UPRKOS KRIZI, STABILNO SNABDEVANJE Da li će se menjati cena goriva?
Alo.rs/ Vladimir Marković

Važeće ograničenje cena naftnih derivata po Uredbi Vlade Srbije, pri sadašnjoj ceni sirove nafte na berzi od 102 dolara za barel, može da opstane najduže mesec dana, izjavio je generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.

- Kada je Vlada donela Uredbu o ograničenju cena, cena barela je bila 91 dolar, sada je 10 odsto viša. Za naftni sektor na duži rok ovo nije održivo. Država je donela odluku da merama ostvari efekat koji će se odmah osetiti, da građani i privreda mogu da kupuju jeftinije gorivo i to je postigla. Ali s druge strane treba reći da je svaki rizik povećanja cena nafte prebačen na naftni sektor, koji može mesec dana da izdrži tako nešto - rekao je Mićović, i objasnio da benzinske stanice kupuju gorivo na veletržištu, gde cene nisu zamrznute. 

OPREZ NA BENZINSKIM PUMPAMA Kada točite gorivo, nikako ne činite ove stvari mogu da budu visoko rizične

To može da opstane mesec dana, posle toga postoji mogućnost da država smanji dažbine i očuva cenu na tom nivou. Pri zamrznutim cenama od 179 dinara (za dizel), 52 odsto su državne dažbine. Onaj manji deo pripada naftnom sektoru, sve do izvora nafte. Država ima potpuno istu politiku akciznog oporezivanja kao kada je nafta bila 49 dolara. Mnoge zemlje Evrope uveliko razmatraju da to promene jer se može dogoditi da ovako visoke cene energenata utiču na ekonomiju i društvo u celini i da na taj način efekti po budžet budu gori nego da se država odrekne dela akciza - rekao je Mićović, gostujući na TV K1 i naveo kako je moguće da se uvede tzv. plivajuća akciza, koja bi mogla da da se menja na nedelju dana, u zavisnosti od kretanja cena nafte na svetskom tržištu. On je rekao da bi nakon rasta cene nafte gorivo sigurno bilo skuplje, ali nije želeo da procenjuje koliko.

UPRKOS KRIZI, STABILNO SNABDEVANJE Da li će se menjati cena goriva?

EPA/MAXIM SHIPENKOV

 

Do kraja grejne sezone smo mirni

Tomislav Mićović ne veruje da će sukob Rusije i Ukrajine dovesti do ozbiljnijih poremećaja snabdevanja, jer bi to pogodilo i zapadne zemlje koje uvode sankcije Rusiji. S njim se slaže i urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković, koja je u izjavi za Tanjug istakla da se nada da do problema u snabdevaju neće doći, jer je Turska već izjavila da neće da se opredeljuje ni za Ukrajinu ni za Rusiju, a Turski tok nema fizičke veze s Ukrajinom, te ne bi trebalo da bude problema u dotoku gasa iz Rusije.

- Naše rezerve su, kako je izjavio direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović, dovoljne do kraja grejne sezone i sada zapravo treba pratiti kako će se razvijati gasna situacija u Evropi jer će od toga zavisiti i koju ćemo cenu gasa mi dobiti za novi ugovor - istakla je Putnikovićeva, i ukazala na to da ako gas u Evropi nastavi da poskupljuje, to bi moglo negativno uticati i na nas.

BONUS VIDEO:

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading