NIS usvojio biznis plan za 2024.
Foto: Alo/Foto NIS

Potpisom na ugovor iz decembra 2008. godine NIS je prešao u većinsko rusko vlasništvo. Kojim potpisom i kako će priča oko vlasništva u NIS-u da se završi videćemo tokom narednih 40 dana. Ono što smo videli je da su u petak Sjedinjene Američke Države, objavile da, zbog ruskog vlasništva, uvode sankcije NIS-u. Šta će biti razrešenje ove situacije, kakve će biti posledice po Srbiju, a kakve po region?

Dušan Bajatović, direktor "Srbijagasa" rekao je za Oko da su Amerikanci sankcijama podigli cenu nafte na berzama sa 74 na 81 dolar za barel, što će biti veći prihod za Ruse nego što će ih sankcijama oštetiti.

Primetio je da nisu uvedene sankcije na uranijum koji treba Sjedinjenim Državama, ali sve to kako kaže, otvara pitanje zašto baš sad i zašto administracija koja završava svoj mandat.

"Ako pažljivo čitate papir tamo piše - 50 plus vlasništva imaš sankcije, 50 odsto i manje, nemaš sankcije“, naveo je Bajatović.

Međutim, naveo je da OFAK ima diskreciona prava i zato se čeka i promena američke administracije, pojašnjenja i onda ključni razgovor sa Putinom. Kako je naveo, formalno ne bi trebalo da brinemo, ali ipak mi ne znamo šta će SAD da traže, pa da u tom smislu razgovaramo i sa Rusima.

"Srbija vodi suverenu politiku, a dokaz je i ovo što se uvode sankcije u ovom sektoru. Mi ne znamo šta će tražiti Amerikanci, da li je uslov ispod 50 odsto vlasništva, da li je trećina ili je to 100 posto vlasništva“, istakao je Bajatović.

Smatra da nije tačno da se sankcije neće odraziti na ekonomiju i tvrdi da neće doći do neprijateljskog preuzimanja NIS-a.

"Mislim da će ovo pitanje biti pozitivno rešeno, jer mi toliko dugujemo njima (Rusima) i oni nama naći ćemo pozitivan dogovor i nikakvih kantica neće biti“, istakao je Bajatović.

Sankcije po američkim pravilima

Miloš Banjac, profesor na Mašinskom fakultetu takođe ističe da je problem što ne znamo šta su tačno uslovi koje SAD hoće da nametne.

Ističe da Amerikanci nameću sankcije drugim državama po njihovim pravilima, a interesantno je šta će EU da kaže po ovom pitanju.

Davor Štern, bivši ministar energetike u Vladi Republike Hrvatske smatra da ako dođe do primena sankcija NIS-u očekuje pad prihoda Janafa, mada kako kaže on ima mogućnosti i drugog poslovanja.

"Događa se nešto neuobičajeno, uvedene su sankcije Rusiji, a Srbija je kolateralna šteta, kao i Janaf. Mislim da će se dosta toga razjasniti sa dolaskom nove američke administracije. Međutim, ne znači da će one odmah prestati kad dođe Tramp. Za skidanje sankcija potrebna je možda dvotrećinska većina u Senatu i Kongresu. Postupak je mnogo teži, nego uvođenje sankcija. Ja navijam da Janaf i dalje pruža svoju uslugu“, naveo je Štern.

Na pitanje šta ako američki OFAK kaže ne možete da platite Rusima, da li sledi prinudna nacionalizacija, Banjac kaže da je to pravno pitanje.

"Ako Amerikanci kažu da nisu sankcije prema Srbiji nadam se da će nam dozvoliti da se izvučemo nekako, jer kako da se izvučemo ako nam vežu ruke. Licemerstvo je da pričate jedno, a radite drugo“, istakao je Banjac.

Bez jedinstvene formule prema ruskim kompanijama u EU

Štern je komentarisao kako ruske kompanije nesmetano posluju u nekim državama EU. Kaže da je situacija različita od države do države i da nema jedinstvene formule.

"Znam nekoliko država gde su se Rusi povukli, negde smanjili vlasništvo ispod 50 posto, negde 25 posto. Nema pravila. Pored nekih zemalja u EU i u Švajcarkoj se događala nacionalizacija ruske imovine“, naveo je Štern.

Na pitanje kako to da "Gasprom" nije na crnoj listi, a "Gasprom njeft" jeste, Štern odgovara da je ceo svet paradoks i ponavlja da nema jedinstvene formule.

Bajatović napominje da ne bi trebalo da od Rusa pravimo neprijatelje.

"Imali smo slučajeva gde su uvedene, pa suspendovane sankcije. Rusija neće ostaviti Srbiju bez gasa. Dobro je što je Vučić postigao sa Azejberdžanom dogovor i da nema obustave isporuke gasa, ali u narednim godinama gasna jednačina neće biti rešena bez Rusa za ceo ovaj prostor“, istakao je Bajatović.

Prema njegovim rečima, Amerikanci jesu veliki i moćni, ali nije mala ni ruska uloga.

"Najskuplji je gas kojeg nema. Suština je da veći deo novca koji je NIS pokazao kao dobit, on je refinansiran, a nisu ga poslali u Moskvu“, kaže direktor „Srbijagasa“.

Da li smo spremni za različite opcije

Ističe da je Srbija spremna za različite opcije, a možda ćemo morati da donesemo i neke zakone. U ponedeljak dolazi nova administracija. Mislim da nam neće trebati dve trećine u Kongresu. Pitanje je da kako da vodimo novi strateški dijalog kad hoće da nas ubiju“, rekao je Bajatović.

Gledajući sa strane Štern kaže da deluje da je "Gasprom njeft" ulagao u NIS i da je to činjenica i da je rafinerija u boljem stanju nego ranije.

Pozdravio je Plenkovićevu izjavu o sankcijama i pokušajima da se ova situacija ublaži, da se kazni Rusija, ali ne preko nje i Srbija.

NIS je 2008. završio sa gubitkom, to nije uobičajeno za energetske firme, preuzimanjem on je promenio način poslovanja. Banjac smatra da je dobro da Vlada ima kontrolu nad energetskim kompanijama, a dobro je i da "imate svoju njivu pa date pola pola, to je dobar dogovor, a druga polovina nije odlazila u Moskvu već je ostala ovde“,

Bajatović ističe da se pravi novi svetski poredak sa novim uticajem.

"Sve je ovo veliki pritisak. Ne smemo da uradimo ništa da Srbija zastane, a kamo li da se raspadne. Energetsku sigurnost morate da platite. Ove sankcije su dokaz da vodimo samostalnu politiku. Moramo da budemo mudri, radi se o tome da minimalizujemo štetu“, zaključio je Bajatović.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)