Mali: Počinje isplata subvencija za prelazak na novi model fiskalizacije
Tanjug/Strahinja Aćimović

- Država je obećala da će snositi sve troškove, a to podrazumeva 100 evra po prodajnom mestu i 100 evra po fiskalnom uređaju. Prijavljivanje traje do kraja januara, preko portala Poreske uprave. Danas će novac dobiti obveznici koji su se do petka prijavili. Obećali smo da ćemo isplaćivati svake nedelje subvencije, i sada ispunjavamo to obećanje, u dan i u dinar. Ova isplata predviđena je za pokrivanje troškova za nabavku novih fiskalnih uređaja, za novi sistem koji je fleksibilan, a fiskalni uređaj može biti i mobilni telefon i tablet - rekao je Mali gostujući na televiziji Prva.

Objasnio je da je Privredna komora procenila da će na ovaj način privreda može da uštedi oko 10 miliona evra godišnje, jer neće biti više papirnih rolni, obaveznih servisa i sl.

- Svaki kupac će moći da proveri račun koji dobije preko QR koda, što otvara mogućnost da nam i građani pomognu u suzbijanju sive ekonomije. Uz e-fakture od sledeće godine, e-otpremnice koje počinju da se primenjuju 2023. godine, ovo je sistem koji će nam umnogome pomoći u borbi protiv sive ekonomije. Biće gotovo nemoguće poslovati nelegalno. Dakle, ili će raditi u skladu sa zakonom, ili će biti u crnoj zoni što je onda tema za tužilaštvo. Želimo da nam privreda bude konkurentnija, atraktivnija i da idemo u korak sa svetom - napomenuo je Mali.

Ministar finansija se osvrnuo na pomoć koju je prošle i ove godine država opredelila za privredu i građane, kako bi pomogla u sprečavanju posledica pandemije virusa korona.

Mali: Počinje isplata subvencija za prelazak na novi model fiskalizacije

Printscreen/ Prva

 

- To je ozbiljna ekonomska politika. Srbija je reagovala pravovremeno, sa puno novca i pokazala da je stabilna. Uložili smo osam milijardi evra kako bismo pomogli i privredu i građane. Pogledajte rezultate – prošle godine pad je bio 0,9 odsto, a ove godine MMF projektuje rast 6,5 procenata. Mi kažemo da će rast biti najmanje 7 odsto. U najvećoj ekonomskoj krizi ikada, Srbija će prošle i ove godine imati kumulativno jedan od tri najbolja rezultata u Evropi. Važno je napomenuti da smo ostvarili za milijardu i po evra bolji rezultat nego što je planirano, a sutra je rebalans budžeta na dnevnom redu u Skupštini. Ekonomija nam se brže oporavlja, i pokazalo se da smo bili u pravu što izdvajamo više novca za kapitalne investicije. Plate rastu iz meseca u mesec, a u decembru očekujemo da će prosečna zarada biti između 618 i 620 evra - istakao je Mali.

Napomenuo je i da je posledica ogromnog ulaganja novca u podršku privredi i građanima zadržavanje proizvodnih kapaciteta, očuvanje radnih mesta, ali i smanjenje projektovanog deficita na 4,9 odsto.

- Javni dug nam je stabilan i na kraju godine će biti 58,2 odsto, što je daleko od nivoa koji propisuje Mastriht, a koji propisuje granicu od 60 procenata u odnosu na BDP. Pratio sam rezultate u Evropskoj uniji, gde je u proseku udeo javnog duga u BDP-u 97 odsto. Dakle, razlika je ogromna - rekao je Mali.

Mali je objasnio i da se nastavlja sa isplatama u okviru trećeg paketa pomoći.

- Po 30 evra svim punoletnim građanima biće isplaćeno 1, 2. i 3. novembra, za šta je prijavljeno više od 5,7 miliona građana. Penzioneri, njih 1,7 miliona dobiće tu pomoć 1. novembra, a ostalim građanima pomoć će biti uplaćena u naredna dva dana. Rebalansom budžeta smo predvideli i isplatu dodatnih 20 evra u decembru, za šta se prijave otvaraju 15. novembra. Time smo želeli da damo šansu i onim građanima koji se nisu prijavili, ili koji su u međuvremenu postali punoletni, dobili prebivalište, ličnu kartu. Prijavljeni građani i penzioneri pomoć će dobiti automatski, ne moraju da se prijavljuju - napomenuo je on i dodao da se time završava treći program pomoći.

Objasnio je da je ekonomija egzaktna nauka, u kojoj uvek znate na čemu ste, ali da je važan i optimizam, da građani vide da vam je stalo do njih, da znaju da imaju na koga da se oslone.

- Kroz pakete pomoći smo uspeli da održimo optimizam, pokazali smo da je Srbija jaka i stabilna država, da je tu za svoje građane i da svako obećanje ispunjava i u dan i u dinar. Očekujem još bolje godine ispred nas, s obzirom na odlične rezultate koje smo postigli - rekao je on.

Ministar je odgovorio i na kritike onih koji povezuju isplatu pomoći sa izborima koji će biti održani sledeće godine.

Mali: Počinje isplata subvencija za prelazak na novi model fiskalizacije

Printscreen/ Prva

 

- Ako se sećate, mi smo sa programima pomoći krenuli odmah po izbijanju pandemije virusa korona prošle godine, u aprilu. Ovo nema veze sa izborima, već pre svega sa odgovornom ekonomskom politikom koju vodimo. Pokazalo se da smo apsolutno uspeli u tome. Setite se i 2014. godine, kada je predsednik Aleksandar Vučić bio predsednik vlade, kada su pokrenute teške mere fiskalne konsolidacije. Rezultat te odluke je bio suficit u budžetu četiri godine zaredom, zahvaljujući čemu smo uspeli da se izborimo za jaku i stabilnu državu, i za dovoljno novca, koji je bio dovoljan da spremno dočekamo krizu, ali i da podižemo plate i penzije, da investiramo u izgradnju auto-puteva, bolnica, škola - rekao je Mali.

Na pitanje da prokomentariše kritike Dragana Đilasa, predsednika Stranke slobode i pravde, koji tvrdi da Poreska uprava zatvara lokale u kojima on sedi, ministar finansija je naglasio da niko nije iznad zakona.

- Za pojedine je vest to što Poreska uprava radi posao i što niko nije iznad zakona. Da li to znači da za Đilasa i za vlasnike lokala gde on sedi ne treba da važe pravila kao i za ostale? Jel to znači da treba da se za njih donese poseban zakon? Inspekcija samo radi svoj posao - napomenuo je on.

Osvrnuo se i na napade na predsednika Aleksandra Vučića i njegovu porodicu i napade na Srbiju, zbog uspeha koji se postižu.

- Ako pogledate medijske nastupe protiv predsednika, videćete svojevrsni rat i na nivou Evrope i na nivou regiona. Recimo, pored domaćih, i hrvatski mediji pišu besmislice i konstantno napadaju Vučićlja i njegovu porodicu. To je njihova kampanja mesecima unazad. Nikome ne odgovara jaka i stabilna Srbija, jer uštedeli smo milijardu i po evra, nikada više nismo investirali, povećavamo plate i penzije, imamo najveću stopu rasta u regionu. Pogledajte BDP, sustižemo Hrvatsku, a pre svega par godina su bili milijardama evra ispred nas - rekao je on i istakao da se nikada neće odustati od borbe za bolju i uspešniju Srbiju.

Pored rebalansa budžeta koji će sutra biti pred poslanicima, Mali je najavio da će sledeće nedelje na vladi biti budžet za narednu godinu.

- U septembru smo doneli odluku da minimalna zarada bude uvećana od 1. januara sledeće godine za 9,4 odsto, odnosno da bude preko 35.000 dinara, što je duplo više nego pre samo deset godina. Jasno je da je životni standard građana veći, a mi smo na dobrom putu da ostvarimo cilj planiran projektom „Srbija 2025“ koji predviđa da prosečna penzija do 2025. godine bude od 420 do 430 evra, a prosečna plata oko 900 evra. Sa stabilnim javnim finansijama, stabilnim javnim dugom i jasnom strategijom kapitalnih ulaganja, u bolnice, auto-puteve, škole, Srbija postaje bolje mesto za život. U rebalansu budžeta imamo dodatni novac za Moravski koridor da se ubrzaju radovi, za potpunu rekonstrukciju Doma za decu i omladinu u Zvečanskoj, za rekonstrukciju domova zdravlja u Čukarici, Grockoj, Somboru... - objasnio je Mali i zaključio da nema stajanja, Srbija ide napred.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading