55, i to je poslato u Vladu. Pritom, niko nije odgovorio na pitanje zašto nije urađena i lista za preostalih 30 tužilaštava. Kada se Vlada upozna s tim listama, Skupština Srbije treba 15. decembra da odlučuje o predloženim kandidatima za 55 tužilaštava. Dakle, preostalih 30 dolaze pod diskreciono pravo Zagorke Dolovac, da ne kažem u milost i nemilost, da ona postavlja vršioce funkcije tužioca koji su njoj naklonjeni ili joj se sviđaju ili nešto slično... - kažu naši sagovornici.
Takođe, oni ističu da su svi tužioci-kandidati bili bodovani na osnovu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti i da je na osnovu toga sačinjena rang-lista.

- Međutim, DVT je u Vladu poslao spiskove kandidata ne navodeći koliko ko ima bodova niti je poslata njihova biografija. Pa kako onda prvo Vlada, a zatim i Skupština da znaju koji kandidat ima najviše bodova, a koji namanje. A i pitanje je zašto je DVT poslao sve kandidate, zašto nije s liste izabrano prva, recimo, tri, pa valjda zbog toga je i postojalo bodovanje. Ovako je to sve potpuno besmisleno i tako je Dolovčeva, umesto da iz struke izdvaja najbolje, ona prepustila, sve krijući se iza DVT-a, da poslanici po svom nahođenju biraju tužioce - pričaju tužioci.

Naši sagovornici ističu da će se, ukoliko Vladi, a zatim i Skupštini, ne budu poslate i preostale rang-liste za 30 tužilaštava, doći u situaciju kao i kada je 2009. propala reforma pravosuđa, koja je koštala vrtoglave iznose Srbiju, tačnije njene građane, a takođe je stajala i ugleda u EU, koja je pažljivo posmatrala čitavu reformu. 

Da nije smešno, bilo bi tužno

Iako je svaki tužilački kandidat morao da predstavi program u kom bi opisao kako bi vodio to konkretno tužilaštvo za koje se kandiduje, većina njih je imalo jedan univezalan program, pa je dolazilo do komičnih situacija. - Tako su pojedini kandidati dobijali u nekim tužilaštvima manje ocene, a u nekim više, i to za isti program. Takođe, pitanje se postavlja šta će da se radi s tužilaštvima za koja se kandidovao samo jedan tužilac, a nije među poslatih 55. Ko će njih da vodi - kažu naši sagovornici. Oni dodaju da se postavlja i pitanje zašto se menjaju tužioci koji već vode pojedina tužilaštva, a imaju rezultate. - Jedino objašnjenje koje mi vidimo jeste samovolja i politika - navode oni.

 

Komentari (2)

Darko

14.12.2015 20:38

Samovolja i nestrucnost jednog coveka - licemera Selakovica !

snupi

15.12.2015 04:35

A šta ako je kontra, pa na taj način štiti struku od lokalnih kmetova i politikanata ?