Kada je krvarenje iz nosa opasno?
Ako je reč o krvarenju iz prednjeg dela nosa, koje je najčešće, ne treba dizati paniku.
U sluznici nosa nalazi se mreža arterijskih i venskih kapilara, naročito u prednjem donjem delu nosne pregrade, pa svaki mehanički nadražaj može izazvati pucanje kapilara. Kapilari ponekad pucaju i kad se sluznica osuši, što je češće zimi kad boravimo u zatvorenom prostoru, u kojem vazduh suv.
Opasno je!
Kad nos krvari iz zadnjeg dela nosne šupljine i kad se krv sliva u ždrelo ili, nedajbože, kad krv teče nagore, do oka, kroz suzni kanal, odmah treba otići lekaru. Takvo krvarenje može biti uzrokovano mnogim patološkim stanjima, recimo polipom koji je prokrvario, hipertenzijom, anemijom...
Objasnite svojoj deci
Većina dece nema ozbiljno krvarenje iz nosa i ono se lako zaustavlja. Važno je objasniti deci da se to može ponoviti, ali da se ne radi o opasnoj pojavi, pa nema mesta panici. Pažljiv razgovor sa detetom koje češće krvari je zaista neophodan.
Prva pomoć
Prvo čistom maramicom treba obrisati krv i utvrditi iz koje nozdrve krvarite. Treba zatim sesti, glavu nagnuti lagano unapred, (ne unazad, kako se često pogrešno radi). Ako se glava zabaci, krv se sliva ka grlu, a to se ne vidi, pa se može desiti da izgubimo mnogo krvi. U tom položaju (sa glavom lako nagnutom unapred), treba izvršiti pritisak na nozdrvu iz koje krv teče. To je najlakše obaviti prstom, koji se prislanja sa strane, tako da se nozdrva slepi sa pregradom nosa.