PODVILI REP Bankari konačno shvatili da nisu jači od države i građana: Nude nagodbu da ih klijenti ne tuže!
Foto: Shutterstock/ Syda Productions

 

Neke banke su uvidele da neće baš lako moći da se izvuku iz cele priče, pa su da bi jeftinije prošli u celoj situaciji građanima počele da nude nagodbu, tačnije isplatu tuženog iznosa odmah čim prime tužbu od suda.

To potvrđuje da banke polako shvataju da im je manji trošak da odmah plate klijenta nego da se sporovi razvlače po sudovima koje će oni svakako izgubiti, a onda na glavno potraživanje koje može biti starije od 10 godina morati klijentima da vraćaju novac uvećan za troškove kamata za ceo period.

Advokat Marija Radanović potvrđuje da se to dešava, ali ne tako često.

- Banke nude vansudsko poravnanje posle utuženja, odnosno da one plate celokupan iznos sa zateznom kamatom i troškove advokata - kaže advokatica.

NBS: Tužbe ugrožavaju investicioni rejting

Narodna banka Srbije (NBS) smatra da su tužbe veliki biznis koji ugrožava investicioni rejting zemlje. Ističu i da ne postoji zvaničan podatak ni direktiva Evropske unije koji se odnose na zabranu naplata troška obrade kredita.

Vrhovni kasacioni sud (VKS) je doneo početkom ove godine prvo rešenje kojim se potvrđuje nezakonitost naplate premije osiguranja kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK), koju su korisnici stambenih kredita plaćali banci radi osiguranja plasmana banke.

VKS tvrdi da ovi troškovi mogu biti iskazani isključivo kroz efektivnu kamatnu stopu, što znači da ih banka može naplatiti samo kroz kamatu kao svoju jedinu zaradu, a nikako dodatno.

- U Srbiji ima oko 120.000 stambenih kredita koji su osigurani kod NKOSK, a iznosi koje su građani plaćali se kreću od par stotina do nekoliko hiljada evra. Kada se na taj iznos dodaju kamate, ali i sudski troškovi, dolazi se do ne tako malog iznosa koje bi banke morale da vrate klijentima koji su ih utužili, pa zato i ne čudi što se banke odlučuju na nagodbe s klijentima - objašnjavaju iz Udruženja Efektiva.

Oko milion građana otplaćuje kredite

Advokati kažu da u Srbiji oko milion građana otplaćuje kredite i da ih je svega 15 odsto tužilo banke zbog troškova obrade kredita. Od banaka potražuju oko sto miliona evra.

 

Kako se može videti u prvoj presudi donetoj u korist klijenata, kamata je duplo veća od plaćenog iznosa, odnosno tužilac je dobio nazad 31.328 dinara na ime troškova obrade kredita, plus još oko 63.000 dinara zatezne kamate, kao i 48.615 dinara na ime plaćenih troškova za osiguranje kod NKOSK-a i plus još oko 97.840 dinara zatezne kamate, što je ukupno oko 20.000 dinara.

Banke i pre nudile nagodbe

Još pre nekoliko godina neke banke su nudile nagodbu klijentima kako ne bi pokrenuli tužbe po osnovu neosnovanog podizanja kamatnih stopa i naplate rata po neodgovarajućem kursu. Banke su im 2018. godine nudile da odmah isplate neosnovano naplaćeni iznos u zamenu za odustajanje od tužbe, dok je onima koji su podneli tužbe po navedenim osnovama bilo ponuđeno da im se isplati duplo veći iznos od onog u tužbenom zahtevu kako bi povukli tužbu, a tražilo se od klijenata i da se odreknu buduće tužbe za poništenje ugovora gde korisnik svakako ostvaruje veću korist.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Kraljevčanin

09.08.2021 10:49

Može ali da prihvate sudske troskove i troškove advokata. U suprotnom neka hvala sačekaću.