Žene još nisu ravnopravne!


Shutterstock
To je upravo i razlog što čak i mnoge žene nipodaštavaju, negiraju i ismevaju bilo kakvu vrstu pažnje na ovaj dan. Može se čak reći da 8. mart, zbog svega toga, među današnjim mladim ženama u Srbiji nimalo nije popularan. One starije odmahnuće rukom i reći: „Samo smo se izborile za dupli posao. Da radimo više, živimo lošije i trpimo nepravdu.“
Da smo isti, baš i nismo!
Nigde u svetu se još žene ne mogu pohvaliti da na svim poljima imaju ista prava i mogućnosti kao muškarci. Žene još čine većinu od 1,3 milijarde siromašnih u svetu! Tri četvrtine žena iznad 25 godina u Aziji i Africi je nepismeno! U proseku žene zarađuju 30 do 40 odsto manje od muškaraca za isti posao! Gotovo svuda u svetu su žene i dalje najčešće žrtve nasilja!
S druge strane, nijedno udruženje koje se bavi ženskim pitanjima neće reći da je bitka završena i da je obeležavanje 8. marta izgubilo smisao. Žene su se svih ovih godina, prema rečima Olivere Petković, sociologa, izborile za obrazovanje, bolje plaćene pozicije, učešće u političkom životu, ali i socijalnu i društvenu priznatost.
- Srbija je po ravnopravnosti polova zauzela 50. mesto među 135 država na poslednjoj listi koju je objavio Svetski ekonomski forum. Prema ekonomskoj ravnopravnosti muškaraca i žena, zauzeli smo 67. mesto, kada je reč o platama 76, po pristupu zdravstvu 91, a po dostupnosti obrazovanja 61. poziciju. Statistika je već utvrdila da su žene u Srbiji za isti posao u proseku oko 200 evra manje plaćene od muškaraca - kaže Olivera.
Žene sa javne scene Srbije smatraju da je mnogo toga u poslednje vreme učinjeno da se položaj nežnijeg pola poboljša, ali da na ravnopravnosti polova mora još mnogo da se radi.

Alo!
Psihijatar Slavica Đukić Dejanović smatra da je potrebno još malo rada na obezbeđivanju ravnopravnosti polova, jer ovo nije dovoljno.
- Žene nisu ravnopravne, za iste poslove koje obavljaju i muškarci one imaju manja primanja. Žena kao preduzetnik kod nas ima male šanse da uspe. Sve obaveze u porodici pale su na ženski pol - smatra Slavica Đukić Dejanović.
Istog mišljenja je i Stefana Miladinović, poslanica SPS-a, koja ističe da se u poređenju sa prethodnim godinama angažovanje žena u političkom životu ipak popravilo.
- Postoje sfere društvenog života u kojima su žene postale ravnopravne, ali u većini još nisu. Statistika govori da su žene obrazovanije, ali uprkos tome one nisu plaćene dovoljno. Potrebno je raditi na ekonomskom osnaživanju žena. Treba poboljšati zakone, naročito one koji se tiču njihovog zapošljavanja. I ono što je neophodno jeste motivisati poljoprivrednice i više se pozabaviti porodičnim nasiljem - naglašava Miladinovićeva.

Dušan Milenković
Glumica Jelena Gavrilović kaže da žene nisu ravnopravne ni u literaturi, a kamoli u realnom životu.
S druge strane, pevačica Maja Nikolić ističe da je ženski pol i previše ravnopravan i da je mnogo toga palo na ženska leđa.
- Od nas se zahteva da budemo majke, domaćice, i da imamo karijeru, i to je prevelika uloga. Vratio se matrijarhat, žene sve više vladaju društvom i zemljom, a od njih se očekuje i ovo prethodno navedeno i to nije u redu. Sve se preokrenulo. Žene danas brak smatraju prevaziđenom formom, jer mogu sebe i decu same da izdržavaju. Svelo se na to da kao samohrana majka plaćam alimentaciju za sina kojeg viđam samo 14 dana u mesecu - ističe Nikolićeva.
Istorija
8. marta 1857. U Njujorku žene zaposlene u tekstilnoj industriji protestovale su zbog neljudskih radnih uslova i niskih plata.
1908. U Njujorku 15.000 žena marširalo je kroz grad tražeći kraće radno vreme, bolju platu, pravo glasa i zabranu dečjeg rada. Njihov slogan je bio „Hleb i ruže“. Hleb je bio simbol ekonomske sigurnosti, a ruže simbol kvalitetnijeg života.
1910. Nemačka socijalistkinja Klara Cetkin predložila je da Međunarodni dan žena bude 8. mart, jer su tog dana
1857. američke tekstilne radnica štrajkovale. Preko 100 žena iz 17 zemalja jednoglasno je prihvatilo ovaj predlog.
1911. Međunarodni dan žena obeležen je prvi put u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj, i to 19. marta. Preko milion muškaraca i žena defilovalo je ulicama tražeći pravo žena da glasaju i budu birane, pravo na rad i zabranu diskriminacije na radnom mestu. 1917. Ruskinje su odlučile da ponovo štrajkuju uz „Hleb i ruže“. Četiri dana kasnije, ruski car je bio prisiljen na abdikaciju (povukao se sa prestola), a privremena vlada je ženama dala pravo glasa.
1975. Proglašena je Međunarodnom godinom žena. Naime, Ujedinjene nacije su počele da slave 8. mart kao Međunarodni dan žena.
Komentari (1)
xxxxx
08.03.2016 14:32
zene su ravnopravne samo jos nemogu jedne druge da savladaju.....................................zavisi ko su im mentori.........................................