Kako raditi na prevenciji moždanog udara
Šlog se pojavljuje iznenada i ne pita za godine, tako da svako može biti njegova žrtva. Najčešće zadesi osobe mlađe od 45 godina, a glavni uzrok njegove pojave je stresan način života, konzumacija cigareta, nezdrava ishrana, alkoholizam, depresija, pa čak i dijabetes. Dobra vest je da možemo raditi na prevenciji moždanog udara, a evo i kako.
Hranom protiv udara
Konzumiranje velikih količina šargarepe i spanaća smanjuje rizik od pojave moždanog udara. Šargarepa i spanać su bogati antioksidansima, poput karotenoida, koji pomažu u prevenciji zakrčenja arterija usled povećanog nivoa holesterola.
Šargarepa i spanać smanjuju rizik od pojave moždanog udara.
Citrusi sadrže kumarine, prirodne razređivače krvi, koji mogu da doprinesu sprečavanju nastanka tromba. Istu ulogu ima i beli luk. Dva-tri puta nedeljno jedite plavu ribu, koja sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, korisnih za održavanje zdravog mozga i protočnosti krvnih žila. Preporučuje se i crna čokolada, zeleni čaj, kao i lisnato povrće.
Fitnes za mozak
Pored zdrave ishrane i fizičke aktivnosti, veoma je važno „vežbati” moždane vijuge. Ne smemo da dozvolimo mozgu da se ulenji. Našoj sivoj masi potrebni su stalni podsticaji i novi zadaci jer rutina i ustaljenost „ubijaju” vitalnost moždanih funkcija. Bez obzira na to koliko godina imate, što više novih zadataka pružate vašem mozgu, to će vas on bolje služiti. Zato rešavajte ukrštene reči, osmosmerke, gledajte kvizove, čitajte knjige, igrajte igru memorije...
Nučite tekst nove pesme
Čuli ste neki novi hit, onda se potrudite da zapamtite stihove jer razvijanje pažljivog slušanja pomaže u razumevanju, razmišljanju i sećanju. Kad se fokusirate, otpušta se neurotransmiter acetilkolin, hemijski prenosnik informacija u mozgu, koji omogućava plastičnost mozga i oživljava sećanje.
Žrtve su najčešće osobe mlađe od 45 godina, a glavni uzrok može biti stres, cigarete, loša ishrana, alkohol, depresija i dijabetes.
Takođe, možete da probate da svirate neki instrument. Sviranjem vežbate međusobno povezivanje delova mozga, uključujući slušanje, kontrolu pokreta i vid prevodom nota u muziku.
Novine
Svakodnevno uvođenje novina aktivira i pokreće mozak, stvarajući nove neuronske puteve i veze. Menjajte svoje okruženje. Na primer, svaki dan možete da stavite novu pozadinu na telefonu ili kompjuteru, da idete drugim putem na posao, da perete zube, češljate se i zakopčavate drugom rukom.
Okrećite oči
Kada želite nešto brže i lakše da zapamtite, pomerajte oči u dva pravca - gore-dole ili levo-desno tokom 30 sekundi. Ova mala vežba vam pomaže da udružite dve polutke mozga, čime se bolje i lakše primaju informacije.
Pročitajte i: