Crveno vino Zdravica
Shutterstock
Crveno vino Zdravica

Shutterstock

Foto: Shutterstock

Zdravice su najnormalnija stvar na proslavama. A kad smo kod njih, tu je i čaša sa piće u ruci, visoko dignuta i obavezno “kuckanje”.

Na taj način ste nekome “zapečatili želje”, i oterali zlo, ili bi tako barem trebalo da bude, osim, ako se u čaši nalazi voda.

Svima nam se desilo barem jednom, da smo nazdravili vodom. Neki jer ne piju alkohol, drugi jer jednostavno u tom trenutku nisu imali drugo piće.

VERUJETE LI U OVE LEGENDE?

 

Ipak, staro verovanje upozorava da je to nešto najgore što možete da uradite ako nekome želite dobro.

Koreni ovog običaja protežu se sve do antičkih vremena i povezni su sa Hadom, odnosno, podemnim svetom mrtvih.

Naime, kod starih Grka postojalo je verovanje, da čovečja duša nakon njegove smrti odlazi upravo u Had, a da se u njemu nalazi tužna ravnica sa belim divljim cvećem. Ovom ravnicom protiče pet reka: reka Stiks – ledena, reka mržnje, zatim Aheron – reka bola, Kokitus – reka jadikovanja, Flegeton – reka vatre i Leta – reka zaborava.

Duša pokojnika koja dođe u Had, pije vodu iz reke Lete kako bi zaboravila prethodni život i patnje u njemu. Oni koji su verovali u reinkarnaciju, smatrali su da duša pokojnika pije vodu iz ove reke kako bi u potpunosti zaboravila pređašnji život i kako bi se pripremila za novi.

mamurluk, alkohol, piće, proslava

shutterstock

Foto: shutterstock

Grci bi uvek nazdravljali mrtvima čašama napunjenim vodom, da simbolizuju njihovo putovanje, preko reke, u Podzemni svet.

Upravo u ovim legendama i verovanju starih Grka leži i koren običaja da se vodom nikako ne nazdravlja ukoliko nekome želite dobro. Ukoliko neko nazdravi čašom vode, po ovom verovanju, snaći će ga sudbina koja je gora od smrti i prerani zaborav, navodi se na portalu Huffpost. Mnogi ljudi takođe veruju da nazdravljajući vodom želite i smrt na sebi, jer ova tečnost odražava vaš budući vodeni grob.

Osim što ćete poželjeti smrt počasnom gostu i sebi, nazdravljanje vodom naneće i gnev Bogova. Nazdravljanje se uvek smatralo željom koju ste uputili svevišnjem, nudeći im piće dok dižete čašu. Proslava uz čašu napunjenu vodom, dosadno i neutralno piće, nije bilo cenjeno bogovima, koji bi obasipali nesrećom svakoga ko bi se usudio da to učini.

Tako da je ipak, nazdravljanje nekim drugim pićem, bolja ideja od nazdravljanja vodom.

Komentari (1)

Kalesu

01.11.2020 12:43

Zanimljiv tekst. Više puta sam bio u prilici da nazdravljam, ponekad i vodom, pošto ne konzumiram alkohol. Niko se nije uvredio, a ja imam običaj da kažem, da nazdravljam čoveku, ne piću. Ako imate dobre namere i želje, svejedno šta je u čaši.