Muamer Zukorlić
Vesna Lalić
 Muamer Zukorlić

Vesna Lalić

Muamer Zukorlić, Foto: Vesna Lalić

Nekadašnji muftija je objasnio da nema nameru da se preseli u Beograd, a obelodanio je koji su političari, po njemu, vesnici propadanja, kao i koji su neispavani i nesnađeni.

 Kako komentarišete postupak Bakira Izetbegovića?

- Mislim da je važno što su u Beogradu bili članovi Predsedništva BiH i što razgovori idu dalje, iako nismo imali priliku da čujemo konkretne efekte te posete. Nije mi drago što je poseta zasenjena svojevrsnim raskorakom na konferenciji za štampu. To što se tamo desilo govori samo u kojem se stanju nalazi Bosna. To nije funkcionalna država i vrlo mali raskoraci dovode u pitanje i krupne stvari.

 Da li je Bakir hteo da skrene pažnju na sebe zbog svojih glasača u Bosni?

- Ne bih to tako pojednostavio. On je, zapravo, samo ostao dosledan svom mišljenju i iskazao je neslaganje sa načinom interpretacije stava Predsedništva koji je izneo predsedavajući Čović. Zapravo, mislim da je fitilj problema zapalio Čović, da je on usagalsio stavove Predsedništva, do toga ne bi došlo.

Male šanse za parlamentarne izbore 

Da li potpuno isključujete mogućnost da sa beogradskim budu održani i parlamentarni izbori?

- Male su šanse da bude parlamentarnih izbora, ali ne može se potpuno isključiti mogućnost da ih ipak bude. Još ima vremena i mogu se desiti neke stvari koje bi dovele do tih izbora.

 

Đilas nema šansu

Šta mislite hoće li se Dragan Đilas vratiti u politiku, da li će se kandidovati?

- Ništa nije isključeno, pa ni to. Ja iskreno ne očekujem njegov povratak, čak i ako se vrati, mislim da su mu šanse male. Đilas je već svima pokazao da je dobar biznismen i menadžer, a loš političar, ili bar nedovoljno uspešan.

Razmotriću ponudu opozicije

 Da li bi bila moguća saradnja sa nekim iz opozicije?

- Teorijski, to nije isključeno, ali ne verujem da postoje partije u opoziciji koje mene vide kao partnera. Ukoliko dođe do takve ponude, biće ozbiljno razmotrena.

Prvi sam predvideo raspad stranke činovnika Saše

 Da li ste iznenađeni „raspadom sitema” u Pokretu Saše Jankovića?

- Prvi sam predvideo da će tako biti, rekao sam da je to najveći promašaj svih onih koji stoje iza njega i da njegovi talenti dosežu do prosečnog činovnika, da nema niti jedan talenat za lidera ili ozbiljnog političara. U izbornoj kampanji sam primetio da deluje neispavano i nespremno. Meni je bilo čudnije to što su se ljudi okupili oko njega nego što su mu okrenuli leđa. Zapravo, oni su se okupili jer ga nisu poznavali, onog trenutka kada su ga upoznali, pobegli su. Rekao sam prošle godine još jednu stvar, čim su kod njega došli akademik Teodorović i Aida Čorović, on će propasti, jer su oni vesnici propadanja.

 

 Da li je BDZ spreman za beogradske izbore?

- BDZ sada ide u totalnu reformu, čak idemo u smeru reorganizacije, uključujući i promenu imena i doradu programa stranke kako bismo bili do kraja prihvatljivi i za nebošanjačke glasače.

 Znači li to da iz naziva izbacujete „Bošnjačka zajednica”?

- Ponudićemo ime koje će predstavljati univerzalnost ideologije stranke. Izaći ćemo iz okvira etno-lokalnog ograničenja. Na beogradske izbore izlazimo u potpuno novom ruhu. Do tada ćemo imati i forimiranje gradskog odbora u Beogradu. Kongres stranke će se održati 30. decembra i tada će sve biti rešeno. Ako već insistirate, u imenu će biti reč „pomirenje“, biće „pravda“ kao temeljna odrednica ideologije naše strnake, koja je vrednosno van konkurencije svih drugih pojmova.

 Da li ste sa SNS-om ili nekom dugom strankom već pričali o koalicijama?

- Što se nas tiče, u varijanti su koalicija sa SNS-om, izlazak samostalno ili neka druga koalicija, iako još nemamo nikakve ponude.

 Sa kojim drugim partijama je koalicija moguća?

- Sa svim partijama koje bi prihvatile naše ideološke osnovne vrednosti. Sve partije koje bi da idu putem pomirenja, koje u svojim ideologijama nemaju anomalije šovinizma, isključivosti, diskriminacije, nacionalizma...

 Spekuliše se da postoji mogućnost da SNS kandiduje ženu za gradonačelnika, da li ste vi za tu ideju?

- Ukoliko budemo išli sa SNS-om, ne bismo mi bili ti koji bi uticali na izbor kandidata za gradonačelnika, pravo SNS-a je da o tome odlučuje. Mi bismo se ponašali korektno u okviru naših realnih političkih mogućnosti. Osim toga, kada smo preživeli premijerku, i to ćemo.

 

 

 

Muamer Zukorlić

Vesna Lalić

Muamer Zukorlić, Foto: Vesna Lalić

Da li razmišljate o preseljenju u Beograd?

- Ja sam preseljen u Beograd kada god treba. Ovde sam tri-četiri dana u toku sedmice, ponekad i celu sedmicu. Imao sam strašan tempo, tako da sam od poslednja dva i po meseca samo dva vikenda bio u Pazaru zbog svoje knjige “Drevna Bosna” i promocije na Zapadu. Najteže mi je padalo to što nisam bio sa porodicom, odnosno što pre svega nisam obilazio oca i majku. Nemam motiv za preseljenje u Beograd sa porodicom, ja sam predstavnik biračkog tela koje je do sada bilo najviše koncentrisano u Sandžaku i logično je da bi i politički i moralno bilo potpuno suprotno mojim ubeđenjima da ostavim svoju bazu. Tako bih postao novi Rasim.

 Tramp je priznao Jerusalim kao glavni grad Izraela, kakve to posledice može da ima?

- Sama reakcija muslimanskog sveta vam jasno govori šta to tačno znači. Mislim da je to velika greška i to će biti mrlja na odnosima SAD i muslimanskog sveta. Naravno, ne iznenađuje me to, s obzirom na to šta je Tramp govorio tokom predizborne kampanje, ali to smatram lošim postupkom, koji će imati negativne posledice.

 Da li će, po vama, Srbija u jednom momentu morati da se odluči i izabere između Amerike i Rusije?

- Neutralnost je samostalnost, samostalnost je najlepša, ali mnogo košta. Živimo u svetskom poretku u kojem mali narodi teško mogu da potpuno očuvaju neutralnost i samostalnost. Odnos sa Kosovom je najosetljivija tačka za Srbiju u raznim dimenzijama, ali verovatno će se naći neka zajednička tačka, kao u slučaju dve Nemačke, taj model mi se čini realnim. To neće biti trijumf ni za Kosovo ni za Srbiju, a uvek su dobra rešenja ona u kojima nijedna strana nije potpuno zadovoljna, ali se istovremeno nijedna strana ne oseća ni pobednikom ni poraženim.

 U Skupštini se često sukobljavate sa poslanicama Demokratske stranke?

- Vodim politiku pomirenja. Činjenica je da je, prosto, Aleksandra Jerkov našla za shodno da od prvog dana na meni unapređuje svoju popularnost. Nekih godinu dana joj nisam odgovarao. Prešla je granicu kada je prestala da udara samo na mene, jer bih inače to trpeo, ne volim da se suprotstavljam damama, moj manir je da ne mogu da pobedim damu, ali ona je udarila na naš univerzitet, uznemirila je nekoliko hiljada studenata i njihovih roditelja, i to nisam mogao prećutati.

 U Haškom tribunalu smo imali samoubistvo uživo. Kako to komentarišete?

- Definitivno je to tragičan performans kojim se skrenula pažnja i sa Starog mosta u Mostaru i sa zločina i to se stavlja u prvi plan. To je nešto što ostavlja gorak ukus kod svih normalnih ljudi, ne može se na takvim postupcima praviti herojstvo.

Muamer Zukorlić

Rajko Ristić

Muamer Zukorlić, Foto: Rajko Ristić

 

Najmlađi sin mi daje snagu

Koliko imate vremena za najmlađeg sina?

- On je, nažalost, takođe zakinut mojim odsustvom, ali trenutak mog povratka kući i susreta sa njim je dodatno svetlo u mom srcu i mojoj duši i to ne može ništa da zameni. To me je ojačalo, dalo mi i snagu, i sreću, i volju.