Običaji koji se decenijama prenose s kolena na koleno! Saznajte koja je MOĆ jutarnje rose!
Maj mesec se prema crkvenom tumačenju naziva carski, u staroj tradiciji nazivan je traven, cvetanj ili cvetnik.
Narodni kalendar ima skup manje-više nepisanih pravila za svaki mesec u godini, kojih se ovdašnji narodi vekovima pridržavaju.
Tako se maj od davnina smatra mesecom u kom se zaljubljuju čak i oni koji kažu da nisu nameravali niti sebe smatraju osobom zaljubljive prirode.
Zbog toga su i osobe koje se rode u maju ovakve:
Maj mesec se smatra granicom između zime i leta, a sve ritualne radnje koje se vrše u vezi su sa zdravljem ukućana, udaju i ženidbu mladih iz kuće, plodnost stoke i dobre useve.
Najviše magijskih rituala u predhrišćansko doba vršeno je oko Đurđevdana, jer je od tog dana zavisilo kakav će biti čitav maj.
Iz tog perioda potiče i kićenje vrata, prozora i čitave kuće raznim biljem, kako bi godina i dom bili „berićetni“ – „da bude zdravlja, ploda i roda u domu, polju, toru i oboru“. Ponegde je običaj da ovo kićenje zelenilom vrše na sam Đurđevdan pre zore.
Kaže se da koliko nedelja pre Đurđevdana zagrmi, toliko će biti tovara žita te godine.
Moć jutarnje rose
Počev od prvoga maja pa tokom celog meseca, jutarnja rosa ima posebnu magijsku moć. Ukoliko to prilike dozvoljavaju, savršeno bi bilo leći bez odeće na travu i okupati se u jutarnjoj rosi, koja posle treba da se osuši na koži. Ova metoda donosi zdravlje i lepotu.
Naime, jutarnja rosa se prikuplja u čistim staklenim bocama i ostavlja da odstoji na suncu jedan dan. Vodicom politi telo i izgovarati magične reči:
”Umivam se čarobnom vodicom da bi me napravila zdravom lepoticom!”.
Ne brisati telo peškirom već ostaviti da se vodica na koži osuši prirodnim putem.