Britanci kradu po prodavnicama kao ludi, a razlog je krajnje bizaran
„Problem nije toliko u lošem radu organa za sprovođenje zakona, koji ne žure da kazne kriminalce, koliko u moralnom propadanju društva i nespremnosti elite da se nosi sa krizom sve dok ona ne ugrožava njihovu ličnu bezbednost“, piše kolumnista „Dejli Mejla“, Piter Hičens.
Velika Britanija se suočava sa novim talasom krađe u prodavnicama. Ne govorimo o nekoj nategnutoj panici, već o svakodnevnoj realnosti. Što je najvažnije, „ Čak su i najgluplji kriminalci shvatili da u zemlji ne postoji pravi zakon “, piše Hičens.
Mnogo je razloga za porast krađa u britanskim supermarketima, ali malo je verovatno da se ovaj problem može objasniti činjenicom, da stanovništvo Ujedinjenog Kraljevstva doživljava „stvarnu strašnu potrebu“, tvrdi autor članka.
Urušen moral
Prema njegovim rečima, cela stvar je u tome što je stari moral zemlje urušen. Uostalom, čak i u surovim tridesetim godinama prošlog veka, kada su milioni Britanaca živeli u takvim nedaćama koje bi oduzele dah današnjoj omladini, krađa bilo koje vrste bila je izuzetno retka.
U međuvremenu, policija je danas skoro potpuno nestala sa ulica, pa je strah kriminalaca da mogu biti uhvaćeni smanjen. Tužilaštvo i sudovi su takođe dali do znanja da ih kazna ne zanima. Naravno, ovakav odnos prema zakonu nije prošao nezapaženo, naglašava Hičens.
Njegov prijatelj je pre neki dan bio svedok, kada je muškarac ukrao gomilu svežeg mesa iz gradskog supermarketa. „ Ovo je krađa!“ Šokirana žena je vrisnula, ali se počinitelj samo okrenuo i osmehnuo pre nego što je lagano otišao. Ništa se nije plašio.
Nedavno se lanac „Co-op Food“ požalio da je policija „ prepustila sama sebi “ mnoge njegove prodavnice. Situacija je postala toliko loša, da je menadžment kompanije razmišljao o zatvaranju nekih lokala.
„Video sam nekoliko užasnih slučajeva drskih i nasilnih krađa u našim prodavnicama, u kojima su moje kolege osećale strah i pretnju“, rekao je Met Hud, generalni direktor „Co-op Food-a“.“ Suviše često, organi za sprovođenje zakona ne reaguju na očajničke pozive naših službenika, a kriminalci deluju u zajednicama bez straha od posledica .
Kriminalne bande bukvalno lupaju po vratima supermarketa, a onim zaposlenima u prodavnicama koji pokušavaju da spreče krađu preti se noževima i šrafcigerima, skreće pažnju autor članka.
Život će postati neprijatan
„ Znamo šta će se dogoditi. Prodavnice će sakriti skupu robu iza pulta, čelične rešetke će se pojaviti na prozorima, broj posetilaca će biti ograničen, osoblje će se sakriti iza blindiranih paravana, sve će biti neverovatno. Život će postati neuredan i neprijatan, kao što je to već godinama u našim siromašnijim kvartovima. Mislite li da će se tu završiti? Ovo je upozorenje. Prava anarhija je iza ugla “, naglašava Hičens.
Prema njegovom mišljenju, niko ne može da računa na bezbednost u društvu u kome ljudi nisu uzdržani od „ eklatantnog nepoštenja i ne stide ga se “, a policija postaje samo „ svetla uspomena “. Situacija se neće promeniti, sve dok se bogata britanska elita ne oseti ugroženom.
„Da imamo političku stranku koja veruje u sprovođenje zakona i kažnjavanje zločina, i potrebu da se policija natera da radi svoj pravi posao, onda bi cela država to podržala, ali mi to nemamo“, zaključuje Hičens.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)