Zašto su maramice za bebe opasne


Profimedia
Poslednja naučna istraživanja pokazala su da su vlažne maramice za bebe štetne zbog ogromne količine konzervansa koju sadrže!
Naime, konzervans metilozotiazolin, koji sadrže mnoge maramice, može izazvati ozbiljne alergijske reakcije kod dece. Ukoliko se maramice sa
Udarne vesti

USKORO STIŽE POZIV! Ko zove? Srbija zove (VIDEO)

Blokaderi izglasali plan: Večeras ili najkasnije sutra zauzimaju RTS

NEOLIBERALNA HOBOTNICA I GLOBALNA DUBOKA DRŽAVA PUSTILI PIPKE I U SRBIJI: Nakon Trampa, Melonijeve, Đorđeskua, na red došao i Vučić (II DEO)
Bolje kupati bebu
Doktor Svetlana Minić smatra da je najbolje što ređe koristiti maramice.
- Svakako je najbolje okupati bebu. Vlažne maramice treba koristiti samo u hitnim slučajevima. Njima samo treba premostiti određeni period u toku dana, a posle obavezno okupati dete. Svi konzervansi i antibakterijske supstance mogu toksično uticati na kožu - kaže ona.
ovim sastojkom često upotrebljavaju, kod dece se javljaju osip i svrab, čak imaju ljuspice po koži, odnosno ekcem. Ovaj konzervans može da dovede i do komplikovanih alergijskih reakcija: svraba očiju, čak i jako natečenog lica. Maramice su posebno opasne za devojčice, jer su njihove koža i sluzokoža tanje i propustljivije za štetne materije, pa su samim tim podložnije infekcijama. Prof. dr Snežana Savić sa Katedre za farmaceutsku tehnologiju i kozmetologiju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu kaže da maksimalna dozvoljena koncentracija metilizotiazolinona u kozmetičkim preparatima izaziva alergijske reakcije.
- Metilizotiazolinon je konzervans dozvoljen za upotrebu u kozmetičkim proizvodima u maksimalno odobrenim koncentracijama do 0,01 odsto. Međutim, izveštaji praćenja neželjenih efekata izazvanih upotrebom kozmetičkih proizvoda poslednjih godina upozoravaju na problem pojave alergijskog kontaktnog dermatitisa (ACD) nakon primene kozmetičkih proizvoda koji sadrže maksimalnu koncentraciju metilizotiazolinona. Po zvaničnoj izjavi Naučnog komiteta za bezbednost potrošača, trenutni klinički podaci ukazuju da 100 ppm metilizotiazolinona u kozmetičkim proizvodima nije bezbedno za korisnika. Kod kozmetičkih proizvoda koji se duže vreme zadržavaju na koži (uključujući i vlažne maramice) nije demonstrirana bezbedna koncentracija metilizotiazolinona kada je u pitanju indukcija ili izazivanje ACD-a.
U vezi sa napred navedenim, metilizotiazolinon je i dalje u sklopu liste konzervansa dozvoljenih za upotrebu u kozmetičkim proizvodima - kaže dr Savić.