Probajte speltu i kinou, zaljubite se u proso!
Žitarice su osnova ljudske ishrane, a njihovu hranljivu vrednost i snagu čine klica, mekinja i manje vredni skrob. Naročito su dragocene u integralnom obliku, a glavni su izvor ugljenih hidrata. Sadržaj skroba u njima kreće se između 60 i 79 odsto, a visokovrednih proteina između sedam i 16 odsto.
Svako zrno, bilo koje žitarice, sačinjeno je od opne, plevice i unutrašnjeg dela zrna, a mlevenjem celog zrna, odnosno mlevenjem plevice zajedno sa unutrašnjim delom zrna, dobija se integralno brašno. Opna žitarice krije bogatstvo dijetalnih vlakana, a unutrašnji deo zrna je izvor skroba. S druge strane, u postupku dobijanja belog brašna melje se žitarica kojoj se prethodno otkloni plevica. Na taj način dobija se brašno koje ima povećan sadržaj skroba, a veoma mali sadržaj vlakana. Otuda je mnogo bolje unositi integralni hleb, koji dakle, ima mnogo više hranljivih vlakana.
Ali zašto biste ceo život jeli samo pšenicu ili eventualno raž? Upoznajte nove bombe iz sveta žitarica, koje možete kupiti u svakoj prodavnici zdrave hrane...
Prosom protiv kandide
Proso, visokokvalitetna žitarica sitnog semena i blago slatkastog ukusa, ne sadrži gluten, ali sadrži more korisnih hranljivih sastojaka, vitamine B i E, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalcijum i kalijum, kao i esencijalne masne kiseline... Odličan je izvor silicijuma, koji pozitivno utiče na zdravlje kože, kose i noktiju. Korišćenjem prosa poboljšavate i rad želuca, bubrega, slezine i pankreasa, a ova žitarica jedina je koja daje baznu pH vrednost krvi i tako sprečava razvoj bakterija, te je odlična u borbi protiv kandidijaze. Proso se naročito preporučuje dijabetičarima, a nije pogodan za ljude koji imaju problema sa tiroidnom žlezdom.
KAKO SE KUVA Šolju prosa kuvajte oko 30 minuta u tri šolje vode sa prstohvatom soli.
Kaša od prosa sa kurkumom
POTREBNO JE Šolja prosa, tri šolje vode, dve kašike pirinčanog mleka, mahune iz jedne vanile, kašičica cimeta, kašičica kurkume, malo gi putera, rendana kora pomorandže, dve kašike meda
PRIPREMA Sve zajedno stavite da se kuva na laganoj vatri. Nakon 15 minuta skinite sa šporeta, poklopite i ostavite da se ohladi.
Kinoa za ženske probleme
Sve što možemo da istaknemo kao kvalitete drugih žitarica ima i kinoa. A ima i još nešto - magnezijum. Ovaj mineral opušta krvne sudove, sprečava njihovu kontrakciju i ponovno širenje, pa samim tim pomaže u prevenciji migrene. Kinoa pozitivno utiče i na zdravlje žena koje su prošle menopauzu, a vlakna iz te žitarice odlična su zaštita protiv raka dojke. Možete da je pripremate samu ili u kombinaciji s ostalim žitaricama, na primer pirinčem.
KAKO SE KUVA Šoljicu kinoe potopite u dve šoljice vode i kuvajte oko 30 minuta.
Spelta, savršena žitarica
Spelta u idealnom odnosu sadrži belančevine, ugljene hidrate, masti, minerale, vitamine i celulozu i samim tim je jedina žitarica koja čoveku može da obezbedi sve hranljive sastojke za život. Značajan je i veoma visok sadržaj selena, čiji nedostatak doprinosi pojavi raka, kao i mala količina glutena, što je čini lako svarljivom namirnicom. Preporučuje se deci i trudnicama, korisna je kod anemije i reumatskih oboljenja. Ukus joj je prijatan, a od speltinog brašna možete da pravite hleb i bez mešanja sa pšeničnim brašnom.
KAKO SE KUVA: Brašno od spelte može da zameni bilo koje drugo integralno brašno, griz se sprema kao i pšenični, a zrno kuva isto kao pšenica.
Amarant, rudnik kalcijuma
Za amarant, drevnu žitaricu gorko-slatkastog ukusa, poreklom iz Južne Amerike, koja izgledom podseća na proso, mnogi nikad nisu čuli. Bez obzira na to, ona je apsolutni šampion među žitaricama, odličan je izvor proteina i vlakana, ne sadrži gluten, pa je omiljena žitarica sportista. Amarant sadrži i lizin, aminokiselinu, koju druge žitarice imaju u tragovima. Može se davati kao prva hrana bebama, jer ne sadrži gluten i nije alergen.
KAKO SE KUVA Šoljicu amaranta kuvajte u 2,5 šolje vode oko 30 minuta.
MAGIČNA ČIA
Ovo seme je dragoceno, a koristi se kao dodatak raznim jelima, zdravim poslasticama i šejkovima.
U čia semenkama ima šest puta više kalcijuma nego u punomasnom mleku * tri puta više gvožđa nego u spanaću 15 puta više magnezijuma nego u brokoliju 20 odsto više vlakana nego laneno seme
Puding od čia semenki
POTREBNO JE: 200 ml bademovog mleka, kašika sirupa od agave, 2 kašike čia semenki, šipka vanile, cimet.
PRIPREMA: Mleko dobro zagrejte, dodajte sve navedene sastojke, promešajte, sklonite sa vatre i ostavite dok čia semenke ne nabubre i ne upiju svu tečnost.
Heljda protiv visokog pritiska
Ta zdrava, ukusna, lako probavljiva, a ipak nepravedno zapostavljena žitarica ima visoku hranljivu vrednost i korisno ju je koristiti u ishrani. Heljda je cenjena zbog visokog sadržaja proteina, a ima čak osam esencijalnih aminokiselina. Ne sadrži gluten, a dokazano snižava visok pritisak i holesterol i na taj način održava zdravlje kardiovaskularnog sistema. Mlevenjem heljdinog zrna dobija se kvalitetno brašno za palentu, odnosno heljdino brašno je u mešavini sa drugim žitaricama pogodno za pravljenje hleba i peciva. Može da se koristi i kao zamena za pirinač ili da se priprema kao kaša.
KAKO SE KUVA Šolju heljde prelijte sa pet šolja kipuće vode i kuvajte 30 minuta.
Pirinčano sirće za povrće
Nastaje fermentacijom japanskih umeboši šljiva, a nutricionisti kažu da se možda baš u ovom sirćetu krije tajna dugovečnosti. Umeboši šljiva bogata je kalcijumom, gvožđem, fosforom, kalijumom, vitaminima B1 i B2, a sadrži i veliku količinu limunske kiseline, koja je boljeg kvaliteta i veće koncentracije vitamina C od onog u limunu. Ovo sirće dodaje se jelima od žitarica, mahunarki i za pripremu umaka.
Ovas reguliše probavu
Ovas ili zob je visokokvalitetna žitarica, koja reguliše rad creva i njihovo pražnjenje, pa je samim tim odličan saveznik protiv opstipacije. U te svrhe preporučuje se konzumiranje ovsenih mekinja, pahuljica ili kaše u jutarnjim satima, pre bilo koje druge hrane. Vlakna koja sadrži ovas u crevima smanjuju apsorpciju masti i tako utiču na snižavanje holesterola. Ovas takođe čisti organizam, reguliše kiselinu u želucu i snižava krvni pritisak. Značajan je i kod oboljenja kože kao što su psorijaza, dermatitis, suva koža i slično.
KAKO SE KUVA: Šolju ovsa preliti sa dve do tri šolje vode, kuvati na srednjoj vatri, pa kada zrno dobije na mekoći, isključiti ringlu te poklopiti i ostaviti da još nabubri.
Zakiselite zdravo: ŽITARICE VOLE UMEBOŠI
Nastaje fermentacijom japanskih umeboši šljiva, a nutricionisti kažu da se možda baš u ovom sirćetu krije tajna dugovečnosti. Umeboši šljiva bogata je kalcijumom, gvožđem, fosforom, kalijumom, vitaminima B1 i B2, a sadrži i veliku količinu limunske kiseline, koja je boljeg kvaliteta i veće koncentracije vitamina C od onog u limunu. Ovo sirće dodaje se jelima od žitarica, mahunarki i za pripremu umaka.