Raskid
Profimedia.rs
Raskid

Profimedia.rs

Ilustracija, Foto: Profimedia.rs

On je na svom institutu 40 godina proučavao na stotine parova kako bi uočio obrazac koji se ponavlja među rastavljenim parovima tj. emociju koja im je zajednička i nagoveštava kraj ljubavi.

Prema njegovim analizama, glavni uzrok za raspad ljubavnog odnosa i braka je prezir.

On se najlakše definiše kao osećaj neodobravanja popraćen odbacivanjem i gađenjem, krajnje negativna emocija.

Neslaganje s partnerom nije ništa neuobičajeno, ali kada dopustimo da neslaganje pređe u prezir onda to postaje nezdravo za našu vezu. Svaki par se svađa. Sve veze pune su trajnih problema koji isplivaju na površinu. Međutim, vaša reakcija na probleme je ono što će vašu vezu održati ili je slomiti, rekao je za "Woman's Day" Majk Meknati, stručnjak iz instituta Gotman.

Čak je 69 odsto problema u svim vezama i brakovima "trajno" tj. redno se pojavljuju u odnosu i konstantno su predmet rasprave, a samo 31 odsto problema je "kratkotrajno" i rešava se odmah kada nastanu, piše Zadovoljna.dnevnik.hr.

Parovi koji ne podnose dobro raspravu o problemima imaju najveći rizik za raspad ljubavnog odnosa. Partneri koji su na putu do razvoda gomilaju ljutnju i u razgovoru koriste takozvana "četiri jahaća apokalipse" tj. četiri negativna obrasca komunikacije:

1. Prezir
2. Kritikovanje
3. Opstrukcija
4. Obrambeni stav

Oni vode do stanja u kojem telo oba partnera ispušta hormone, srce ubrzano lupa, mišići postaju napeti i dolazi do znojenja. To se naziva "žestokom svađom", a u tom stanju partneri ne mogu da vode civilizovan razgovor zato što nisu sposobni da prime nove informacije.

Kako da obuzdamo prezir i uspešno rešimo konflikt?

1. Obratite pažnju na govor tela. Prezir možemo da izrazimo fizički, bez govora, a to može da nas zaboli poput teških reči. Prevrtanjem očima i podizanjem gornje usne u podsmeh namećete osećaj svoje superiornosti naspram partnera.

2. Postavite sebi realna očekivanja. Partneri često idealizuju jedno drugo i onda previše očekuju. Podsetite se da je osoba s kojom ste u vezi drugačija, ima drugačije mišljenje i drugačije osnovne potrebe. Nikada se nećete slagati u svemu i to morate prihvatiti kako biste održali harmoniju u vezu.

3. Naučite da kontrolišete ljutnju dok vaš partner iznosi svoje mišljenje. Umesto izražavanja ljutnje pokušajte da pažljivije slušate partnera. Tako ćete uspostaviti smireni dijalog.

4. Žalite se bez nametanja krivice drugoj osobi. Kada dođe vreme da izrazite svoja osećanja, fokusirajte se na sebe. Nemojte da započinjete sa kritikovanjem partnerovih dela. Ove promene u ponašanju su male, ali dugoročno čine veliku razliku.