Najdomaćin
Foto: Alo/Foto: privatna arhiva

Inženjer agronomije Vojo Tošović iz Radaljeva s ljubavlju govori o zemlji, plastenicima i porodici! Uzgaja povrće, vredno radi i kuje planove da mu troje dece poželi život na selu.

Vojo Tošović sa porodicom živi u selu Radaljevo kod Ivanjice. Kao diplomirani inženjer agronomije odlučio je da malinarstvo ne bude njegov prvi izbor. Na imanju od 9 hektara sa šumom od čega je obradivo 5,5 ha, dominantno se bavi uzgojem povrća. U tom pravcu je usmerio znanja stečena na fakultetu.

Sa suprugom Milenom i decom, ćerkom Nikolinom i blizancima, sinom Jovanom i ćerkom Jovanom, te sa roditeljima, ocem Zoranom i majkom Zoricom gradi svoju priču čoveka koji jedino na zemlji radi, od plodova zemlje zarađuje i uživa u poslu koji su radili i njegovi preci.

– Mi se cele godine bavimo proizvodnjom raznog asortimana povrća u zaštićenom prostoru na hektaru i po zemlje. To su savremeni plastenici sa sistemima za navodnjavanje, pa je milina raditi. Delom radimo i na otvorenom polju, pa gajimo kupus od ranog do ovog jesenjeg za kace, karfiol, brokoli, celer i rani krompir. Proizvodimo i rasad, a imamo i hektar zasada sa šljivom koji širimo na još jedan hektar, jer smo počeli sa proizvodnjom rakije. Za sada je to u okviru gazdinstva, još se pripremamo, ali za par godina želimo da je iznesemo na tržište.

Cela porodica uključena je u poljoprivrednu proizvodnju koja im je jedini izvor prihoda. Supruga Milena je krenula sa preradom proizvoda, pasterizacijom povrća i voća, pa i na tom polju Tošovići imaju velike planove.

Kaže da voli da ima od svega ponešto, pa na 20 ari ima i zasad malina. Od malina je zaradio prvi novac i počeo da formira plastenike za povrće. Sa malinama i voćem se, kaže, ne šali i obavezno se zaštiti kod Dunav osiguranja jer sa njima ima odličnu saradnju i sigurnost.

– Imamo troje dece i voleo bih da i kad porastu znaju da je u našem Radaljevu njihov dom i bogatstvo najveće na svetu. Svo troje igraju folklor, dobri su nam u svemu, vredni i lepi. Sin Jovo je već rekao da hoće da završi tehnološki fakultet i da jednog dana otvori svoju destileriju. Kad gledam svoju decu uvek poželim da pozovem sve mlade ljude da se vrate na selo i da se bave poljoprivredom. Brzo će videti da nema ništa lepše nego proizvesti nešto svojim rukama. To je veliko bogatstvo i nešto čime se čovek ponosi – kaže Vojo.

Iako se ovim ne hvali, a treba, Vojo je prvi u Srbiji organizovao nesvakidašnju zimsku zabavu za decu iz sela. Oko Božića, kad naveje sneg on okupi decu, napravi vozić od 20-ak saonica, zakači ih na traktor, pa lagano uz ciku i smeh krenu po selima i zabavlja se ceo kraj.

– Okupe se deca i narod i baš bude lepo. Kupio sam 20 novih, istih sanki da se deca ne prevrću, pa sad ne treba ni sanke da nose, samo da se dobro obuku i da uživaju – priča Vojo i raduje se što sledeći traktor-vozić kreće uskoro.

Značaj poljoprivrednika za srpsko tržište prepoznale su i kompanije Imlek, Banca Intesa, Dunav osiguranje, projekat konkurentne poljoprivrede SCAP, Yuhor, Al Dahra i Carnex koje su podržale izbor za "Najdomaćina 2023" i dale svoj doprinos nagrađivanju i promociji seoskih gazdinstava.

Podsetimo, pored vaših prijava za "Najdomaćina 2023" žiri će koristiti i jasno definisane kriterijume da izdvoji 100 najboljih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, od kojih će nakon toga izdvojiti 11 najboljih.

Projekat se organizuje uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Privredne komore Srbije.

*Gazdinstvo: Domaćinstvo je u vlasništvu Voja Tošovića

*Mesto: Radaljevo kod Ivanjice

*Naziv farme: PG „Vojo Tošović“

*Delatnost: povrtarstvo i voćarstvo

*Dalja prerada: Proizvodnja rakije i pasterizacija povrća

*Mreže: Fb Vojo Tosovic

BONUS VIDEDO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading