šalter, poreska uprava
Foto: Printscreen/Foto: Youtube/Printscreen

U ponudi za realizaciju po dualnom modelu obrazovanja za školsku 2025/2026. godinu je i šest novih obrazovnih profila koji su uvedeni na inicijativu institucija obrazovnog sistema: tehničar grafičke dorade, tehničar za upravljanje otpadom, mehaničar optike, tehničar optike, tehničar fotografije i mašinski tehničar motornih vozila.

Za školsku 2025/2026. godinu za dualni model obrazovanja do ovog trenutka se prijavilo čak 20 procenata novih kompanija, koje do sada nisu bile uključene u realizaciju ovakvog načina školovanja.

"Zbog velike zainteresovanosti poslodavaca odlučili smo da izađemo u susret njihovoj molbi i produžimo rok za prijavu do kraja januara. Na taj način će kompanije imati vremena da dodatno razmisle za koji od ponuđena 92 obrazovna profila žele da konkurišu i školuju buduće kadrove koji će unaprediti njihovo poslovanje, objašnjava rukovodilac Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike PKS Mirjana Kovačević.

Kako se navodi, u proteklom periodu Privredna komora Srbije je intenzivno radila na prikupljanju podataka o potrebama privrede za kadrovima.

pks

tanjug nemanja jovanović

 

Kroz kampanju animiranja poslodavaca predstavnici PKS realizovali su veliki broj individualnih sastanaka sa zainteresovanim kompanijama, kao i nekoliko informativnih sesija u više gradova Srbije, što je rezultiralo time da je do danas podneta čak 501 izjava o spremnosti.

"Privreda je kroz podnete izjave izrazila potrebu za skoro 2.200 učenika koji će se školovati po dualnom modelu obrazovanja", kaže Mirjana Kovačević.

Ona je dodala da kao i prethodnih godina, sada već tradicionalno, privreda pokazuje najveće interesovanje za kadrovima iz oblasti mašinstva, trgovine, turizma i ugostiteljstva i elektrotehnike.

Blizu trećine ukupno traženih zanimanja čine obrazovni profili iz oblasti mašinstva i obrade metala.

Poslodavci se prijavljuju na veb portalu Privredne komore Srbije na kojem kreiraju profil kompanije i na jednostavan način, u tri koraka, podnose prijavu za uključivanje u model dualnog obrazovanja.

"Uključivanjem u dualni model obrazovanja poslodavci imaju mogućnost da steknu kvalifikovan i obučen kadar u skladu sa potrebama kompanije, spreman da se odmah po završetku školovanja uključi u radni proces. Na ovaj način poslodavac u velikoj meri smanjuje troškove za obučavanje radne snage, što se izdvaja kao jedan od ključnih benefita, ističe Mirjana Kovačević.

Učenici u dualnom obrazovanju, u zavisnosti od obrazovnog profila, provode određeni broj dana u kompaniji, čime se kod njih razvija osećaj pripadnosti, usvaja se poslovna klima i jača poverenje između učenika i poslodavca, što naknadno vodi ka saradnji na obostrano zadovoljstvo.

(Blic)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)