EVROPSKA CENTRALNA BANKA PODIGLA KAMATE Pojačava se borba protiv inflacije!
ECB, centralna banka 19 zemalja koje dele evro, podigla je referentne stope za 50 baznih poena, čime je stopa na depozite dostigla 0%. Frankfurtska institucija je držala stope na istorijski najnižim nivoima, na negativnoj teritoriji od 2014. godine, dok se bavila krizom suverenog duga u regionu i pandemijom koronavirusa, piše CNBC.
„Upravni savet je ocenio da je primereno preduzeti veći prvi korak na putu normalizacije referentne kamatne stope nego što je to nagovešteno na prethodnom sastanku“, navodi se u saopštenju ECB.
ECB je ranije nagovestila da će povećati stope u julu i septembru jer potrošačke cene i dalje rastu. Prvo očitavanje inflacije u junu pokazalo je rekordnih 8,6%. Međutim, neki investitori su skeptični prema postupcima ECB-a jer predviđaju recesiju kasnije ove godine.
HAKERI NAPALI EVROPSKU CENTRALNU BANKU Na meti bila predsednica ECB Kristin Lagard
Još u junu prognoze ECB su ukazivale na stopu inflacije od 6,8 odsto za celu ovu godinu, odnosno 3,5 odsto u 2023. U pogledu rasta, centralna banka procenjuje stopu BDP-a od 2,1 odsto za ovu i narednu godinu.
Jedna od najvećih neizvesnosti u budućnosti je da li će Rusija u potpunosti prekinuti isporuke prirodnog gasa Evropi. Moskva je optužena da koristi fosilna goriva kao oružje dok je EU uvela stroge sankcije Kremlju zbog njegovog ničim izazvanog napada na Ukrajinu.
Protok prirodnog gasa je pao za oko 60% od juna, a kritični gasovod, Severni tok 1, nastavio je snabdevanje u četvrtak nakon održavanja — iako smanjenim kapacitetom.
Evropski komesar za ekonomiju Paolo Đentiloni rekao je da bi potpuni prekid snabdevanja iz Moskve, sa Evropom koja je toliko zavisna od ruskih ugljovodonika, mogao da gurne evrozonu u recesiju ove godine, iako to trenutno nije osnovni scenario EU.
U međuvremenu u četvrtak, investitori su budno pratili detalje u vezi sa novim alatom ECB protiv fragmentacije, koji ima za cilj da podrži te nacije sa velikim gomilama duga, poput Italije.
Očekivanja ukazuju na izvesnu uslovljenost između sprovođenja strogih domaćih reformi i kvalifikovanja za ovaj novi instrument. Ovo postaje posebno važno u kontekstu italijanske politike, gde se sada očekuju vanredni izbori na jesen nakon što je premijer Mario Dragi podneo ostavku u četvrtak ujutro.
Kredibilna vlada koja se drži ciljeva dogovorenih sa Evropskom komisijom biće kritična ako želi da ima koristi od novog alata.
Prinosi na italijanske 10-godišnje obveznice su naglo porasli na 3,6520% u četvrtak ujutro na vesti da je Dragi dao otkaz. Berze su se smanjile, dok je glavni italijanski indeks pao za 1,4% u kasnojutarnjoj evropskoj trgovini.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)