Leđa
Shutterstock
Leđa

Shutterstock

Prema rečima fizijatra Olivere Popović, glavni faktor koji dovodi do problema u držanju leđa je neaktivnost, Foto: Shutterstock

Ukoliko trenutno čitate ovaj tekst pogrbljeni nad svojim telefonom, imamo za vas jedan zastrašujući podatak - gledanje dole, u telefon može da natera do 30 kilograma težine na kičmu! Većina ljudi u proseku provodi dva do četiri sata pogrbljeno nad svojim pametnim telefonom, a takva nepovoljna pozicija ne čini ništa dobro vašem vratu i kičmi.

Prema rečima fizijatra Olivere Popović, glavni faktor koji dovodi do problema u držanju leđa je neaktivnost.

- Statistika pokazuje da se naša generacija čak 40 kilometara godišnje manje kreće od naših roditelja. Kako? Tu su mobilni telefon, ne ustajemo da se javimo, zatim daljinski upravljač, ne ustajemo do televizora, manje pešačenja, više koristimo prevoz, onlajn kupovina... Savremeni način života i kod dece stvara predispoziciju za razvoj problema u leđima, pre svega zbog nepravilnog sedenja u školi, kod kuće dok uče, dok igraju igrice, kao i zbog neadekvatnih sportskih aktivnosti. Znači neaktivnost, nepravilno sedenje ili stajanje dok radimo prvi su faktori koji dovode do problema u leđima, a njima se kasnije pridružuju i degenerativne promene, zapaljenja, gojaznost... – objašnjava fizijatar.

Prema njenim rečima, muskulatura trupa amortizuje 30 procenata naše težine, pa ako su mišići slabi, težina i opterećenje se prenose na kičmene pršljenove, što kasnije može da dovede do pojave bola i drugih problema.

- S obzirom na to da jedni mišići slabe, dok se drugi skraćuju, dolazi do disbalansa u mišićnoj snazi, pomeranja težišta tela, a samim tim i do nepravilnog držanja trupa - ramena povijena ka napred, grudni deo kičmenog stuba povijen, povećana krivina u vratnom delu, slabost trbušne muskulature – nabraja Olivera.

Smilujte se svojoj kičmi

Glava odraslog čoveka teži 10 do 12 kilograma i to je, kada uspravno stojite u savršenom položaju, opterećenje koje nosi kičma. Prema najnovijem istraživanju, naginjanje glave unapred povećava količinu pritiska i samim tim težinu na kičmu. Ukoliko glavu nagnete za samo 15 stepeni napred, to bi bila težina od oko 12,5 kilograma za vaš vrat i kičmu, naginjanje za 30 stepeni uzrokuje oko 18 kilograma težine, za 45 stepeni oko 22 kilograma i za 60 stepeni oko 28 kilograma težine.

 

Prevencija je ključ

Da biste održali pravilno držanje leđa, neophodna je prevencija. Prevencija podrazumeva ublažavanje ili eliminisanje faktora koji dovode do stvaranja problema:

Kada stojite, vodite računa da vam se karlica nalazi u neutralnom položaju. 

Uvek se trudite da stojite pravo, ispravljenih leđa i ispravljene glave, a težinu rasporedite ravnomerno na oba stopala i držite noge pravo.

Kada sedite, trudite se da kolena i kukovi budu savijeni pod uglom od 90 stepeni, a stopala ravno postavljena na podu, dok leđa dodiruju naslon. Bilo bi idealno da sedite potpuno ravno, uz podršku donjeg dela leđa (postoje rekviziti: podrška za leđa, koji se postavljaju na naslon stolice).

Redovno vežbajte ili se bavite umerenom fizičkom aktivnošću i dosta se istežite.

Anatomska obuća ili obuća sa potpeticom do 4 centimetara visine takođe pomažu pri eliminisanju faktora rizika.