VEĆ TRAJE TREĆI SVETSKI EKONOMSKI RAT Putinov zahtev za plaćanje gasa u rubljama – nateraće Evropu i svet da pune ruski budžet
Širom planete juče je odjeknuo zahtev Vladimira Putina, predsednika Rusije, da se ruski plin mora plaćati u rubljama, i da to važi samo za „neprijateljske zemlje” Rusije. Reakcije su usledile munjevito: generalni direktor OMV-a, Alfred Štern, rekao je, pomalo bojažljivo, da ga ugovori obavezuju da plaća u evrima, i da još nije siguran da li je plaćanje u ruskoj valuti uopšte moguće. Takođe, država Austrija već brine kakve posledice bi prelazak na plaćanje rubljom mogao da ima po njihovu ekonomiju, o čemu je zabrinuto govorila njihova ministarka energetike Leonore Gevesler.
Vest je stigla i do Dalekog istoka, a japanski ministar finansija Šunići Suzuki je izjavio da je zatečen Putinovom odlukom. Čak je priznao da mu uopšte nije jasno koja je namera Rusije, kada je Putinova odluka u pitanju.
Ipak, namera Vladimira Putina je prilično jednostavna, kaže za bizportal.rs Jovan Knežević, stručnjak za geopolitiku i ekonomsku diplomatiju. Cilj je očuvanje finansijskih rezervi Rusije i stabilnost valute.
– Rusija je na predlog G7, to jest prevashodno Amerike, izbačena iz svetskog bankarskog sistema. Lako je kada je država u SWIFT-u (međunarodni platni sistem), tu se sve automatski po kursu zameni i nema štete. Međutim, sada je Rusija spala na rublju i svoje zalihe zlata – objašnjava Knežević.
Putinovim potezom, primera radi, sada Nemačka mora da traži od Ruske banke dozvolu da kupi rublje, recimo u visini od milijardu evra na mesečnom nivou, kako bi kupila gas. Evropska unija, kao i Nemačka, bi praktično finansirale oporavak Rusije, kao i jačanje deviznog kursa rublje, ilustruje Knežević.
Naš sagovornik napominje da se ova odluka ne odnosi na Srbiju, Kinu ili Indiju, nego samo na neprijateljske zemlje sa ruskog spiska, kao što su većina zemalja Evropske unije i SAD. U igru sličnu ovoj koju je pokrenuo Putin, uključile su se i Kina i Saudijska Arabija, koja već ugovara da deo svoje nafte prodaje Kini u juanima, sa ciljem da se oslabi uticaj američkog dolara.
Imajući sve ovo u vidu, Knežević napominje da je jedna stvar jasna.
– Već je u toku treći svetski, na sreću, za sada samo ekonomski rat i nadam se da će tako i ostati. U ratu sada najviše trpe Ukrajina i Rusija, ali trpi i Evropa. Svet je, kao nikada pre, polarizovan na Istok i Zapad. Na dobitku su, za sada, samo SAD – zaključuje Knežević.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)